FRİDA İLE KARAKTERLERİMİZ ÖRTÜŞTÜ

Şirin Tüfekçi, eşi Veli Tüfekçi ile birlikte 90’lı yıllardan bu yana Berlin’de mobilya sektöründe portföyünü sürekli geliştirerek yol almış bir iş insanı. Tüfekçi, başarılı işletmeciliğinin yanı sıra Berlin Türk Müsikisi Konservatuarı’nın yapımcılığını üstlendiği ve Arda Eşberk’in yazıp yönettiği “Kibele’nin Kızları” adlı oyunda canlandırdığı “Frida Kahlo” karakteriyle de dikkat çeken bir performans sergiledi.

Biz de KADINCA.eu olarak kendisiyle “Frida Kahlo” figürü üzerinden iş dünyasındaki yolculuğunu ve güçlü kadın olmayı konuştuk.

Şirin Tüfekçi, Frida rolünün kendisine kura çekilişiyle geldiğini ve diğer oyuncu arkadaşlarının bu rolü kendisine çok yakıştırdığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “İşin aslı, ilk etapta karakteri hissetmekte zorlandım. Zorlu, aykırı bir karakter ama ondaki engelleri aşma, pes etmeme hali, beni cezbetti ve cesaretlendirdi. Çünkü ben de kolay pes etmem, hedef odaklıyımdır. Yani bir süre sonra karakterlerimiz örtüştü.”

“Hayatı doğru okursak yol alırız”

Bize işletmesi Möbelland’ı gezdiren Tüfekçi, önce showroom, ardından da üretim atölyesinin çalışma prensiplerini anlattı ve yine Frida Kahlo ile paralellikler kurduk, Şirin Tüfekçi bu çerçevede şunları söyledi: “Frida büyük zorlukları doğru değerlendirerek başarıya ulaşmış. Biz elbette böylesi şeyler yaşamadık ama fırsatları da, engelleri de doğru okuduk. Örneğin mobilyacılığa bit pazarında kullanılmış mobilyalar ve ihraç fazlası malları satarak başladık. Elimizde artan ürünler için depoya ihtiyaç duyduk, depo kiraladık. Sonrasında müşterilerimiz alışveriş için depoyu ziyaret etmeye başlayınca depo dükkana dönüştü. Akabinde müşterilerimizin yönlendirmesiyle mobilya alınan ve sipariş verilen Möbelland olduk. Bir süre sonra da hem gastronomi sektöründen hem de müşterilerimizden gelen taleplerle mobilya üretimine başladık. Şimdi ise özellikle korona sürecinin de etkisiyle online satışlara ağırlık verdik.”

“Kadın istihdamını destekliyoruz”

Mobilya sektörüne girmeden önce ameliyat hemşiresi olan Şirin Tüfekçi, üç kız çocuğu ve iki de torun sahibi. Çocuk sahibi olmanın kadınları iş hayatından alıkoymaması gerektiğinin altını çizerek, “Çocuklarım küçükken eşime destek için mobilya sektörüne girdim ve işimizi birlikte büyüttük. Sanılanın aksine çalışan annenin çocukları daha iyi, daha bilinçli büyüyor. Çünkü çocuklar annelerini örnek alıyorlar ve kadınlar potansiyellerini kullanabildiklerinde hem kendileri hem aileleri mutlu oluyor. Ayrıca biz, kadın istihdamını artırmak için onlara esnek çalışma saatleri ve gerekli olduğunda evden çalışma imkanları sunuyoruz” şeklinde konuştu.

“İlişkiler, tamamlama, farkındalık, teşekkür ve tadını çıkarma ile devam edebiliyor”

Şirin Tüfekçi ve Veli Tüfekçi hem evliliklerinde, hem de iş hayatlarında tam bir uyum sergiliyorlar. Şirin Tüfekçi, “24 saatimiz birlikte geçiyor. Birlikte çalışıyor, birlikte yiyor-içiyor, birlikte geziyor, birlikte eğleniyoruz. ‘Bu şekilde sürekli yan yana olmak ilişkiler için iyi değildir’ derler. Biz bu örneğin dışındayız.” diyerek “Birbirini tamamlama, bunun farkında olarak teşekkür edebilme ve tadını çıkarma, mutlu birlikteliklerin sırrıdır!” vurgusunu yaptı.

İlişkiler çerçevesinde Frida ve onun gibi ressam olan eşi Diego Rivera’ya da değinen Tüfekçi, her ne kadar bu ilişki bugünün tabiriyle “toksik” gibi görünse de, orada da bir tamamlanma hikayesinin olduğunu dile getirdi: “İki büyük ressam var karşımızda. Zaman zaman arkadaşlarla sorguladık. ‘Frida mı Diego’dan faydalandı? Diego mu Feida’dan?’ diye… Aslında her ikisi de birbirinden faydalanıyor. Üstelik sadece resimde değil, siyasi faaliyetlerinde de ciddi bir ortaklıkları var. Bu nedenle ilişkileri uzunca bir süre badirelere direniyor ve bugün bile onları yan yana anıyoruz.”

Şirin Tüfekçi son söz olarak kızlarına teşekkür etti. Onların desteğiyle yeni nesil eğilimleri takip ederek geliştiklerini kaydetti. Tüfekçi, “Büyük kızım, yatak odası ve mutfak bölümünü hazırlarken çok büyük emek sarf etti. Küçük kızım Sinem, online bölümünde reklamları yapmakta destek oluyor. Ortanca kızım şu sıralar mali müşavirlik sınavlarına hazırlanıyor. O da ilerde muhasebede bize yardımcı olacak.” dedi.


Özlem Coşkun –
KADINCA.TV – 28.06.2022 – 22:00
Fotoğraflar: AYPA.TV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*