5 ÇOCUK, 5 YUVA

Melek Albayrak, Berlinli 40 yaşında başarılı bir girişimci, genç yaşında beş çocuğa ve beş çocuk yuvasına sahip. Yani “çocuk da yaparım, kariyer de” klişesinin canlı bir örneği. Ama Albayrak’ın öyküsü bu klişenin biraz daha ötesinde, zira ilgili klişe “rağmen”lere dayanıyor. Başka bir deyişle, kariyer yaparım çocuklarım da olsa, çocuk da yaparım kariyerim de olsa! Melek Albayrak ise “Yuvalarımı çocuklarımdan aldığım ilhamla açtım ve yuvalarım çocuklarımla birlikte büyüyor!” diyerek gerçek gelişimin bütüncül bir yaklaşımla olabileceğini gösteriyor.

Bu doğrultuda evinde ve yuvalarında öncelikli hedefinin mutlu, özgür ve özgüven sahibi çocuklar yetiştirmek olduğunu dile getiren genç girişimci, “Çocukların çocukluklarını çok güzel bir şekilde hatırlamalarını istiyorum. Bunun için de onlara baskının, şablonların olmadığı, yaratıcılıklarını destekleyen ortamlar sunmaya çalıştık” diyor.

“Çeşitlilik ve renklilik çok şey öğretir”

KADINCA.eu‘ya 5. yuvasının kapılarını açan ve sınıflarını gezdiren Albayrak, pastel renkleri tercih ettiklerini bunun yaşam sevincini ve yaratıcılığı artırdığını söylüyor.

Melek Albayrak , “3. yuvamızın ağırlık noktası sanat, 5. yuvamızın ise hareket ve dil. Ve buradaki her sınıfımız ismini dünyanın büyük şehirlerinden alıyor. Bununla amacımız, farklı dil ve kültürlere açık olduğumuzu göstermek. Çeşitliğin, renkliliğin zenginliğine ve bunun çocuklarımıza çok şey öğrettiğine inanıyoruz” şeklinde konuşuyor.

Çeşitliliği ve renkliliği eğitmenlerde de esas aldıklarını ifade eden Albayrak, ayrımcılığın olmadığı, bütüncül bir sistem yürüttüklerinin altını bir kez daha çiziyor.

“Engelliler ile ilgili engelsiz düşünen çocuklar yetiştirmek önemli”

Dördüncü kızının engelli olduğunu paylaşan genç girişimci, bunun kendisini engelsiz sosyal alanlar kurma konusunda teşvik ettiğini söylüyor.

Yuvalarında engelli çocukların diğer çocuklara uyumlanması değil, dahil olması yönünde çalıştıklarını aktaran Melek Albayrak, “Çocuklar engelli çocuklara daha açıklar. Bir engelli çocuğun sıkıntısı olduğunda hemen koşup yardım ederler. Yetişkinler daha tereddütlüdür. Çocuklara engeli anlattığınızda kabul eder ve iletişime geçip o kişiyle oyun oynamaya başlarlar. Böyle yetişen çocuklar, ileride engelliler ve daha pek çok konuyla ilgili engelsiz düşünen yetişkinler olacaklar!” diye ifade ediyor.

Albayrak ayrıca sadece yuva ve okulların değil, yan yana geldiğimiz tüm sosyal alanların engellilere açılmasını ve onlar için kolaylaştırılmasını talep ediyor ve bunun projelendirilmesini hedefliyor.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 28.07.2022 – 23:30
Fotoğraflar:  AYPA.TV

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*