HANGİSİ DAHA SAĞLIKLI: PİŞMİŞ Mİ, ÇİĞ Mİ?

Başta ebeveynler olmak üzere sağlıklı beslenme konusunda hassas kişiler arasında oldum olası “Sebzeleri pişmiş mi yoksa çiğ mi tüketmek daha sağlıklıdır” tartışması vardır. Beslenme uzmanları bakın bu hususta neler söylüyor:

Vücudumuz besinleri çiğ ve pişmiş sebzelerde farklı yollardan alır. Isı yiyeceklerin kimyasal bileşimini etkiler ve bu bazen iyi yönde olur. Çiğ sebze yemek vücuda yüksek düzeyde C ve B9 vitamini sağlar. Bunlar antioksidan etkileriyle vücudu oksidatif strese karşı korur. Tabii beraberinde sebzelerin pişirilmesi bazı vitamin ve minerallerin emilimini de artırmaktadır.

Peki, hangi sebzeler çiğ veya pişmiş tüketilmeli?

1. Brokoli: Brokoliyi besin içeriğinden, özellikle C vitamininden optimal yarar sağlamak için çiğ tüketmekte fayda vardır. Ancak çiğ yendiğinde dokunuyorsa sebzeyi 5 ila 7 dakika buharda pişirerek tüketebiliriz.

2. Kuşkonmaz: Bu sebze likopen adlı antioksidan açısından oldukça zengindir. Likopen biraz yağla ısıtıldığında emilimi artar.

3. Karnabahar: Brokoli gibi çiğ yendiğinde C vitamini, B1 vitamini ve protein sağlar. Bu nedenle sebzenin buharda az miktarda pişirilmesi tavsiye edilir.

4. Havuç: Çiğ havuçtan daha fazla C vitamini alırız, ancak pişmiş havuçtan da yüksek oranda beta karoten alırız. Beta karoten, vücutta mukoza ve bağışıklık için önemli olan A vitaminine dönüşür. Bu nedenle C vitamini alabileceğimiz daha fazla sayıda sebze bulunduğundan havucu pişmiş tercih edebiliriz.

5. Soğan: Soğanın içerdiği B vitaminleri ve glutatyon üretimi için gereken kükürtlü içeriklerden en fazla yararı çiğ olarak yediğimizde elde edebiliriz.

6. Mantar: Potasyum, çinko, magnezyum deposu olan mantardan pişirilince iki kat daha fazla yarar sağlarız.

7. Kıvırcık lahana (kale): Bu yeşil yapraklı sebze, çiğ tüketildiğinde B vitaminleri ve mineraller içerdiği gibi günlük C vitamini ihtiyacımızı da tek başına karşılar.

8. Ispanak: Yeşil yapraklı sebzeleri nasıl yersek yiyelim faydalıdır. Ama ıspanağı pişirirsek içerdiği kalsiyum ve demirden daha fazla yararlanabiliriz.

9. Tatlı patates: Pişirildiği takdirde bu sebzenin zengin potasyum ve beta karoten içeriğinden maksimum düzeyde faydalanılabilinir.

10. Kabak: Magnezyum, kalsiyum ve potasyum içeren kabağın buğuda ve az pişirilmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca diyetlerin kalorisi az, besin değeri yüksek sebzesinin kabuğunu soymadan pişirdiğimiz takdirde etkisi daha da fazla oluyor.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 29.09.2020 – 23:00

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*