“KADIN-ERKEK DAĞILIMI EŞİT KABİNEMİZDE KADINLAR, MUHAKKAK Kİ ÖNEMLİ BAKANLIKLARA ATANACAKLAR”

Almanya’nın 18 yıl boyunca şansölyesi olan Angela Merkel, bir kadın lider olarak Almanya’nın gelişimine ve kalkınmasına katkı sağladığı gibi kadınların daha fazla yönetimde yer almasının da önünü açtı, özellikle erkek egemen anlayışın ağır bastığı Hristiyan Demokratlar arasında.

Merkel’in kabinesinde kadın bakanlar, alışılagelmiş aile bakanlığı dışında eğitim, bilim ve savunma bakanlığı gibi görevler aldılar ve bu durum Alman siyasetinde kadınların yerini oldukça kuvvetlendirdi.

Kadınların lehine esen rüzgar, Almanya’daki 26 Eylül seçimlerinde de kendini gösteriyor. Başta Almanya Sosyal Demokrat Partisi SPD olmak üzere seçim yarışındaki kadın adayların sayısının ciddi oranda arttığı göze çarpıyor. Seçimlerin son dönemecine girdiğimiz şu günlerde kamuoyu yoklamaları ise seçim ibresinin SPD yönünde olduğuna işaret ediyor.
Peki, olası SPD iktidarında kadınlar siyasetin hangi noktalarında görünür olacak?

İşte, bu soruyu KADINCA.eu olarak, Yeni Posta Gazetesi’nin SPD Genel Merkezi’nde organize ettiği buluşmada SPD’nin Almanya Başbakanı adayı ve hali hazırda Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’a sorduk.

Scholz, SPD’nin toplumsal eşitlik bakış açısının ve çabasının bir yansıması olarak kurulacak olası kabinede de eşitlik ilkesinin işleyeceğinin altını çizdi ve: “Uzun yıllardır bu konuda net bir ifadem var. Kadın ve erkeklerin yarı yarıya olduğu eşit dağılımlı kabinemizde kadınlar muhakkak ki önemli bakanlıklara atanacaklar” şeklinde konuştu.

SPD’nin başbakan adayı, sözlerine şunları da ekledi: “Ancak şu anda bir kaynak değerlendirmesi ve bakanlıklarla ilgili bir görev dağılımı yapamayız. Zira şimdi söz vatandaşın. Seçmen kararını verdikten sonra hükümet kurulacak, gerekirse müzakereler olacak, akabinde kaynaklara göre bakanlıklar verilecek. Ve eminim ki siyasetin içinde son derece donanımlı olan kadınlar önemli görevlere gelecekler.”

SPD Federal Başkan Yardımcılarından ve aynı zamanda SPD’nin Schleswig Holstein Eyalet Meclisi Grup Başkanı Serpil Midyatlı’nın da video bağlantısıyla katıldığı buluşmada, Midyatlı’nın konulara hâkimiyeti ve Olaf Scholz’un sağ kolu pozisyonunda olmasını, biz de KADINCA.eu olarak, Almanya Başbakanı adayının kadınlarla ilgili bu sözünün somut bir işareti şeklinde değerlendirdik.

ÇİFTE VATANDAŞLIK MI GELİYOR?

Başbakan adayı Scholz ayrıca, Almanya’da yaşayan Türkler için son derece önemli bir konu olan “çifte vatandaşlık” ile ilgili sorumuzu da yanıtladı. Olaf Scholz, bu konuda bazı adımlar atılacağını açıkça dile getirdi. Scholz, konuya dair şunları söyledi: “SPD, çifte vatandaşlık olasılığını destekliyor. Kaldı ki, Alman vatandaşlığına sahip olanların yarısı çeşitli nedenlerle zaten çifte vatandaş. Bu nedenle diğer yarının da bu imkâna sahip olması hakkaniyetli olurdu.”

Scholz yine bu çerçevede Almanya’da yaşayan Türklerin ve göçmenlerin Almanya’da siyaseti ve toplumu bir ölçüde etkilediğini ve şekillendirdiğini de ifade etti.

“BİR GÖÇ ÜLKESİ OLDUĞUMUZU SİYASET FAZLASIYLA KANITLIYOR”

SPD’li siyasetçi bu durumun geçmişten beri aslında böyle olduğunu vurgulayarak, Almanya’nın genelinin bir göç ülkesi olduğuna itiraz ettiği 80’li yıllarda, kendisinin “Göç Ülkesi Almanya” başlığıyla bir kongre düzenlediğini anlattı.

Scholz bugün gelinen noktada ülkenin göç olgusunu kabul edip, içselleştirdiğini ise şu sözlerle dile getirdi:”SPD’de federal milletvekili olmak üzere başvuranların 41’i göçmen kökenli. Bu milletvekili adayları arasında 16 farklı dil konuşuluyor. Bütün bunlar Almanya’nın bir göç ülkesi olduğunun bir göstergesi olup bu çeşitliliğin parlamentolarımızda da temsil edilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Bununla birlikte Olaf Scholz, göç ülkesinin çözmesi gereken acil sorunlar olduğunu da gözardı etmediğini kaydetti.
Almanya Başbakan adayı bu doğrultuda, “Elbette bugün de çözülmesi gereken birçok sorun var. Bunlardan biri ırkçılıkla mücadeledir, diğeri iyi bir eğitim politikasıdır. Maddi gücü olmayan ailelerin çocuklarının veya anadili Almanca olmayan çocukların bugün iyi bir meslek edinme imkânı olmalıdır” dedi.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 19.09.2021 – 23:50
Fotoğraflar: Hüseyin İşlek / Ne.Var.Ne.Yok.de ve AYPA.TV

Kaynak: YeniPosta.net

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*