DANIŞTAY’IN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KARARI, TÜM YASALARI RAFA KALDIRIYOR

KADINCA.eu çerçevesinden baktığımızda geçtiğimiz haftanın ve belki de bu ayın en önemli gündem maddesi, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını onaylaması oldu. Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının iptal istemini 2’ye karşı 3 oyla reddetti.

İlgili karar hem kadın hakları savunucularını, hem de hukukçuları hayal kırıklığına uğrattı. Zira bu kararla birlikte Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı’nın kararıyla iptal edilmesinin uygun olduğunu duyurdu.

Peki bu ne anlama geliyor? Danıştay’ın kararı bu haliyle uluslarası anlaşmalarda ve sözleşmelerde Meclis’in onayının prosedürel ve ikincil önemde olduğunu, Cumhurbaşkanı’nın uygulamasının ise esas kabul edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Yani karar, uluslararası anlaşmalarda yürütme makamı olan Cumhurbaşkanını “yasama organının” üzerinde konumlandırıyor. Dolayısıyla anayasada yer alan erkler ayrılığı ilkesi ihlal ediliyor!

Buna dair gerek muhalefet cephesinden, gerek hukukçulardan, gerekse kadın hakları savunucularından tepkiler yükseldi. Biz de KADINCA.eu okurları için bu tepkileri derledik.

Muhalefetten tepkiler

Muhalefet partilerinden karar duyurulur duyurulmaz açıklamalar geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Bu millete sözüm var. İktidar olduğumuzda ilk bir hafta içinde hatta 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe koyacağız!” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Kirli bir zihniyeti memnun etmek için verilen bu siyasi karardan sonra kadına yönelik şiddette, cüppelerini ilikleyip o imzayı atan parmakların izi olacak ama az kaldı; biz geleceğiz ve sözleşme yeniden yaşatacak!” dedi.

Hukukçulardan tepkiler

İnsan Hakları Hukukçusu Kemal Altıparmak: “Türkiye’nin taraf olduğu yüzlerce anlaşma var. Bunların hepsi kanun hükmünde. Danıştay’ın kararına göre Cumhurbaşkanı bir gecede yüzlerce kanunu tek bir cümlelik kararla kaldırabilir. Danıştay, Cumhurbaşkanı’ndan da büyük bir Cumhurbaşkanı yarattı!” dedi.

Hukukçu ve aynı zamanda Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Serap Yazıcı da, Danıştay’ın verdiği kararın tamamen anayasayı tersine çevirerek yeni anayasa yazan bir karar olduğunu söyledi. Serap Yazıcı beraberinde, bir hukuki işlem hangi yolla bir yasa yapıyorsa, aynı yol izlenerek o yasanın yürürlükten kaldırılması gerektiğine işaret etti.

Hukukçu ve kadın hakları savunucusu avukat Hülya Gülbahar da Türkiye’de hukuk tarihi açısından kara bir sürecin yaşandığını belirterek, “Mahkeme kararına şunu yazmışlar: ‘Cumhurbaşkanının takdir yetkisidir. Bu yetki çerçevesinde yetkide ve usulde paralellik ilkesi bu olayda uygulanmaz.’ İdare hukukunun, uluslararası hukukun evrensel ilkesidir. Bir idari işlemi hangi usulde yaptıysanız, hangi yetkiye dayanarak yaptıysanız, aynı usul ve yetkiyle yürürlükten kaldırırsınız. Buna yetkide ve usulde paralellik diyoruz. Ve bu ilke, bu kararla hiçe sayılıyor!” dedi.

Avukat Hülya Gülbahar ayrıca şunları da ekledi: “Uluslararası hukuk, anayasa, yasalar hepsi bu kararla birlikte rafa kalkmış oluyor. Kararın asıl tehlikesine gelince, bir kişiye bu şekilde takdir yetkisi verdiğinizde Montrö Sözleşmesi dahil tüm uluslarası sözleşmeler risk altındadır.”

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Şükran Eroğlu da: “Yargının bu kadar siyasallaştığını görmek bizim açımızdan çok üzücü. Danıştay Savcıları da bizim taleplerimiz doğrultusunda mütalaa vermişti. Bu kararın hukuka uygun olmadığını ve iptalinin gerektiğini söylediler. Bütün bunlara rağmen 10. Dairenin böyle bir karar vermesi yargı açısından çok üzücü. Yargının bağımsızlığı açısından da son derece esef verici. Yargının bağımsız olmadığını gördük. Bunu da bir üst mahkemeye taşıyacağız. Umarız ki orada da aynı siyasi baskılarla karşılaşmadan bu kararın bozulmasını sağlayabiliriz. Türkiye açısından ve hukuk açısından son derece esef verici ve rahatsız edici bir karardır!” dedi.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 24.07.2022 – 20:00
Fotoğraf: CHP ve AYPA.TV

Çizgi: Sefer Selvi / Evrensel ve Michel Moro Gomez – Cuba / DonQuichotte – Erdoğan Karayel

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*