BERLİN’İN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI GÖREVDE

– Berlin hükümetinde 10 senatörlüğün 6’sı kadınların

– Senatörlüklerde 2 Türk kökenli müsteşar: Ülker Radziwill, Aziz Bozkurt

– İlk icraat: Sosyal konutlar, dengeli kira politikaları

Berlin Eyalet Seçimleri’nin üzerinden yaklaşık üç ay geçti. Seçim öncesinde KADINCA.eu olarak Sosyal Demokratların belediye başkan adayı Fransizka Giffey ile bir röportaj yapmış ve “Berlin bir kadın belediye başkanına mı hazırlanıyor?” sorusunu sormuştuk. (http://kadinca.tv/berlin-kendisine-hukumet-edecek-bir-kadin-belediye-baskanina-mi-hazirlaniyor)

Seçimlerde kendileri için en düşük ama katılan partiler içerisinde en yüksek oyu alan (%21) Berlinli Sosyal Demokratlar, koalisyon aritmetiğini lehlerine çevirmek için oldukça yoğun görüşmeler yaptılar ve en nihayetinde 3 parti başkanı ve toplam 11 parti üst düzey yöneticisi geçtiğimiz günlerde koalisyon sözleşmesini imzaladı.

Yeni hükümet, SPD öncülüğünde kuruldu. Daha önceki hükümette olduğu gibi yine üçlü koalisyonda SPD, Yeşiller ve Sol Parti yer aldı.

Berlin eyalet parlamentosunda yapılan oylamada Franziska Giffey 139 milletvekilinin 84’ünün oyunu alarak Berlin’e hükümet eden ilk kadın belediye başkanı oldu.

Senatörlüklerde kadınlar ağırlıklı

Giffey, KADINCA.eu röportajında belirttiği gibi hükümetinde kadın siyasetçilere öncelik verdi. Berlin senatörlükleri kadınlara 6, erkeklere 4 senatörlük şeklinde dağıtıldı. Buna paralel müsteşarlıklarda da kadın oranına özen gösterildi.

Ülker Radziwill kiralardan sorumlu müsteşar

Giffey ayrıca ilk icraatının başkentteki konut sorununu çözmek olacağını ifade etmişti. Bunun için daha fazla sayıda sosyal konut inşa edileceği ve kira yükselişlerinin frenleneceği sözünü veren Fransizka Giffey, İmar, Konut ve Şehircilik Senatörülüğü içinde kira dengesinden ve sosyal şehircilikten sorumlu bir müsteşarlığı devreye soktu. İlgili müsteşarlığa da önceki hükümette SPD’den eyalet milletvekili olan ve kiraların sınırlandırılması, kiracı hakları, sosyal konutlar konusunda çalışma gruplarında yoğun faaliyetleriyle tanınan Ülker Radziwill getirildi.

Radziwill de, Fransizka Giffey’in konut sorununa büyük önem atfettiğini ve ivedilikle çözmek istediğini belirterek, “Geçtiğimiz hükümette İmar Senatörülüğü Sol Parti’deydi ve beş yıl boyunca bu alandaki çalışma gruplarından da tespit ettiğimiz, Sol Parti’nin konut ve kira sorunun çözümünde ağır kaldığı yönündeydi. Bu nedenle Giffey ilgili senatörlüğün SPD’ye geçmesi ve konuya dair deneyimli siyasetçilerin çalışabilmesi için yoğun çaba sarfetti.” şeklinde konuştu.

Ülker Radziwill yarın İmar, Konut ve Şehircilik Senatörülüğü’nün doğrudan atamasıyla resmi olarak müsteşarlık görevine başlayacak. Aynı şekilde müsteşarlık görevi alan bir diğer Türk kökenli siyasetçi Aziz Bozkurt da, Eğitim, Gençlik ve Aile Senatörülüğü’nün onayı ile resmen görev alacak.

Berlin’in yeni hükümeti:
Berlin Hükümet Eden Belediye Başkanı: Franziska Giffey / SPD
İçişleri Senatörü: Iris Spranger / SPD
Eğitim, Gençlik ve Aile Senatörü: Astrid-Sabine Büsse / SPD
İmar, Konut ve Şehircilik Senatörü: Andreas Geisel / SPD
Maliye Senatörü: Daniel Wesener (46), Yeşiller
Çevre, İklim ve Tüketiciyi Koruma Senatörü: Bettina Jarasch / Yeşiller
Sağlık, Bakım, Eşitlik ve Bilim Senatörü: Ulrike Göte / Yeşiller
Adalet Senatörü: Lena Kreck / Sol Parti
Kültür ve Avrupa’dan Sorumlu Senatör: Klaus Lederer / Sol Parti
Uyum, İş ve Sosyal İşler Senatörü: Katja Kipping / Sol Parti
Ekonomi ve Enerji Senatörü: Stephan Schwarz (56), Bağımsız

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 22.12.2021 – 21:00
Fotoğraflar: SPD, Şükrü Tokay / SES ve AYPA.TV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*