“TOPLUMSAL REFAH, ANCAK SOSYO-EKONOMİK ADALETLE SAĞLANABİLİR”

2013’ten bu yana Almanya Federal Milletvekili olan Sosyal Demokrat Partili Cansel Kızıltepe, 3. kez Federal Meclis’e aday. Ekonomist olan Kızıltepe aynı zamanda Federal Meclis’te maliye komisyonu üyesi.

SPD’li siyasetçi, gerek 26 Eylül seçim kampanyası gerek sonrası için öncelikli hedefinin toplumun her kesimi için eşitlikçi bir refah düzeyi yaratmak olduğunu söylüyor. Bunun için de sosyo-ekonomik adaletin sağlanmasının önemine şu sözlerle dikkat çekiyor: “Bir ekonomist olarak derim ki her şeyin temeli ekonomidir. Ve bir sosyal demokrat olarak hedefim sosyal adalettir. Rant ekonomisine karşı insanlara fayda sağlayacak bir topluma doğru gitmemiz gerekiyor. Adalet ve eşitlik siyasette ağırlık konularım.”

“EŞİTLİK TASARILARIMIZ BLOKAJLA KARŞILAŞTI, MECLİSTE ÇOĞUNLUĞA İHTİYACIMIZ VAR”

Eşitlikçi bakış açısının toplumda ve ekonomide hakim olmasını istediği gibi, siyasette de bunu talep ettiğini belirten Kızıltepe, “Maalesef kadınların ve göçmenlerin siyasette pek yeri yok. Federal parlamento ve bütün eyalet meclislerinde kadın oranı çok düşük. Bunu değiştirebiliriz. Uzun zamanıdır federal düzeyde ‘eşitlik yasa tasarısı’ için çalışmaktayım” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor: “SPD olarak göçmenlerimiz için yerel seçim hakkı ve çifte vatandaşlık istiyoruz. Zamanında CDU’nun blokajına uğradık. Demokraside çoğunluk önemli. Bu bakımdan sosyal demokrat çoğunluğu sağlamalıyız. 26 Eylül seçimlerinde tüm vatandaşlarımızı sandığa çağırıyorum. Bütün oylar SPD’ye!”

“PANDEMİ SÜRECİ EKONOMİ VE SAĞLIKTAKİ YERİMİZİ GÖSTERDİ”

Koronavirüsün yolaçtığı pandemi sürecini de değerlendiren federal milletvekili, ilgili sürecin Almanya’nın ekonomide ve sağlık sisteminde iyi bir yerde olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Cansel Kızıltepe, “İyi çalışan bir sağlık sistemimiz var. Çünkü Almanya bir sosyal devlet ve bunu sosyal demokrat anlayışa borçluyuz. Ayrıca ekonomimizi, pandeminin yol açabileceği bir türbülanstan şirketlere ve istihdama verdiğimiz finansal desteklerle koruduk. Tüm bunlar yine SPD’nin girişimleriyle oldu” diyor.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 06.09.2021 – 20:00

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*