“TEKNOLOJİLERİMİZİN HER SAFHASINDA KADINLAR ÖNCELİKLİ”

Dünyanın en büyük teknoloji ve elektronik fuarlarından biri olan IFA Berlin, 2-6 Eylül tarihleri arasında sektörün firmalarına ve teknoloji meraklılarına kapılarını açtı.

Bu yıl 46 ülkeden yaklaşık 1100 katılımcıyı ağırlayan fuarda Türkiye’den de 42 firma yer aldı. İlgili firmalardan biri olan Vestel geniş bir alanda beyaz eşya, televizyon ve elektrikli araçlar için geliştirilen akü teknolojilerini ziyaretçilerine sundu.

Yeni teknolojileri ve Vestel ürünlerinin etkilerini yerinde değerlendirmek üzere fuarda bulunan Vestel’in sahibi, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, hem KADINCA.eu’nun sorularını yanıtladı, hem de fuarı gezdi.

Ahmet Nazif Zorlu, Zorlu Holding’in UN Women ve UN Global Compact ortak inisiyatifi olan, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadınların işyerinde ve toplumda güçlendirilmesini teşvik prensipleri içeren WEPs’e imza attığını hatırlatarak, bu çerçevede gerek yeni teknolojileri geliştiren bilim insanları arasında gerek müşteri profili içinde kadınların ağırlıklı yer aldığını dile getirdi.

“Teknolojilerimizin her safhasında kadınlar öncelikli. Detaycı, estetik ve çok yönlü bakış açılarıyla multifonksiyonel ürünlerimize katkı sağlıyorlar. Beraberinde ürünlerimizle günlük hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz.” diyen Zorlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Akıllı fırınlarımız sayesinde işyerinden eve döndüklerinde yemeklerini ısıtılmış ya da pişmiş buluyorlar. Veya bulaşık makinelerinde aynı anda hem bulaşıklar yıkanıyor hem de başka bir haznede sebzeler. Veyahut akşamdan buzdolaplarını programlayıp sabah yumurtalarını istedikleri kıvamda pişmiş bulabiliyorlar.”

“Teknolojilerde sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerjiler önemli”

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı ayrıca, yenilenebilir enerjilerin ve sürdürülebilirliğin firmaları için önemli olduğuna dikkat çekti. Zorlu, “Ürünlerimizde olduğu gibi çalışma alanlarımızda da ilgili prensipleri gözetiyoruz. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayarak 2030’a kadar sürdürülebilirlik hedefleri koyan Türkiye’deki ilk grubuz.” diyerek sözlerine şunları ekledi: “Tüm çatılarımızda güneş enerjisi sistemleri kullanıyoruz. Yine bu çerçevede ürünlerimizin geri dönüşümü ve dayanıklılığını arttırmaya yönelik çalışmalarımız var. Mesela bulaşık ve çamaşır makinelerindeki atıkların arındırılmasını ilk yapanlardanız . Hatta bugün atıkların yüzde 90’nını arıtan cihazlarla tüm dünyada öndeyiz.”

“Şehirlerde mobilite daha ziyade elektrikli bisikletlerle olacak”

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen de Vestel’i ve diğer Türk stantlarını gezdi. Fuarı değerlendiren Berlin Büyükelçisi, fuarda kendisi açısından en dikkat çeken teknolojinin elektrikli araçlar ve bunlara yönelik ürünler olduğunu söyledi. Ahmet Başar Şen, “Önümüzdeki dönemde insanların hareketliliği, mobilite daha ziyade elektriğe dayalı olacak. Elektrikli otomobiller olacak ama insanlar şehir içinde bisiklet, roller gibi basit elektrikli araçlara yönelecekler. Bunu Avrupa şehirlerinde bugünden görebiliyoruz. Dolayısıyla ben bunun Türkiye’de üretilmesinden ve farklı format ve kapasitelerde üretilmesinden gerçekten etkilendim.” dedi.

Online toplantıların yaygınlaşması fuarlara katılımı azalttı

Teknoloji uzmanları IFA’ya katılımın geçtiğimiz yıllara oranla daha düşük olduğu değerlendirmesini yaptılar. 2019’da ziyaretçi sayısı 245.000’e ulaşırken, 2022’deki IFA ziyaretçileri 161.000 olarak kayda geçti. Uzmanlar bunu daha çok Korona sonrası fuarların iptal edilmesi ve bu süreçte sergilerin, toplantıların online yapılmasına bağlıyor. Bazı firmalar da online tanıtımın daha kapsamlı ve daha ekonomik olduğunu gözönünde tutarak ya hiç katılmamayı ya da küçük stantlarda yer almayı tercih ettiler. Aynı şekilde Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen de, genel katılımın geçen yıllara göre daha düşük olduğunu ancak Türk firmalarının stantlarının yine de canlı ve dinamik olduğunu kaydetti.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 07.09.2022 – 20:00
Fotoğraflar: Mustafa Ekşi / Medya.Berlin ve AYPA.TV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*