GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

Türkiye’de yazdıkları özel haberler ve kitaplarında ele aldıkları konular nedeniyle tutuklanan gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Mahir Boztepe, Aytekin Dursunoğlu ile dayanışma ve basın özgürlüğüne vurulan darbeleri protesto amaçlı ATGB Avrupa Türk Gazeteciler Birliği bir protesto eylemi düzenledi.
Brandenburg Kapısı önündeki Paris Meydanı’nda yapılan protestoya Kanadalı ve Afrikalı insan hakları ve basın özgürlüğü aktivistleri de destek verdi.
ATGB Merkez Yönetim Kurulu’nun hazırladığı basın açıklaması Berlin temsilcisi Ali Yıldırım tarafından Türkçe ve Almanca olarak okunduktan sonra etkinlik “Yaşasın Uluslararası Dayanışma – Hoch die internationale Solidarität” sloganıyla son buldu…

Protesto eyleminde okunan ATGB – Avrupa Türk Gazeteciler Birliği’nin “Basın Bildirisi”

#gazeteciliksuçdeğildir / Meslektaşlarımızı serbest bırakın

Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılınç, Mahir Boztepe, Aytekin Dursunoğlu peş peşe tutuklandılar. Sınırda mültecilerin durumunu takip eden gazeteciler ise gözaltına alındı. Tutuklanan, gözaltına alınan meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.
Halihazırda yerlerde sürünen basın özgürlüğüne son dönemde vurulan ağır darbelerle Türkiye bir kez daha demokrasiden uzaklaştırılmıştır.
Halkın gerçekleri öğrenme hakkını gasp etmeye çalışan iktidar baskı, tutuklamalar, gözaltılar ile Türkiye’de olup biteni hem kendi halkından hem de dünya kamuoyundan saklayabileceğini sanmaya ve bunun için de gözdağı vermeye ise devam ediyor. Son tutuklamalarla hukuk devleti olmaktan çıktığını ve demokrasiden uzaklaştığını ise adeta ilan etmiştir.

G9 GAZETECİLİK ÖRGÜTLERİ PLATFORMU’NUN ÇAĞRISINA DESTEK
Avrupa’da görev yapan Türkiye kökenli gazeteciler olarak bizler de G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu’nun konuya ilişkin çağrısına destek verdiğimizi açıklıyoruz ve çağrılarına imza atıyoruz:
“Yetkilileri gazetecilerin görevlerini yapmalarını engellemekten vazgeçmeye çağırıyoruz.
Bir kez daha tekrarlıyoruz, gazetecilik suç değildir, görevlerini yaparken gözaltına alınan ve tutuklanan meslektaşlarımız serbest bırakılmalıdır.”

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 11.03.2020 – 15:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*