SPD KURBAN BAYRAMINDA MÜSLÜMANLARI UNUTMADI

Almanya’da siyasi hayata katılımda, gerek seçme gerek seçilme bağlamında Türklerin en fazla tercih ettiği partilerin başında gelen Sosyal Demokrat Parti SPD, Kurban Bayramı’nda da Müslümanları ve Türkleri unutmadı. Yayınladıkları çeşitli kutlama ilanları ve aktivitelerle onların Kurban Bayramı’nı tebrik etti.

KADINCA.eu da söz konusu ilanların yer aldığı platformlardan biri. Özellikle AG Migration und Vielfalt Berlin – Berlin Eyaleti Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu, ilgili kutlama ilanında seçimlere katılacak göçmen kökenli adaylarının fotoğraflarından oluşan bir kolajla Almanca, Türkçe ve Arapça olarak Müslümanların bayramını kutladı. Adaylar ilanda tüm Müslümanların huzur ve dayanışma içinde bir Kurban Bayramı geçirmesini dileyerek, 26 Eylül’deki seçimlerde oy kullanmaları mesajını verdi ve onlardan çeşitliliğin partisi olarak niteledikleri SPD’ye oy vermelerini rica etti.

Foto © Mehmet Dedeoğlu

“Demokrasi ve çokseslilik için oy kullanmaya mutlaka gidin”

AG Migration und Vielfalt Berlin – Berlin Eyaleti Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu eş başkanı Bilgin Lutzke de bayramların beraberlik ve kardeşlik ruhu taşıdığını ifade ederek, “SPD çeşitliliğe ve çoksesliliğe inanan ve bunu yaşatan bir parti. Bu özelliğini seçimlere katılan adayların kültürel çeşitliliğinde de görebilirsiniz. Bundan dolayı bayramlar ve özel kutlamalar bizim için çok önemli. Bu bağlamda tüm Müslümanların Kurban Bayramını bir kez daha kutluyoruz” dedi.

Lutzke ayrıca şunun da altını çizdi: “Demokrasi gücünü farklılıklardan ve çokseslilikten alır. Demokrasimizin bu güzel yanını korumak, ona sahip çıkmak için Müslüman ve Türkiye kökenli tüm yurttaşlarımızı oy kullanmaya davet ediyorum.”

“Bayramlaşmalar uyumun ve kaynaşmanın sembolü”

Aynı şekilde özel bir kutlama ilanı ile Müslümanların bayramını tebrik eden SPD Eyalet Parlamentosu Milletvekili ve adayı Ülker Radziwill, bayramlaşmaların uyumun ve kaynaşmanın sembolü olduğunu ve bu tür sembolleri artırmak gerektiğini kaydetti. Ülker Radziwill, “Uyumun sözde değil, özde olabilmesi için böylesi güçlü sembollere ve bunun içselleştirilmesine ihtiyacımız var. Bu nedenle SPD, seçim programına kaynaşmanın ve toplumsal katılımın yine bir sembolü olarak ‘Göç Müzesi’ni hayata geçirme ve yakın göç tarihini Alman toplumuyla buluşturma hedefini yerleştirdi” diye konuştu.

SPD’li vekil ayrıca bayram ziyaretlerinin gönül rahatlığıyla yapılabilmesi için başta aşı, sosyal mesafe gibi korona önlemlerine riayet edilmesi tavsiyesinde bulundu.

Foto © Hüseyin İşlek

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 19.07.2021 – 22:00

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*