KADIN GÜCÜYLE AYDINLANAN KENT “AYDIN”

Türkiye 2019 yerel seçim sonuçlarına göre 81 ilde yalnızca 4 kadın belediye başkanı görev alacak. Bu kadın belediye başkanlarından sadece ikisi büyükşehirleri yönetecek. Bu illerden biri Fatma Şahin (AKP) ile Gaziantep, diğeri de Özlem Çerçioğlu (CHP) ile Aydın. 2009’dan bu yana Aydın Belediye Başkanı seçilen Çerçioğlu, Aydın’ın ilk kadın belediye başkanı ünvanını taşıyor.

“Bizler Aydın için “Aydınlık kent Aydın” tanımlamasını kullanıyoruz. Aydın, bir kadın büyükşehir belediye başkanıyla daha çağdaş daha modern bir kent oldu” diyen Çerçioğlu, Berlin.KADINCA.eu’ya verdiği özel röportajda kadın projeleriyle Aydın’ın değişen çehresini, yerel politikalardaki başarıların merkez politikaları nasıl etkilediğini ve CHP’nin yerel seçimlerdeki başarısını anlattı.

KADINCA.eu: Sayın Çerçioğlu, 2009 yılından bu yana Aydın Büyükşehir Belediye Başkanısınız ve yeniden belediye başkanı seçildiniz. Bu, uzun soluklu bir süreç, Aydın halkının yeniden sizi seçmesinin size yansıyan en önemli nedeni nedir?

Çerçioğlu: Aydın’ın kurucu büyükşehir belediye başkanıyım. Daha önce iki dönem milletvekilliği yaptım. Aydın Belediye Başkanlığı yapıp sonrasında da Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptım.
Biz de her belediye başkanı gibi altyapıya ve üstyapıya ağırlık vererek vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırdık. Geçen 5 yılda 3 bin kilometreden fazla yol yaptık. Bunun yanı sıra 2 bin 600 kilometreden fazla da altyapı çalışması yaparak eskimiş altyapıyı yeniledik.


Açtığımız 26 kültür merkezinde 80 bin çocuğumuza ve gencimize ulaştık. Kültür merkezlerimizde spor, tiyatro, edebiyat ve müzikle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Buradaki çocuklarımız kendi yeteneklerine uygun birer enstrüman çalıyor ve sanatla iç içe yaşıyorlar.
Bizim geçen süreçte asıl önem verdiğimiz sosyal belediyeciliği tabana yaymak oldu. Nüfusun yüzde 50’sini oluşturan kadınlarımıza da pozitif ayrımcılık uyguladık, onlara destek verdik. Kadınların sosyal hayatın ve iş hayatının içerisinde daha fazla olması için çeşitli projeler uyguladık. Kadın kooperatifleri, kadınların çalıştıkları köy pazarları ve tarımla uğraşan kadınlarımıza verdiğimiz desteklerle onları görünür kıldık.
Diyebilirim ki, uyguladığımız toplumsal kalkınmayı hedefleyen, kalkınmanın tabana yayılmasını sağlayan sosyal projelerimiz seçimi kazanmamızda başat rol oynadı.

KADINCA.eu: Aydın’ın ilk kadın belediye başkanısınız, bu özelliğiniz Aydın’ın çehresine nasıl yansıdı?

Çerçioğlu: Bizler Aydın için “Aydınlık kent Aydın” tanımlamasını kullanıyoruz. Aydın, buna uygun olarak kadın bir büyükşehir belediye başkanıyla daha çağdaş daha modern bir kent oldu. Son seçim sonuçlarına göre 81 ilde yalnızca 4 kadın belediye başkanı görev alacak. Bu kadın belediye başkanlarından yalnızca ikisi büyükşehirleri yönetecek. Bu açıdan bakınca Aydın, kadına verdiği önemi böylelikle göstermiş olan illerden bir tanesi.
Tabii ki bunda nüfusun yüzde ellisini oluşturan kadınların Aydın’da sosyal hayatın içinde daha fazla olmasının da bir etkisi var. Şahsi görüşüm de bir kente kadın elinin değmesi gerektiği şeklinde. Aydınlılar kentlerine kadın elinin değmesinin kazanımlarını görerek bir kadını üçüncü kez seçti. Bütün vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.

KADINCA.eu: Yerel yönetimlerde kadın siyasetçi olmanın zorlukları ve artıları neler?

Çerçioğlu: Bu konuda Aydın’da hiçbir zorluk yaşamadım. Tam aksine bütün kadınlardan büyük destek aldım.

KADINCA.eu: Uzun yıllar Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kaldığınızı biliyoruz. Burada yaptığınız sivil toplum çalışmalarını, deneyimlerinizi Aydın’da belediye hizmetlerine de taşıdınız mı ya da bu çalışmalardan esinlendiniz mi?

Çerçioğlu: ABD’deki belediyelerin çalışmalarını yakından izledim. Özellikle New York Belediyesi’nin uyguladığı sosyal projeler, ortaya koyduğumuz projelerde esin kaynağım oldu. Türkiye’de ya da Aydın özelinde başarılı olacağını düşündüğüm projeleri Türkiye’nin örf, adet ve geleneklerinin yanı sıra ihtiyaçları da düşünerek hayata geçirdim.
O dönemde yine belediye seçimlerini çok yakından takip etmiş, adayların kampanyalarını kullanılan dile kadar dikkat ederek izlemiştim. Girdiğim seçimlerde de kampanyalarımı buradan edindiğim deneyim üzerine şekillendirdim.
Bizim amacımız sosyal belediyeciliği tabana yaymak ve dayanışma kültürünü diri tutmak. Bunun için sadece ABD’de değil, dünyada uygulanan modelleri inceliyoruz ve uygun olan modelleri alarak hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki dönemde de dünyada uygulanan modellere bakmaya devam edeceğiz. Bunun yanında bizler de uyguladığımız özgün projelerle Türkiye’deki ve dünyadaki belediyelere örnek olmaya çalışıyoruz. Yerel tohumların korunmasına yönelik olan “Ata Tohumları” projemiz, kadınlara koyun hibesiyle koyunculuğu geliştirmemiz, Aydın’ı güzelleştirmek için kullandığımız çiçekleri kadınlardan satın almamız ve daha birçok projemiz sosyal belediyecilik yapmak isteyen belediyelere ilham veriyor.

KADINCA.eu: Yerel politikalarda kadın siyasetçilerin farklı, özel bir rolü olabilir mi? Kadınlar konusunda yaptığınız özel projeler mevcut mu?

Çerçioğlu: Aslında kenti kadınlar kullanıyor diyebiliriz. Kadın siyasetçiler kente bir kadın, bir anne ve bir belediye başkanı gibi bakabildikleri için kentler daha yaşanır hale geliyor. Örneğin Türkiye’de anneler çocuklarıyla, anneanneler ve babaanneler de torunlarıyla gezmeyi çok seviyor. Ayrıca Aydın’ın iklimi de buna çok uygun. Bunun için Aydın genelinde 290’dan fazla park ve oyun alanı oluşturduk. Bunun yanında Aydın sokakları herhangi bir Avrupa kenti kadar temiz ve düzenlidir. Burada da kadın titizliğini görebilirsiniz.
Daha önce de belirttiğim gibi bizler kadınlara ve çocuklara yönelik pozitif ayrımcılık uyguluyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerde kadınları öncelikli hale getiriyoruz. Örneğin Çine’nin Mutaflar Mahallesi’nde yaşayan kadınların oluşturduğu kadın kooperatifinden milyonlarca çiçek satın alıp Aydın’ı güzelleştirdik. Koyunculuk yapmak isteyen kadınlar öncelikli olmak üzere şimdiye kadar 1000 aileye koyun hibesinde bulunduk. Kadınlarımız koyunculuğa başladı. Bunun yanı sıra yeni açtığımız köy pazarlarında ev kadınlarına öncelik vererek onların iş ve ek gelir elde etmelerini sağladık. Bu pazarlarda çalışan yüzlerce ev kadınımız artık kendi ayakları üzerinde duruyor ve birçoğu kız çocuklarını kendileri okutuyor.
Bizler her kadınımızın desteklenmesi, ellerinden tutulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sebeple kadınları öncelikli olarak ele alan böylesi projelerimiz devam edecek.

KADINCA.eu: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 2019 Mahalli İdareler Seçimleri’nde önemli başarılar elde etti ve üç büyük ili almayı başardı. Bu konuda sizin düşünceniz nedir?

Çerçioğlu: Evet, üç büyük ili aldık. Bence her üç aday da çok doğru seçimlerdi. Adayların üçü de ilçe belediye başkanlığından geliyordu, tecrübelilerdi ve her üçü de halkın içerisinden, halkla temas halindelerdi. Halkın sorunları biliyorlardı. Uzun süre belediye başkanlığı yaptıkları için de yaşadıkları şehirlere vâkıflardı.
Kampanyalarını da çok profesyonel bir şekilde yönettiler. Bütün bunlar birleşince de başarı kaçınılmaz oldu. Sayın başkanlarımı bir kez daha tebrik ediyorum.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 05.04.2019 – 01:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*