KAMU SEKTÖRÜNDE MESLEK EĞİTİMİNE HAZIRLIK KURSLARI 15 OCAKTA BAŞLIYOR

Berlin’in Kreuzberg ilçesinde uzun yıllardır gençlere, özellikle de göçmen kökenli gençlere yönelik mesleki eğitim fırsatları sunan BWK-Bildungswerk in Kreuzberg adlı eğitim merkezi, kamu sektörünün belli birimlerinde meslek eğitimi yapma şansını bir kez daha gençlere sunuyor. Kreuzberg Mesleki Eğitim Merkezi, göçmen kökenli gençleri Berlin’de adliye teşkilatında, devlet dairelerinde ve polis teşkilatında meslek eğitimi almaya hazırlamak için başlattığı hazırlık kurslarına devam ediyor. Yeni yılın başlamasıyla birlikte gençlere yeni bir umut yolu olarak nitelendirilen bu kurslar, 15 Ocak’ta başlayacak ve 14 Mayıs 2024’e kadar devam edecek. Kursları başarıyla tamamlayan göçmen gençler için, idari devlet birimlerinde, polis ya da adliye teşkilatında meslek eğitimi yapmalarını sağlayacak sınavda en az yüzde 90 başarı hedefleniyor.

Kreuzberg Mesleki Eğitim Merkezi’nin kurucusu ve Genel Müdürü Nihat Sorgeç, KADINCA.eu’ya yaptığı açıklamada gençlere ve ailelerine seslendi. Devletin ve devlet kurumlarında işi olan göçmen kökenlilerin bu gençlere ihtiyacı olduğunu vurgulayan Sorgeç, kursa katılımın ücretsiz olduğunu ve tüm masrafların devlet tarafından karşılandığını belirtti. Sorgeç, yaptıkları Almanca kısa adı AVÖD olan bu kursları, Çalışma, Sosyal İşler, Eşitlik, Entegrasyon, Çeşitlilik ve Ayrımcılıkla Mücadele Berlin Eyalet Bakanlığı desteğiyle yürüttüklerini dile getirerek, Berlin Eyaleti tarafından finanse edilen bu kursların bugüne kadar kamu sektöründeki meslek eğitimi sınavlarında yüzde 90 başarı elde ettiklerini ifade etti. Amacın, kursu tamamlayan göçmen gençleri ilgi alanları doğrultusunda başarılı kılmak ve onları gelecekteki sınavlara hazırlamak olduğunu vurguladı.

Sorgeç ayrıca, Almanya’nın Berlin eyaletinde yürürlükte olan Türkçe karşılığı Göçmenlerin Toplumsal Hayata Katılımını Destekleme Kanunu’na değindi. Bu kanunun, bir kentin nüfusu içinde yabancı kökenli insanların oranına göre kamu görevlisi istihdamını öngördüğünü belirten Sorgeç, yıllardır göçmen katılımını artırmak için çalışmalar yürüttüklerini ve bu yeni projelerle idari birimlerde devlet memuru, polis ve adliye teşkilatlarında belli birimler için meslek eğitimi hazırlık kurslarını tekrar başlattıklarını ifade etti.
Nihat Sorgeç, Alman yasaları gereği bu alanlarda çalışmak isteyen gençlerin önce bir ön sınavdan geçmesi ve ardından başarılı olması gerektiğine dikkat çekerek, kurslarının başarı oranının yüzde 90’a ulaştığını vurguladı. Sorgeç, göçmen kökenli gençlere ve ailelere seslenerek, kurslarına başvurmaları ve gençlerin gelecekleri için meslek edinmeleri konusunda çağrıda bulundu.

KADINCA.eu okurları için özetlersek:

Kamu sektöründe meslek eğitimine hazırlık kursları programları ile meslek eğitimine başlamak için yeni senede yeni bir olanak daha var.

Polis memuru, adli memur, cezaevi memuru veya idari asistan mı olmak istiyorsunuz? Sizi kamu sektöründe meslek eğitimine hazırlanmanız ve Berlin polis teşkilatı, Berlin adli teşkilatı veya Berlin idari birimleri içinde meslek eğitimine alım sınavlarında daha başarılı olmanız için destek kurslarına başlamak 15.01.2024 tarihinden itibaren tekrar mümkün!

14 Mayıs 2024 tarihine kadar sürecek olan ücretsiz kurslara katılarak Berlin’deki belli devlet dairelerinden birinde meslek eğitimi alıp, çalışmak istiyorsanız ve gerekli şartlara sahipseniz, kendinizi tanıtan kısa bir başvuruyu
schuelein@bwk-berlin.de
ePosta adresine gönderebilirsiniz.

Ayrıca BWK’ya doğrudan

BWK Bildungswerk in Kreuzberg
Cuvrystraße 34
10997 Berlin
Tel. +49 30 617929-21
Fax. +49 30 617929-37
E-Mail: schuelein@bwk-berlin.de
Internet: www.bwk-berlin.de
Facebook: www.facebook.com/bwkberlin
Instagram: www.instagram.com/bildungswerk_kreuzberg
adres ve telefon numaraları ile sosyal medya adreslerinden de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Böylece Berlin kamu sektörünün belli dairelerinde meslek eğitimi almak için açılan sınavlara en doğru şekilde hazırlanarak başarıyı yakalayabilirsiniz.

AVÖD kursları Çalışma, Sosyal İşler, Eşitlik, Entegrasyon, Çeşitlilik ve Ayrımcılıkla Mücadele Berlin Eyalet Bakanlığı desteği ile yürütülmekte ve Berlin Eyaleti tarafından finanse edilmektedir.

KADINCA.eu
(c) Nihat Sorgeç’in fotoğrafları: Münir Bağrıaçık

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*