GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN 9 ETKİLİ BESİN

Kış mevsimine geçiş yaparken, hastalıklar en büyük endişemiz. Bunların başını da hiç kuşkusuz grip türevi hastalıklar çekiyor. Özellikle Kovid-19 riski, bu endişeyi daha da artırıyor. Bu tür hastalıklara yakalanmamak, yakalandıysak da en hızlı ve kolay bir şekilde atlatmak için bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Bunun için ise doğru yakıta, yani doğru besinlere ihtiyacımız var.

Peki, doğru ya da yanlış besin derken neyi kastediyoruz? Beslenme ve sağlık uzmanları uzunca bir süredir şeker, ekmek, işlenmiş gıdalar yediğimiz takdirde başta bağışıklığımız olmak üzere sağlığımızın ciddi zararlar görebileceğini belirtiyor. Bu nedenle en başında şunu söylemekte fayda var: Adı geçen besinleri tükettiğimiz sürece istediğimiz kadar burada önereceğimiz gıdaları alalım hiç bir yararını göremiyoruz.

Bağışıklığı destekleyen besinlere dönecek olursak:

1- Elma sirkesi
2- Sarımsak
3- Zencefil
4- Zeytinyağı
5- Zerdeçal
6- Soğan
7- Mantar
8- Kemik suyu veya tavuk suyu
9- Limon ve misket limonu (lime)

İlgili besinleri detaylandırırsak, uzmanlar bağışıklığı kuvvetlendirmek için pazı, kıvırcık, lahana (kale), ıspanak gibi yeşil yapraklılar; zerdeçal, zencefil, kekik, fesleğen, nane gibi taze baharatlar; limon ve orman meyveleri gibi düşük glisemik indeksli meyveler; avokado, hindistan cevizi yağı, sızma zeytin yağı, merada otlayan hayvanların sütlerinden elde edilmiş tereyağı, ghee (sade yağ) gibi sağlıklı yağlar; serbest dolaşan tavuğun yumurtası, merada otlayan hayvanın eti, deniz balığı gibi “temiz ve kaliteli” proteinler, kefir, kimçi (mayalanmış kırmızıbiber ve sebzelerden özellikle de çin lahanasından yapılan geleneksel bir Kore yemeği), “Sauerkraut” (Alman lahana turşusu) gibi fermente gıdalar; toprakta kendiliğinden çıkmış ve güneş görmüş mantarlar gibi yiyeceklere odaklanmamızı öneriyor.

Ayrıca iyi uyku, temiz hava ve güneş, düzenli hareket, egzersiz, yoga, meditasyon ve yeterli su alımı da uzmanların önerileri arasında yer alıyor.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 29.11.2020 – 20:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*