ADD GENEL BAŞKANI Dr. MUSTAFA HÜSNÜ BOZKURT’UN TARİHİ BERLİN KONUŞMASI AYAKTA ALKIŞLANDI

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt’un Berlin’deki tarihi konuşması ayakta alkışlandı: “Bir Uyanış Hikayesi”

AYPA.TV Berlin, 22 Ekim 2023

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Kutlamaları kapsamında Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt, Berlin ADD tarafından davet edilerek, 22 Ekim 2023 Pazar günü Ocak Otel’de önemli bir konuşma gerçekleştirdi.

Cumhuriyet’in 10. yılına atıfta bulunarak 100. yılının da en büyük bayram olarak kutlanması gerektiğine vurgu yapan Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt, tarihsel bir perspektifle Türk milletinin mücadele ve dirilişini vurguladı.

Bozkurt, konuşmasında Osmanlı İmparatorluğu’nun doğuşundan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar uzanan süreci detaylı bir şekilde anlattı. Osmanlı’nın 16. yüzyıldan itibaren yaşadığı gerilemeye ve bu süreçteki tarihi olaylara değindi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı’nın vurgulandığı konuşmada, Sırpsındığı’ndan Kosova’ya, Niğbolu’dan Varna’ya uzanan tarihi savaşlar ve 1453’teki İstanbul’un fethi gibi önemli olaylara dikkat çekildi.

ADD Genel Başkanı, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmeden önce yaptığı detaylı planlama ve bilimsel çalışmalara vurgu yaparak, bilim ve akıl ile gerçekleştirilen bu zaferin önemini vurguladı.

Osmanlı’nın zirveye çıktığı dönemin Kanuni Sultan Süleyman dönemi olduğunu belirten Bozkurt, bu dönemin bilim, sanat ve kültür alanında dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline geldiğini ifade etti. Ancak, bu zirvenin sonrasında yaşanan gerileme sürecine dikkat çekerek, Osmanlı’nın 1683 Viyana Kuşatması ile başlayan düşüşünü detaylı bir şekilde aktardı.

Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt, Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğindeki Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlandığını, Sakarya Meydan Muharebesi’nin tarihi bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Anadolu Türklerinin, Sakarya’da verdiği kahramanca mücadele sonucunda zafer elde ettiğini ve bu zaferin milletin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin sembolü olduğunu belirtti.

Lozan Anlaşması’nın dünya tarafından Türk milletine saygınlık kazandırdığını ifade eden Bozkurt, bu sürecin ardından 1930’lu yıllarda gerçekleşen devrimlerin Türkiye’yi çağdaş medeniyetler seviyesine taşıdığını aktardı.

Devrimlerin temelinde “Kemalizm prensipleri”nin bulunduğunu belirten Dr. Bozkurt, Mustafa Kemal’in, bu prensipleri temsil eden bir lider olarak tarihe geçtiğini söyledi. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ideallerini vurgulayan Dr. Bozkurt, Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğindeki devrimlerin, Türk milletinin çağdaşlaşmasını ve ulusal kalkınmayı amaçlayan önemli adımlar olduğunu ifade etti.

ADD Genel Başkanı konuşmasında, Mustafa Kemal’in bir çeyrek yüzyıl boyunca Türk milletini aydınlattığını, çağdaşlaşma ve modernleşme yolunda ilerlemesini sağladığını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attığını vurguladı.

Bozkurt, Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından gerçekleştirilen başarıları da vurguladı. Özellikle, Türk milletinin bağımsızlık ve kalkınma mücadelesini öne çıkarıp, Mustafa Kemal’in liderliğindeki inkılâpların önemini vurguladı. Ayrıca, Türk kadınının bu devrimlere sahip çıkmasının ve bu idealleri benimsemenin önemine dikkat çekti.

Bozkurt, Atatürk’ün aydınlanma devrimini savunarak, bu devrimlerin Türkiye’nin çıkış yolu olduğunu belirtti. Kemalizm’in, devleti namusla yönetmek ve milletin çıkarlarını ön planda tutmak anlamında değerli olduğunu ifade etti.

Konuşmasında, milletvekilliğinin sadece milletvekilinin kendisini bağlaması gerektiğini vurgulayan Bozkurt, siyasetin zenginleşme aracı olmaması gerektiğini belirtti. Devlet adamlarının, milletin çıkarlarına odaklanması ve ülkenin kalkınmasını desteklemesi gerektiğini savundu.

Dr. Bozkurt, Türk milletinin birlik olmasının ve idealleri doğrultusunda hareket etmesinin önemine de değindi. Türk milletinin, Mustafa Kemal’in mirasına sahip çıkarak, çağdaşlaşma ve ulusal kalkınma yolunda ilerlemesi gerektiğini vurguladı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt’un bu etkileyici Berlin konuşması, Türk milletinin tarihini, bağımsızlık mücadelesini ve devrimlerini derinlemesine anlamak adına önemli bir fırsat sunmuş oldu. Berlin’deki bu tarihi konuşma, 100. yıl kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen bir dizi etkinlik arasında özel bir yer tuttu, katılımcılar arasında büyük ilgi görüp dakikalarca ayakta alkışlandı.

ADD Genel Başkanı Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt’un bu önemli konuşmasını Ocak Otel’deki toplantıya katılamadıklarından dolayı canlı olarak izleyeme olanağı bulamayanlar, AYPA.TV’nin yeni açtığı YouTube Kanalı’na bakıp, izleyebilir. Kanalımıza abone olmayı unutmayın ki bundan sonraki etkinlikleri de kaçırmayın. Örneğin, etkinliğin soru-cevap bölümünde Berlinlilerin sorularına Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt’un verdiği ilginç yanıtları, önümüzdeki günlerde AYPA farkıyla sadece kanalımızda bulabileceksiniz: Youtube.com/@AYPATV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*