BERLİN’DE BAYRAM

Ramazan ayı boyunca Berlinli Türkler iftarlarda bir araya geldiler. Pandemi sonrası ilk Ramazan ve Ramazan Bayramı olması nedeniyle kalabalık ve coşkulu buluşmalar gerçekleşti. Bayram kutlamaları o kadar yoğundu ki KADINCA.eu olarak sizlere ancak iki büyük bayram kutlamasını aktaracağız.

“Türkler misafir işçi değil, artık işveren”

İlki, Türk-Alman İşverenler Derneği TDU’nun düzenlediği bayram kutlamasıydı. Başta Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve Berlin Başkonsolosu Olgun Yücekök olmak üzere, çok sayıda sivil toplum temsilcisi, Alman ve Türk toplumunun önemli isimleri de kutlamada hazır bulundu. Bu isimlerden biri de Berlin’in ilk Yabancılar Sorumlusu ve “Türklerin Ablası” adıyla anılan Barbara John’du.

John yaptığı bayram konuşmasında Almanya’nın ilk etapta Türk göçmenlerden beklentisinin “misafir işçi” olduğunu belirterek, “Bugün Almanya’daki Türkler, Almanya’da yüzlerce, binlerce kişiye istihdam sağlayan işverenlere dönüşmüşlerdir ve bundan büyük mutluluk, gurur duyuyorum!” dedi.

TDU Başkanı Remzi Kaplan da Almanya’da yaşayan Türklerin toplumun ve siyasetin önemli noktalarına geldiğinin altını çizdi ve öncelikle başarılarıyla dikkat çeken kadın temsilcileri selamladı. Ardından Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’in Berlin’deki Türklere önce başkonsolos şimdi de büyükelçisi olarak hizmet ettiğini kaydederek, “Ahmet Başar Şen’i TDU’daki vedalaşma resepsiyonunda başkonsolos olarak uğurlamış ve büyükelçi olarak tekrar Berlin’e gelmesini temenni etmiştik. Bu dileğimiz gerçek oldu. Berlinli Türkler olarak bundan çok memnunuz!” şeklinde konuştu.

Bayram konuşmasını Almanca ve Türkçe yapan Büyükelçi Ahmet Başar Şen de, önce meslek memuru, sonra başkonsolos, şimdi de büyükelçi görevleriyle Berlin’de bulunduğunu ifade ederek, “Üç kez Berlin’de görev yaptım, artık kendimi Berlinli Türklerden biri olarak kabul ediyorum!” dedi.

“Ülkemizde nasılsa Berlin’de de Ramazan öyle geçti”

Bir diğer büyük bayram buluşması Berlin Başkonsolosluğu’nda gerçekleşti. Başkonsolosluğun bahçesinde yapılan bayram kutlamasında Berlinli Türkler bir araya geldi ve Ramazan Bayramı’nın en ritüellerinden olan tatlılar eşliğinde sohbet edip bayramlaştılar.

KADINCA.eu’ya bir bayram demeci veren Berlin Başkonsolosu Olgun Yücekök, Başkonsolosluğun Türk vatandaşlarının evi olduğunu ve bayramlaşmak için evlerinde bir araya geldiklerini belirterek, “2020 ve 2021’de kutlama yapamadık. Dolayısıyla benim Berlin’de ilk Ramazan Bayramım sayılır. Bu yıl pek çok iftar yemeğine katıldık ve iftar yemeği verdik. Vatandaşlarımızın yanı sıra, Alman dostlarımızla, diğer semavi dinlerin temsilcileriyle buluştuk. Ülkemizdeki bir ilde nasıl Ramazan geçiriliyorsa Berlin’de de öyle geçti. Onun da verdiği ayrı bir mutluluk, keyif var!” sözleriyle tüm Türk vatandaşlarının Ramazan Bayramını kutladı.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 08.05.2022 – 23:00
© Fotoğraflar: AYPA.TV

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*