“SİYASİ KARİYERİMDEKİ HAREKET NOKTAM: EĞİTİM SORUNLARI”

2021 yılı, Almanya’da “Süper seçim yılı” olarak ilan edildi. Zira genel seçimler de dahil olmak üzere ülkede yıl içerisinde altı eyalette daha seçimler yapılacak . Üstelik 26 Eylül, Almanya Genel Seçimleri ile birlikte başkent Berlin ve Mecklenburg-Vorpommern eyalet seçimlerinin de yapılacağı tarih.

Her ne kadar seçimler pandemi dönemine denk gelse de milletvekilleri seçim kampanyaları için çoktan kolları sıvadı. Bu vekillerden biri de Sosyal Demokrat Parti SPD’den Berlin Reinickendorf 5. seçim bölgesi Berlin eyalet milletvekili adayı Sevda Boyracı.

Doğma, büyüme Reinickendorf’lu olan Boyracı, kendisinin bu bölgeyi ve sorunlarını en yakından bilen siyasetçi olduğunu söylüyor. Reinickendorf 5. Bölgeden çıkan ilk Türk kökenli aday olan Sevda Boyracı, hareket noktasının eğitim sorunlarına kalıcı çözümler aramak olduğunu ifade ediyor.

KADINCA.eu’nun mikrofonlarına konuşan Berlin milletvekili adayı, “bölgemde sosyal statü olarak sıkıntılı aileler var ve buradaki sorunu gidermek için öncelikle herkesin eğitimden eşit şekilde yararlanması gerekiyor” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor: “ Din, dil, ırk ayrımı olmaksızın tüm çocuklar, eşit şartlarda eğitimin olanaklarına ulaşmalı; ayrıca artan konut ve nüfusla birlikte okul sayısı da artırılmalı”

“KADIN İSTİHDAMI İÇİN DAHA FAZLA OKUL, DAHA FAZLA KREŞ”

Sevda Boyracı, eğitim sorunlarının çözülmesiyle birlikte bölgedeki başka sorunların da çözülebileceğine işaret ediyor. Özellikle yeterli okul ve kreş sağlandığında kadınların istihdamında önemli yol katedileceğini savunuyor: “ Märkischesviertel‘de işsizlik yüksek başta kadınlar arasında; çocuklar için yeterli eğitim ve boş zaman alanları yaratıldığı takdirde kadınları istihdama çekebiliriz. Ne yazık ki pek çok kadınımız bir meslek sahibi değil. Onlara öncelikle meslek eğitimi alacakları olanaklar yaratmak isterim”.

“YABANCI DÜŞMANLIĞI TANIŞMA VE KAYNAŞMA KÜLTÜRÜYLE AŞILIR”

Märkischesviertel olarak da bilinen Reinickendorf 5. Bölge, yabancı düşmanlığının da yüksek olduğu bir bölge olarak dikkat çekiyor. Son eyalet seçimlerinde aşırı sağcı AfD partisi bölgede oylarını yüzde 20 artırmış. Sevda Boyracı, bölgenin aslında çok kültürlü bir bölge olduğunu ama çeşitlilikle birlikte sosyal statü farklarının da fazla olduğuna dikkat çekiyor. Boyracı bu çerçevede: “ Sanıyorum AfD seçmeni sosyal eşitsizliğin kaynağını yabancılar olarak görüyor. Bunu gidermek için önyargıları ve klişeleri yıkmak gerekiyor. Yani yine temelde birbirimizi tanımamıza kapı aralayacak eğitim şart” şeklinde konuşuyor.

SPD eyalet milletvekili adayı, bölgede farklı kültürlerin yan yana fakat birbirlerine karışmadan yaşadıklarını bununda önyargıları ve yabancı düşmanlığını körüklediğini belirtiyor. Bunun üstesinden gelmek için de tanışma ve kaynaşma kültürünü hakim kılmak gerektiğinin altını şu sözlerle çiziyor: “ Sorunun kaynağında bir tanışamama, kaynaşamama hikayesi var. Bu nedenle “Mehrgenerationshaus“ denilen yani farklı kuşaklar başta olmak üzere farklı kültürleri bir araya getirecek yerler açmayı planlıyorum.”

“POLİTİKAYA GİRMEMİN NEDENİ ÇOCUKLARIM”

Boyracı, eğitimin önemini çocuklarının okul dönemiyle birlikte iyiden iyiye keşfettiğini belirterek, politikaya girmesinin nedenin çocukları olduğunu aktarıyor: “ Çocuklarımın eğitim hayatı boyunca hep veli temsilcisi oldum. Bu çaba içinde toplantılara gide gele, karar mekanizmalarını doğrudan etkileyebilmenin en etkili yolunun politika olduğunu gördüm. Onun için politikada aktifim geçen yıl mahalle teşkilatı başkanı oldum. Ayrıca ilçe Başkan yardımcısı seçildim. Şimdi de Berlin Eyalet Parlamentosu için milletvekili adayıyım.”

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 18.04.2021 – 17:00
Fotoğraflar: AYPA.TV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*