BERLİN’DE 1 MAYIS

Almanya’da “1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı” denilince ilk akla gelen yer, Berlin ve Berlin’de de Türklerin yoğun olduğu Kreuzberg’tir. İki yıllık pandemi döneminin ardından, bu yıl Berlin’de ilk kez gerçek anlamda 1 Mayıs etkinlikleri yapıldı.

Geçmiş yıllarda hem yoğun katılımın olduğu hem de otonom örgütlerin vandalizmine sahne olan 1 Mayıs bu kez oldukça sakin geçti. Berlin Emniyet Müdürlüğü’nden gelen bilgiye göre:
– Bu yılki gösterilere yaklaşık 14.000 kişi katıldı. 6000 polis memuru görev yaptı.
– Alman Sendikalar Birliği DGB’nin Brandenburg Kapısı’ndaki protestosunda Berlin Belediye Başkanı Fransizka Giffey’e yumurtalı saldırı yapıldı.
– Gösteriler çerçevesinde aşırı örgütlerin 500 saldırı girişimi oldu, 30 kişi yaralandı
– Gece yarısı polise şişe atan ve arabaları ateşe vermek isteyen 37 kişi tutuklandı.

Berlin Emniyet Müdürü Dr. Barbara Slowik, polis teşkilatının aldığı önlemler sayesinde başkent Berlin’in son on yılın en sakin 1 Mayıs’ını geçirdiği yönünde açıklama yaptı.

Berlin’li Türkler 1 Mayıs’ı nasıl geçirdi?

CHP Berlin Birliği, Berlin Brandenburg Kapısı’ndaki 1 Mayıs yürüyüşündeydi. Berlin’li CHP’liler işçi ve emekçi dayanışmasını vurgulayan dövizler taşıdılar. Beraberinde “Hak, Hukuk, Adalet,” “Sarayın yargısı hükümsüzdür!” pankartlarıyla Türkiye’deki hükümeti eleştirdiler.

1 Mayıs’ın gerçek merkezi olan Kreuzberg’de ise gösteriler geçen yıllara göre oldukça sönüktü. Polisin aldığı yoğun önlemler dolayısıyla kalabalık grupların yan yana gelmesi engellenmişti. Bu nedenle geçmiş 1 Mayıs’larda iğne atsan yere düşmez denilen Kreuzberg’te Oranienstrasse boş sayılırdı.

Kreuzberg’te 1 Mayıs’ın en çok hissedildiği yer, Berlin Cem Evi’nin bahçesiydi. Gençler davul zurna eşliğinde halay çektiler, türküler söylediler ve 1 Mayıs’ı kutladılar. Yine Cemevi’nin bahçesinde kurulan ızgaralarda Berlin’liler Türk mutfağının farklı lezzetlerini deneyimledi. Bu çerçevede 2022’nin 1 Mayıs’ı Berlin’de alışılageldiği gibi protesto havasında değil, bahar bayramı havasında geçti.

Cem Evi’ndeki 1 Mayıs kutlamalarına katılanlar arasında Ozan Şahturna, eşi Ozan Şiar ve kızları Şirin de vardı.
Yogasız 1 Mayıs olur mu?

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 02.05.2022 – 19:00
Fotoğraflar: Medya.Berlin & CHP Berlin & AYPA.TV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*