GÖKKUŞAĞININ RENKLERİNDE BESLENİN, SAĞLIK BULUN

GÖKKUŞAĞININ RENKLERİNDE BESLENİN, SAĞLIK BULUN 🌈🌈

Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar beslenmeyi üst düzeye yükseltmenin en iyi yolunun gökkuşağı beslenme olduğuna işaret ediyor.

Peki, gökkuşağı beslenme nedir? Gökkuşağı beslenme renkli, organik bitkisel gıdalarla çok yönlü beslenmedir. Uzmanlara göre, her renk sağlığımızın değişik yönlerine hizmet eden birer süper güçtür. Bilim insanları bu doğrultuda neredeyse her gün bitkisel gıdalarda bulunan “fito besinler”in mucizevi etkilerini keşfediyor.
Fito besinler: Karbonhidratlar, proteinler, vitaminler, mineraller, yağlar gibi gerçek besinlerin aksine, yaşamını sürdürmek için gerekli olmayan fakat hastalıkları engellemeye aktif olarak yardımcı olan besinlerdir. Örneğin, antioksidanlar bu guruba girerler.

Şimdi gökkuşağı besinlerine ve faydalarına bir göz atalım:

MOR-MAVİ: Patlıcan, pancar, yaban mersini, kırmızı lahana, mor patates gibi sebzelerin rengi, bu besinlerin antosiyanin içerdiğini gösterir. Antosiyaninlerin pıhtılaşmayı önlediği, hücresel yaşlanmayı azalttığı, hatta Alzheimer hastalığının başlamasını yavaşlattığı tespit edilmiş.

YEŞİL: Yeşil renk sülforafan, izosiyanat veya indol gibi antikarsinojenik ve detoks etkisi olan fito-kimyasalların bulunduğuna işaret eder. Çoğu yeşil sebzeler lahanagiller ailesindendir, brokoli, Brüksel lahanası, roka, kale gibi. Yeşil gıdalar güçlü kemikler, güçlü bağışıklık gibi çok değerli işlevlerinin yanı sıra kanı temizliyor, cildi güzelleştiriyor, enerji arttırıyor, kanserle mücadeleye destek veriyor.

TURUNCU: Bu renk ilgili besinin alfa-karoten ve beta-karoten adlı bileşiklerin bulunduğunu göstermektedir. Havuç, bal kabağı, kış kabağı, tatlı patates bu besin grubuna giriyor. Alfa-karoten, kansere karşı koruyucu, cilt ve göz sağlığı açısından yararlıdır. Beta-karoten ise A vitaminin öncülüdür ve güçlü bir antioksidandır.

KIRMIZI: Kırmızı, bir likopen göstergesidir. Likopen, kırmızı ve pembe meyvelere karakteristik rengini veren karotenoit pigmentidir. Likopen, özellikle domates, kapya biber ve havuçta bulunur. Ancak kuşkonmaz da yüksek oranda likopen içerir. Yani likopen için bazı istisnai durumlar olabilir. Likopen güçlü antioksidan etkisiyle kalp hastalıkları ve kanserden koruyucudur. Ayrıca cilde canlılık ve parlaklık verir.

SARI: Bu renkler, o gıdada özellikle gözler için yararlı, kalbi aterosklerozdan (damar sertliği) koruyan lutein ve zeaksantin adlı karotenoidler içerdiğini gösterir. Sarı renkli kabak, sarı dolmalık biber; ayrıca yeşil renkli ıspanak, hatta kara lahana, turp otu, bezelye ve avokado da bu bileşikleri içerir.

BEYAZ-AÇIK YEŞİL: Bu renk, allisin denilen anti kanser, anti tümör, bağışıklık güçlendirici, antimikrobiyal bileşiklerin işaretidir. Sarımsak, soğan, pırasa ve benzerlerinde bulunur. Bu sebzelerin pek çoğu antioksidan da içerir.
Tüm bu renkli besinlere EuroGıda marketlerinde ulaşabilirsiniz.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 16.10.2022 – 23:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*