UYGUN KONUT KİRALARI SOSYAL DEVLETİN BİR GEREĞİDİR

Berlin’de Türk kökenlilerin yoğun yaşadığı Friedrichshain-Kreuzberg’ten SPD’nin Berlin Eyalet Parlamentosu seçimleri için milletvekili adayı olan Sevim Aydın, Berlin’in en büyük sorunlarından birinin konut ve kira ücretleri olduğunu ifade ediyor.

Berlin’in her geçen gün büyüyen ve cazibesi artan bir kent olduğuna dikkat çeken Aydın, bunun neticesi olarak konutların yetersiz kaldığını ve kira fiyatlarının yükseldiğini söylüyor. SPD’li vekil adayı, “Ödenebilir kiralı konutlar önümüzdeki yılların en önemli politik sorunu olacak. Ne yazık ki Berlin Hükümeti’nin yürürlüğe soktuğu kira sınırlaması, CDU ve FDP’nin girişimleri sonucu Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi” sözleriyle uygun konut kiralarının sosyal devletin bir gereği olduğunu hatırlatarak, “Böyle bir yasanın federal düzeyde yürürlüğe sokulması için SPD olarak mücadele vereceğiz. Onun dışında şehirde hızla ödenebilir kirası olan konutlar inşaa etmemiz gerekiyor. Bu kuşkusuz, Sosyal Demokratların çizgisidir” şeklinde konuşuyor.

“KREUZBERG’TE BİRİNCİ KUŞAK TÜRK GÖÇMENLER İÇİN BİR ANIT YAPILMASINI İSTİYORUZ”

Kreuzberg 3. bölge milletvekili adayı, SPD Friedrichshain-Kreuzberg olarak Kreuzberg’te merkezi bir yerde birinci kuşak Türk göçmenler için bir anıt yapılmasını gündeme getirdiklerini belirterek, “Bu konuda yaptığım girişimler Alman medyasında büyük yankı buldu. Seçilirsem Eyalet Meclisi’nde bunun gerçekleşmesi için çalışma yapacağım” diyor.

Sevim Aydın yine göçmenlerden hareketle, Alman kamu kuruluşlarında ve devlet dairelerinde çalışan göçmen sayısının yeterli düzeyde olmadığına işaret ediyor ve ekliyor: “Sokaktaki halkın bir yansıması olmalı bu kurumlar. Onun için kamu kurumlarında daha fazla göçmen işe alınmalı. Göçmenler yönetici kadrolarda da temsil edilmeliler. Bunun gerçekleşmesi için hep birlikte mücadele vermemiz gerekiyor.”

“HEM GÖÇMEN, HEM KADIN OLMAK TOPLUMDA İKİ DEFA ZOR”

Kadınların ve göçmenlerin, toplumda ciddi ayrımcılığa ve haksızlıklığa maruz kalan gruplardan olduğunu kaydeden Aydın, “Göçmen kadınlar hem kadın olmanın hem de göçmen olmanın sorunlarını yaşıyorlar. Kadınlara yönelik şiddet konusunda devlet daha güçlü adımlar atmalı. Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet konusuda duyarlılık artırılmalı, cezalar daha caydırıcı olmalı, şiddete maruz kalanlar şikayetçi olmaları konusunda teşvik edilmeli ve onların güvenlikleri sağlanmalı” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Aile içi şiddet, göçmen gruplar içinde çok ciddi boyutlarda. Bu konunun üzerine tavizsiz gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için daha fazla danışma yeri ve kadın evleri kurulmalı. Bir kadın siyasetçi olarak temel ilkem ve hedefim, kadınların her alanda eşit olmaları, özgür olmaları. Bu benim için bir göçmen kadın olarak çok önemli.”

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN “MESLEK EĞİTİMİ GARANTİSİ”

Sevim Aydın ayrıca göçmen çocuklar başta olmak üzere eğitimlerini diploma almadan terkeden çocukların artan sayısına dikkat çekerek, ilgili soruna ağırlık verilmesi gerektiğini vurguluyor. Aydın bu çerçevede, “Artan sayıyı en aza indirmemiz gerekiyor. Berlin için Başbakan adayımız Fraziska Giffey’ın da sürekli dile getirdiği “meslek eğitimi garantisi” çocuklarımızın geleceği açısından büyük önem taşıyor. Ben de seçilirsem mecliste bu konun takipçisi olacağım” diyor.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 07.09.2021 – 17:00
Fotoğraflar: Jonas Holthau ve Sevim Aydın

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*