GELECEĞİN ALMANYA CUMHURBAŞKANI KADIN OLMALI

Almanya’da göçmen kökenli girişimcilerin kurduğu ve başkanlığını BWK Meslek Eğitim Kurumu Genel Müdürü Nihat Sorgeç’in yürüttüğü Göçmen Ekonomisi Derneği, “Quo Vadis – Almanya Toplumu için Göç ve Entegrasyonun Fırsatları ve Zorlukları” adlı bir panel düzenledi.

Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff panele katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Nihat Sorgeç, Göçmen Ekonomisi Derneği adına Wulff’a onursal üyelik sertifikası takdim etti. Almanya’nın eski cumhurbaşkanı, göçmenlerin geçmişte olduğu gibi bugün de Alman toplumuna büyük katkı sağladığının altını çizdi, ekonomide kurulan işbirliğinin bir nişanesi olarak kendisine verilen onursal üyelikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff konuşmaların ardından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. 2010’da cumhurbaşkanlığı sırasında yaptığı bir konuşmada “İslam da Almanya’ya aittir!” dediği için ülkede özellikle muhafazakar ve sağ popülist siyasetçilerin hedefi haline gelen, bir süre sonra da hakkında başka bir nedenle açılan dava nedeniyle istifa etmek zorunda kalan Wulff’a bu konuda pişman olup olmadığı soruldu. Eski Cumhurbaşkanı bu sözünden dolayı pişmanlık duymadığını, ancak bugünkü tecrübesiyle konuyu daha farklı ifade edebileceğini söyledi.

Wulff, ayrıca yeniden siyasete dönüp dönmeyeceği yönündeki soruya da; “Siyasete dönmeyeceğim. Fahri görevleri yapmayı tercih ediyorum. Hem Almanya’nın gelecekteki Cumhurbaşkanı bir kadın olmalı. Şimdiye kadar gelen on iki Cumhurbaşkanı da erkekti, Almanya bir kadın cumhurbaşkanına hazır!” şeklinde yanıtladı.

“Kadın ve göçmen kökenli bir Cumhurbaşkanı Almanya’ya yakışır”

Göçmen Ekonomisi Derneği Başkanı Nihat Sorgeç, Wulff’un bu açıklamasına panelde yer alan Almanya’nın eyalet düzeyindeki ilk Türk kökenli bakanı Aygül Özkan’ı ve Berlin’in eski sağlık senatörü Dilek Kalaycı’yı işaret ederek, “Geleceğin Almanya Cumhurbaşkanı hem kadın hem de göçmen kökenli olabilir” dedi. Ve bu konudaki görüşlerini KADINCA.eu ile paylaştı.

Nihat Sorgeç, “Sayın Wulff’un da altını çizdiği gibi kadınlar iletişime daha açık ve daha yapıcı. Görüyoruz ki, erkekler savaş yanlısı ve siyasetlerini böyle kurguluyorlar. Kadınların gücüne arabuluculuğuna ihtiyaç duyulan bir dönemdeyiz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca Almanya bir göç toplumu, bu demografik ve toplumsal gerçeği siyasette de görüyoruz. Onun için zamanın geldiği kanaatindeyim. Kadın ve göçmen kökenli bir Cumhurbaşkanı Almanya’ya çok yakışacaktır.”

“Almanya 1. kuşak Türk kadınlarını özellikle onurlandırmalı”

Sorgeç, beraberinde Christian Wulff’un Almanya’ya katkı sağlamış, ama bu süreçte büyük sıkıntılar çekmiş 1. kuşak Türklerin onore edilmesi gerektiği sözlerini de değerlendirdi. BWK Genel Müdürü, “1. kuşağın mensuplarını yavaş yavaş kaybediyoruz. Göçün 60. yılını kutladık ama Almanya’nın onları yeterince onore etmediğini düşünüyorum. Özellikle 1. kuşak Türk kadınları hiç Almanca bilmezken, çalıştılar, evlerine baktılar, çocuklarını yetiştirdiler. Bugün ekonomiden siyasete, sanattan bilime her alanda bu değerli kadınların yetiştirdiği Türk kökenli Almanlar var. Almanya’nın bu kadınlara gönül borcu var” şeklinde konuştu.

“1. kuşağı onore etmek için her alanda faal olmalıyız”

Aynı şekilde Aşağı Saksonya Eyaleti eski Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı Aygül Özkan, 1. kuşak Türk toplumunun onore edilmesi gerektiğini ifade etti. Özkan, bunun için Almanya’da yaşayan Türk toplumuna özel bir görev düştüğünü şu sözlerle vurguladı: “Cumhurbaşkanını partiler belirliyor. Şayet Almanya’da siyasetin içinde daha yüksek pozisyonlara gelmek istiyorsak, buralardaki sayımızı ve çalışmalarımızı arttırmalıyız. Çocuklarımızı, gençlerimizi siyasete, sanata, ekonomiye, bilime teşvik etmeliyiz. Böylece ilk kuşak Türk toplumunu onurlandırabiliriz.”

Aygül Özkan ayrıca bu konuda kendine dair bir anektodu da KADINCA.eu’ya anlattı: “Eyalet Bakanı olarak seçildiğim sıralarda Hannover’de sokakta bir Türk hanımefendi yanıma yaklaşarak beni tebrik etti. Son derece içten bir şekilde bana sarıldı ve ağladı. Ardından da şöyle dedi: Şimdi anladım, 50 yıl neye çabalamışım!”

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 12.09.2022 – 23:00
Fotoğraflar: Münir Bağrıaçık / DieGazete.de ve AYPA.TV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*