ATGB BERLİN TEŞKİLATI’NDAN HOŞ GELDİNİZ ZİYARETİ

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Berlin Teşkilatı, 15 Eylül’de göreve başlayan Türkiye’nin yeni Berlin Başkonsolosu Olgun Yücekök’ü ziyaret etti.

Başkonsolos Yücekök, makamında ağırladığı gazetecilerle tanışarak, çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu. Olgun Yücekök, Başkonsolosluk himayesinde yapılması öngörülen Berlin Türk Sivil Toplum Örgütleri Platformu hakkında bilgi verdi. Yücekök, “Böyle bir platform Almanya’daki Türk toplumunun ortak ihtiyaç ve çıkarlarda buluşması noktasında önemli bir zemin teşkil edebilir” dedi.

Başkonsolos bu çerçevede, medya emekçilerinden oluşan ATGB Teşkilatı’nın da vatandaşlara hizmet götürülmesi ve sorunların tespitinde ciddi bir köprü görevi görebileceğini vurguladı.

Ziyaret kapsamında Başkonsolos’a vatandaşların sorunlarını da aktaran gazeteciler, özellikle belirli ateşeliklerdeki personel açığına dikkat çektiler.

Başkonsolos Yücekök bu konun gündemlerinde olduğunu belirterek, tüm dış temsilciliklerde yurttaşların sorunlarına kulak verdiklerini ve başkonsolosluk hizmetlerini bu doğrultuda yenileyip, şekillendirdiklerini kaydetti.

Berlin Başkonsolosu, Türk gazetecilerle sıkı iletişim içinde kalma arzusunda olduklarını ve kapılarının her zaman gazetecilere açık olduğunu ifade etti. Yücekök ayrıca, ATGB Berlin Teşkilatı’nın düzenli aralıklarla gerçekleştirdiği istişare toplantılarından birine katılmak istediğini de sözlerine ekledi.

Olgun Yücekök Kimdir?

Başkonsolos Olgun Yücekök, Galatasaray Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler mezunu, Fransızca ve İngilizce konuşuyor.

Olgun Yücekök, 28 Eylül 2001’de Dış İşleri Bakanlığı PERD Aday Meslek Memuru olarak göreve başladı. Yurt dışındaki ilk görev yeri üçüncü ve ikinci katip olduğu 2004-2008 tarihleri arasındaki Sofya Büyükelçiliği’dir. Yücekök daha sonra Tel Aviv Büyükelçiliği’nde 2010-2011 yılarında başkatip olarak görev aldı. Evli ve 2 çocuk babası olan Yücekök’ün biri 4, diğeri 7 yaşında 2 çocuğu var. Olgun Yücekök’ün eşi Fulya Yücekök de Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği’nde Müsteşar olarak görevli.

31 Ekim 2012 ile 2 Ocak 2017 tarihleri arasında Paris Büyükelçiliği’nde Büyükelçilik Müsteşarı olarak görev yapan Yücekök, daha sonra 2 Ekim 2017’den 07 Eylül 2017’ye kadar MÖZM Müsteşar Özel Müşavirliği Daire Başkanı, Müsteşar Özel Müşavirliği görevlerinde bulundu.

6 Eylül 2018 – 1 Eylül 2019 tarihleri arasında Bakan Yardımcısı Özel Müşaviri, Daire Başkanı ve Bakan Yardımcısı Özel Müşaviri olarak görev alan Olgun Yücekök, 15 Eylül 2019 tarihinde ise Berlin Başkonsolosu olarak göreve başladı.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 11.10.2019 – 04:00

Fotoğraflar: Hüseyin İşlek, Mehmet Dedeoğlu / DedePress ve AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*