NATARAJASANA “KOZMİK DANSÇI”

Natarajasana yani “Kozmik Dansçı Pozu” yoganın ileri seviyedeki denge pozlarından ve en estetik olanlarından biridir. Esin kaynağı Hint mitolojisindeki yıkımın ve yeniden varoluşun Tanrısı Shiva’dır. Onun kozmik dansının da mitolojide böyle bir hikayesi vardır:
Ebedi enerjinin beş ilkesini yani; yaratma, koruma, yok etme, yanılsama ve özgürleşmeyi tek bir hareketin içinde hem dinamik, hem statik enerji akışı şeklinde simgeler. Shiva, egonun temsili olan cüceyi tek ayağıyla ezmiş, diğer ayağını ise tüm dünyevi karmaşanın, kaosun arasında bir zerafet gösterisi olarak gökyüzüne doğru kavislemiştir.

Dansçı Pozu oldukça zor bir asanadır. Temelinde korkudan arınmayı içeren kalp açıcı bir pozdur. Duruşta omurganın derin geriye eğilmesi ve güçlü dengesi, korkuya karşı duruşumuza ve hayatı olduğu gibi kabul edebilme yeteneğimize dayanır. Natarajasana sakin ve istikrarlı tavrın, cehalet ve egodan oluşan yüzeysel yaklaşımlardan daha güçlü olduğunu bize gösterir. Bazı günler bu pozda sabit kalabiliyorken, bazı günlerde ise dengemizi korumakta zorlanabiliriz. Tıpkı hayatın bize getirdikleri karşında değişen duruşlarımız gibi… Sonuçlarından korkmak yerine akışı fark etmek bizi gerçekten özgür kılabilir. Natarajasana’nın temelinde yatan gerçek amaç budur.

Pozun esasları:

Bu pozu girmeden önce, kasların sıcak olduğundan ve zihnin açık olduğundan emin olun. Tadasana’dan (iki ayak üzerinde sabit duruş) sağ ayağınızı geri çekin. Dizinizi bükün ve sağ ayağınızın içini sağ elinizle, ayak başparmağınızla hizalayın.

Sol kolu yukarı kaldırın ve bakışlarınızı dümdüz ve yumuşak olacak şekilde sağ bacağınızı arkanızdan çekerken göğsünüzü yavaşça öne doğru eğin. Her pozda olduğu gibi, vücudunuzu dengeli tutmak için her zaman iki tarafın da tamamlandığından emin olun.

Natarajasana’nın fiziksel, enerjik ve ruhsal seviyelerde yararları:

Fiziksel Faydalar

Dansçı pozunda omuzlarınızı ve göğsünüzü gererken, uyluklarınızı, kasıklarınızı ve karnınızı uzatırsınız. Bacaklarınızı ve ayak bileklerinizi aynı anda güçlendirirken, denge ve konsantrasyonunuzu artıracaksınız.

Enerjik Yararları

Ayrıca, bu güçlü duruşta Sakral, Solar pleksus ve Kalp Çakralarınızı, duygusallık, kişisel güç, sevgi ve şefkat dengesiyle açacaksınız.

Manevi Faydalar

Bu asana efsanesi samsaramızda dans etmeyi temsil eder – içinde sıkışıp kaldığımız döngüleri, kalıpları ve alışkanlıkları aşma potansiyelimize şahitlik ederiz.

Eski kalıplarımızdan kurtulabildiğimizde, değişimi kabul edip ruhsal yanımıza dokunduğumuzda, sonunda acı çekmekten kurtulabilir, gerçek anlamda ÖZGÜRLEŞEBİLİRİZ…

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 12.01.2022 – 23:00

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*