ATLARIN SESSİZLİĞİNDE ŞİFALANMA

Almanya, Paskalya tatilinde. Ve Paskalya da, tıpkı Nevruz ya da Hıdırellez gibi doğanın canlanışını, yenilenmeyi ve iyileşmeyi simgeliyor. Bitkilerin ve hayvanların yarattığı bu canlanma ve huzur yaşama sevinci olarak ruhumuza, bedenimize şifa sunuyor.

Atlarla terapi ve “coach”luk hizmeti veren “Seelenzeit” da aynı prensiple bedensel, ruhsal ve duygusal rahatsızlık yaşayanlara atlar vasıtasıyla yardım ediyor.

“İnsanlardan kaçmak için, hayvanların sessizliğine ihtiyaç duyduğumuz zamanlar vardır” sloganıyla hareket eden Seelenzeit, atların derin sessizliği ve şefkatiyle insanları şifalandırıyor.

Hospiz İpek’te şifacı atlar

Bu şifacı atlar, Noel ve Paskalya gibi özel günler başta olmak üzere zaman zaman Hospiz İpek’i de ziyaret ediyor. Teker teker hospiz sakinlerinin odalarını dolaşan şifacı atlar, onlara sevgilerini ve ilgilerini veriyor. Kendi elleriyle atları besleyen hastalar da bu kendiliğinden, samimi iletişimin ve katıksız sevginin tadını çıkarıyor.

Seelenzeit’in sahibi, fizyo ve binicilik terapisti Tanja Fütings, Hospiz İpek’e atlarla yaptığı ziyaretleri gönüllülük esasıyla gerçekleştirdiğini şu sözlerle ifade ediyor: “Babam hospizde vefat etti. Ve burada kaldığı süre içerisinde sevgiyle bakıldı. Ömrünü uzatamadık belki ama hospizde mutlu zamanlar geçirdi. Hospiz bize gerçek anlamda bir vedalaşma imkanı sundu.”

Atlarla yaptığı ziyaretleri, bu vedalaşmaya karşılık bir gönül borcu olarak gören Tanja Fütings, “Atlarla yüzünü güldürebildiğim her insanla babamın da yüzünü güldürdüğümü, ruhuna huzur verdiğimi hissediyorum!” şeklinde duygularını dile getiriyor.

Fütings atlarla kurduğu terapi merkezinde her yaştan insana hizmet sunduğunu belirterek, “Atlar sayesinde kişisel gelişim, problem analizi, yüzleşme ve çözüm odaklı bir yaklaşımla insanlara ayna tutuyoruz. Böylece insanlar kendi çözümlerine doğrudan ulaşabiliyor” diyor.

İlgili merkezle temas etmek istediğiniz takdirde, Reittherapie Seelenzeit, Horstfelder Dorfstrasse 7, 15806 Zossen OT Horstfelde adresinden ya da reittherapie-seelenzeit@t-online.de elektronik posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 16.04.2022 – 23:50
Fotoğraflar: AYPA.TV

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*