PANDEMİYE RAĞMEN ŞEKER BAYRAMI HALA TATLI

Berlin’in Charlottenburg semtinde bulunan Divan Derneği, kültürlerarası bir ilçe merkezi olarak uzun yıllardır semt sakinlerine hizmet veriyor. Merkez aynı zamanda “Mehrgenationenhaus” yani farklı kuşakları bir araya getirme misyonu taşıyan bir oluşum. Dernek, bu doğrultuda şimdiye değin çok sayıda proje, eğitim ve ortaklık çalışması yürütmüş. Derneğin Başkanı ve “LAG Migration und Vielfalt Berlin” – “Berlin Eyaleti Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu” eş başkanı Bilgin Lutske, korona koşullarının getirdiği kısıtlamalara karşın, bayramın dostane havasının kaybolup gitmemesi için Divan Merkezi’nin önüne koyduğu şekerlemelerle semt sakinlerinin yüzünü güldürdü.

Onlarla kısa sohbetler yapan Bilgin Lutske, Türk kültüründe olduğu gibi başka kültürlerde de komşuluk kavramının önemine dikkat çekerek, “Komşuluk, kederde ve sevinçte yan yana gelebilmektir. Özellikle bayram gibi özel günlerde bunun kıymetini daha iyi anlıyoruz. Bayramlarda verebildiğimiz her selam, her küçük şekerleme pandemiye rağmen şeker bayramının hala tatlı olduğunu bize gösteriyor” dedi.

Lutske ayrıca bayramlaşma esnasında yaşlıların büyük oranda aşı yaptırdığını öğrendiğini belirterek bundan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*