İSTANBUL SÖZLEŞMESİ 10 YAŞINDA

Bugün 11 Mayıs yani İstanbul Sözleşmesi’nin imzaya açılmasının 10. yıl dönümü. Sözleşme, 19 Mart’ta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tek taraflı olarak feshedilmişti. Bugün 16 Avrupa ülkesinden 31 bakan, Türkiye’yi kadına şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi’ne dönmeye çağırdı. Sözleşmenin 10’uncu yıldönümü nedeniyle yapılan ortak açıklamada, Ankara’nın çekilme kararının ciddi bir endişe kaynağı olduğu belirtilerek, gözden geçirilmesi istendi.

TÜRKİYE’DEKİ KADINLAR NE DİYOR?

Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin imzaya açılmasının 10. yılı nedeniyle sosyal medyada gün boyunca #İstanbulSözleşmesi10Yaşında eylemi yapacak.

İstanbul Sözleşmesi Kampanya Grubu, bugün yaptığı açıklamada tüm gün sosyal medya eylemi yapacaklarını duyurup “1 Temmuz’da sokaktayız, itaat etmiyoruz” dedi. Açıklama şöyle:

“İstanbul Sözleşmesi, aylardır yürütülen kadın ve LGBTİ+ düşmanı, dinci ve muhafazakâr kampanyalar sonucunda 19 Mart gece yarısı Cumhurbaşkanı kararı ile tek taraflı olarak ‘fesholmuş’ ilan edildi.

Eşit yaşam hakkımızın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden de, haklarımızdan da vazgeçmiyoruz. Bizi cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, konuştuğumuz dil, yaşadığımız hayat üzerinden ayrıştırma çabalarının karşısında, birimizin şiddet gördüğü koşulda hiçbirimizin güvende olmadığının bilinciyle, hep birlikteyiz. 20 Mart’tan beri katilleri değil kadınları engellemek için yaptıkları her şeye rağmen sokaklardayız, her yerdeyiz. Çünkü bu bizim için bir hayat mücadelesi!

“Avrupa Konseyi’ne yapılan bildirimden itibaren üç aylık süre 1 Temmuz’da dolunca, Türkiye bir zamanlar ilk imzacısı olmakla övündüğü sözleşmeden ilk çekilen ülke olacak. Böylece tüm dünyaya toplumsal cinsiyet temelli şiddetle mücadele etme, kadınların ve LGBTİ+’ların eşit yaşamasını sağlama, kadın cinayetlerini engelleme niyeti olmadığını iyice ilan etmiş olacak.

“Bu saldırı böylesine hayatlarımıza, varoluşumuza yönelmişken biz ne yapacağız? 1 Temmuz’da bize hak görmedikleri o hayatı durduracağız! İtaatsizliğimizle iktidarı bu gayrimeşru çekilme kararını aldığına pişman etmek için sokaklarda olacağız, sesimizi yükselteceğiz. Eşit yaşama hakkımızı yok sayarak adımıza karar alanlara bir kez daha ilan edeceğiz: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz, ne 1 Temmuz’dan önce ne 1 Temmuz’dan sonra!

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 11.05.2021 – 18:00
Çizgi: Michel Moro Gomez

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*