“CHP DAHİL TÜRKİYE’DE KADINLAR İÇİN SİYASET YAPMAK ZOR”

“CHP dahil Türkiye’de kadınlar için siyaset yapmak zor”

Almanya’nın başkenti Berlin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü resmi tatil ilan eden tek eyalet olarak, hafta sonunu da içine alan üç günlük kadın etkinliklerine sahne oldu. Bu etkinliklerden biri de CHP Berlin Temsilci Birlik Başkanlığı’nın CHP’li Sosyal Demokratlar Berlin Eyalet Teşkilatı ile birlikte düzenlediği ve Türkiye’den kadın hakları savunucusu akademisyen siyasetçi Prof. Dr. Gaye Usluer’in konuşmacı olarak katıldığı etkinlikti.

Prof. Dr. Gaye Usluer, CHP de dahil olmak üzere Türkiye’deki tüm siyasi partilerde kadınların aktif siyasete katılırken erkek bariyerini aşmak zorunda kaldığını, aşabildiklerinde ise genelde erkek desteği aldıklarını ifade etti.

Usluer ayrıca erkeklerin siyasetteki eril dilinin ve tavrının bu alanın olmazsa olmazı gibi algılandığını belirtti. Bu bağlamda siyasette aktif olan az sayıdaki kadının da erkek tavrıyla siyaset yaptığını vurgulayan profesör, bunun uzlaşmacı, yapıcı kadın siyasi yaklaşımına ciddi ölçüde zarar verdiğini söyledi.

Etkinlikte, müzik dinletisinin yanı sıra, derneğe yeni üye olanlara Prof. Dr. Usluer tarafından Cumhuriyet Halk Partisi rozeti takıldı.

Özlem Coşkun – 10.03.2024 – 17:00
Fotoğraflar: (c) Hüseyin İşlek & AYPA.TV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*