BERLİN CADDELERİ SÜSLÜ KADINLARLA RENKLENDİ

Süslü kadınlar Berlin caddelerine renk kattı. “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” nedeniyle aralarında İzmir, İstanbul, Milano, Köln, Washington, Tahran, Londra, Bern, Roma gibi dünyanın önemli kentlerinde eş zamanlı gerçekleştirilen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliği bu yıl Berlin’de ikinci kez yapıldı. Berlinli kadınlar kent içinde bisiklet kullanımına ve çevre duyarlılığına dikkat çekmek amacıyla SAYA Initiative tarafından düzenlenen etkinliğe yoğun ilgi gösterdi. İzmirli bir grup çevreci kadının 7 yıl önce başlattığı “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nu Berlin’de Safia Yazanoğlu organize ederken etkinliğe iki yüz civarında bisikletli kadın katıldı. Turu ilgiyle izleyen Berlinliler, alkışlayarak veya el sallayarak desteklerini belirttiler.

Rengarenk balon, çiçek ve oyuncaklarla süsledikleri bisikletleriyle başkent caddelerinde pedal basan süslü kadınlar Berlin Hermannplatz’da buluştu. Küçük İstanbul Kreuzberg’in kalbi gibi Kottbusser Tor’da 30 dakikalık mola veren kadınlara, keman virtüözü Fahri Karaduman mini bir Türk müziği konseri verdi. Ayrıca burada yerel bir esnafın ikramı Antep baklavaları katılımcılara dağıtıldı. Çalınan müzikler eşliğinde meydanda eğlenen, dans eden ve halay çeken süslü kadınlar, çevre halkının da katılımıyla keyifli anlar yaşadı. Turu organize eden Safia Yazanoğlu’nun burada yaptığı konuşmadan sonra süslü kadınlar tarihi Brandenburg Kapısı’na kadar pedal bastı.

“Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nu organize eden Safia Yazanoğlu yaptığı basın açıklamasında, “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bir farkındalık etkinliğidir, her yıl düzenlenir. Bu turu gönüllü kadınlar düzenler. Herhangi bir gruba, derneğe, kurum ve kuruluşa bağlı değildir. Bu turu belediyeler, şirketler düzenlemez. Hedefimiz bisiklete günlük yaşamda da rahatlıkla binilebildiğini göstermek ve güvenli bisiklet yollarının daha fazla olmasına dikkat çekmektir. Bu nedenle ‘süslü’ olarak yapılmaktadır. Amaç bisikletle güvenli bir şekilde ulaşımı sağlamak isteyen kadınların bisiklet yolları ve hizmetleri talebini eğlenceli bir şekilde kurumlara iletmektir. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yıllar önce yaklaşık 300 kadın ile başlamış, günümüzde 3 bin kadın bisikletçi ile devam etmektedir. Tura katılım koşulları: Kadın olmak, süslü olmak, süslü bir bisiklete sahip olmak, en fazla 10 km hızla ilerlemek ve tura şaşkın şaşkın bakanlara el sallayarak hem eğlenmek, hem de eğlendirmektir” dedi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliği ilk kez 2013 yılında “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği çerçevesinde yapıldı. Bu etkinlik Sema Gür tarafından Facebook etkinliği olarak başlatıldı ve kulaktan kulağa dolaşarak birçok kadına ulaştırıldı. İlk bisiklet turuna tam 300 kadın katıldı. Kadınlar en güzel kıyafetlerini giyerek, bisikletlerini çiçekler ve kurdelelerle süsleyerek Konak Meydanı’nda toplandı ve Alsancak’a kada pedal çevirdikten sonra burada “Şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun” konulu bir basın açıklaması yaptılar. 2014 yılında ikinci kez düzenlenen etkinlik, yazılı medyada ve televizyon kanallarında yayınlanarak daha fazla kişiye ulaştı ve katılımcı sayısı iki katına çıktı. 2015 yılında 20 Eylül’de 10 kentte eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinlik, yerli ve yabancı basında günlerce gündemde kaldı. Bu etkinlik 25 Eylül 2016 Pazar günü eş zamanlı olarak 27 şehirde yapıldı. 24 Eylül 2017’de ise etkinlik dünyada tam 50 şehirde eş zamanlı yapılarak bir rekora ulaştı.

Kaynak: Hüseyin İşlek / HAYPA.de
Fotoğraflar: Şükrü Tokay /
SES

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*