“SAĞLIKLI BİR UYUM İÇİN EĞİTİMDE EŞİTLİK OLMASI GEREKİR”

BWK KREUZBERG MESLEK EĞİTİM MERKEZİ’NDE ÖDÜL TÖRENİ

200 kişinin katıldığı yarışmada, Hedeyatullah Tajik birincilik, Dalea Mahmod ikincilik ve Blertan Ebazi üçüncülük ödülüne layık görüldü

Hüseyin İşlek / HAYPA.de

Almanya’da meslek eğitimindeki ayrımcılığa dikkat çekmek amacıyla, meslek eğitiminde başarılı olmuş göçmen kökenli öğrencilere ilk kez verilen toplamda 10 bin Avro’luk maddi başarı ödülleri sahiplerini buldu. Korona salgını nedeniyle dijital ortamda, canlı yayınla düzenlenen törenin moderasyonunu ünlü televizyon ve sinema oyuncusu, yazar Collien Ulmen-Fernandes yaptı.

Göçmen Kökenliler Ekonomisi Birliği Yönetim Kurulu’ndan (VMM – Verband der Migrantenwirtschaft) Ferry Pausch ve Kreuzberg Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Nihat Sorgeç işbirliği ile hazırlanan ve Federal Almanya Hükümeti’nin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı (Integrationsbeauftragte) Annette Widmann-Mauz himayesinde düzenlenen ödül töreni, Kreuzberg Meslek Eğitim Merkezi’nde (BWK – BildungsWerk in Kreuzberg GmbH) gerçekleştirildi. Priester Sister Grubu da etkinliğe canlı müzik ile eşlik etti.

Yarışmanın birincisi Hedeyatullah Tajik

Yaklaşık 200 başvurunun yapıldığı yarışmada jürinin ortak kararıyla 2015 yılında Almanya’ya iltica eden Afgan kökenli Hedeyatullah Tajik birinci seçilerek 5 bin Avro’luk ödülün sahibi oldu. Aynı zamanda bilgisayar programcısı olan Tajik, elektroteknik alanında meslek eğitimi yaptı ve 1,3 not ortalaması ile meslek eğitimini bitirdi.

İkincilik ödülü Dalea Mahmod’a

Suriye’deki savaştan kaçıp Almanya’ya iltica eden ve meslek eğitimi yaparak iş bulan 3 çocuk annesi 33 yaşındaki Dalea Mahmod yarışmanın ikincisi seçildi. Mahmod 3 bin Avro’luk ödülün sahibi oldu.

2 bin Avro’luk üçüncülük ödülünü Blertan Ebazi kazandı

Toplamda dağıtılan 10 bin Avro’nun 2 bin Avro’luk üçüncülük derecesine ise Blertan Ebazi layık görüldü. Seçkin jürinin oylarıyla üçüncü olan ve meslek eğitimini başkent Berlin’in en iyi meslek eğitimi derecesiyle bitiren Ebazi, meslek eğitiminden sonra üniversite öğrenimine başladı.

Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz’dan BWK’ye teşekkür

Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz, video konferans yöntemiyle katıldığı toplantıda dereceye girenleri tebrik etti. Widmann-Mauz konuşmasında meslek eğitiminin önemine dikkat çekerken, göçmen kökenlilere meslek eğitimi sunarak kapılarını açan şirketlere de teşekkür etti. Widmann-Mauz, bu tür başarı hikayelerini ön plana çıkartılıp gösterilmesi gerektiğini ifade ederek bu ödülü hayata geçiren BWK’ye ve Kreuzberg Meslek Eğitim Merkezi Genel Müdürü Nihat Sorgeç’e de ayrıca teşekkürlerini sundu.

Jüri üyeleri de etkinliğe video konferansla canlı olarak katılarak tebrik ve teşekkkürlerini sundu

Alman televizyonlarında yemek programı yapan ünlü Türk kökenli aşçı Ali Güngörmüş, Humbolt Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naika Foroutan ile jüri üyelerinden Thomas Giessler ve Andreas Jahn da etkinliğe canlı olarak video konferans ile katıldılar. Göç çalışmalarıyla tanınan Prof. Foroutan yaptığı konuşmada, yapılan araştırmalara göre göçmen kökenli gençlerin meslek eğitiminde ayrımcılığa uğradığını ifade etti. Foroutan, isminden veya inancından dolayı göçmen kökenli gençlerin Alman akranlarına göre iş veya meslek eğitimi görüşmelerine daha az çağrıldığını kaydetti. Kendisini de göçmen kökenli bir bilim insanı olduğunu söyleyen Foroutan, sağlıklı bir uyum için eğitimde eşitliğin olması gerektiğini söyledi.

BWK’nin kurucusu ve Genel Müdürü Nihat Sorgeç yarışmaya giden yolu HAYPA’ya anlattı

Basından sadece HAYPA’nın ve SES Dergisi’nin izlediği ödül töreni sonrası meslek eğitimi yapan göçmen kökenli öğrenciler için hazırlanan bu proje ile ilgili bilgi aldığımız BWK’nin kurucusu ve Genel Müdürü Nihat Sorgeç, yapılan bilimsel çalışmalar ve uzun yıllara dayalı tecrübelerine dayalı olarak şunları söyledi: “Okulumuza gelen öğrencilerin söylediklerine göre, yaptıkları onlarca müracaata rağmen özellikle meslek eğitimi veren Alman şirketlerinin göçmen kökenli gençlere yönelik ön yargıları defalarca kanıtlandı. Bu sebeple göçmen kökenli gençlerimiz meslek eğitimi sektöründe çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalıp Alman şirketlerinde meslek eğitim yeri bulamamakta. Amacımız, Alman işverenlerin bu konuda daha fazla hassasiyet göstermesine aracı olmak ve göçmen kökenli gençlerimizin bu şirketlerde meslek eğitimi yeri bulmalarını sağlamaktır.

Eğitimde Çeşitlik (Vielfalt in der Ausbildung) projesi nasıl başladı?

BWK olarak üzerinde çalıştığımız projeyi öncelikle Göçmen Ekonomisi Birliği’ne götürdük. Daha sonra bir toplantıda konuyu, Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz’a ilettim. Sayın bakan projeyi çok beğendi ve bu fikrin Almanya’nın ihtiyaç duyduğu fikir olduğunu söyleyerek, projeyi maddi ve manevi destekleme sözü verdi. Ben de kendisine projeyi himayesi altına almasının yeterli olacağını söyledim ve o bize yeterli dedim. Widmann-Mauz projeyi himayesi altına aldı, ancak Korona koşulları nedeniyle bunun normal bir etkinlik olamayacağını gördük ve mecburen profesyonel bir şirketi görevlendirip, bunu digital ortamda yapmaya karar verdik. Bugün gördüğünüz gibi bunu gerçekleştirdik. Bu konuda öncelikle bizi her zaman destekleyen ve yayımlarında yer veren başta HAYPA haber portalı ve SES Dergisi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*