YAŞLANMAYA KARŞI YABAN MERSİNİ

Yaban mersini, yıllara meydan okumak isteyenlerin imdadına koşan çok değerli bir meyve. Uzmanlar, ona mavi rengini veren antioksidanların kırışıklık, yaşlılık lekeleri, osteoporoz ve bunamayı önlediğini belirtiyor.
Fundagiller familyasından yüksek kesimlerde yetişen 20–50 cm boylarında, odunsu çalı türü bir bitkinin meyveleri olan yaban mersini, temmuz ayında toplanmaya başlanıyor ve eylül ayına kadar toplanabiliyor.

Yaban mersininde organik asitler, şekerler, pektin, tanen ve mirtillin denilen bir boya maddesi ile K1, C, Manganez ve B6 vitaminleri bulunuyor. Ayrıca bu meyve, önemli bir lif kaynağı olarak da dikkat çekiyor. Yaban mersini çiğ meyve olarak tüketilebileceği gibi kurutularak da tüketilebilir ya da çayı hazırlanarak kullanılabiliyor. Bu değerli meyvenin anavatanı Kuzey Amerika, Karadeniz bölgesinin dağlarında da çok miktarda bulunuyor.

Faydaları:

– Yaban mersini, düşük kalorilidir, besin değeri yüksektir.
– Antioksidan gıdaların en tepesinde yer aldığından yaşlanmaya karşı en etkili besin olarak zikredilir. Bu özelliği onu ayrıca kansere karşı korunmada ve DNA hasarını azaltmada da diğer gıdalardan öne çıkarır.
– Kandaki kötü huylu LDL kolesterolünü azaltırken, iyi huylu kolesterol HDL’yi artırır.
– Kan basıncını düşürdüğünden, yüksek tansiyon şikayeti olanlar fayda görür.
– Kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.
– Beyin işlevini korumada, belleği geliştirmede yardımcı olur.
– İçerdiği antosiyaninlerin diyabet önleyici etkileri bulunur.
– İdrar yolu enfeksiyonlarıyla mücadeleye yardımcı olur.
– Yorucu egzersizler sonrası kasları rahatlatır, oluşabilecek hasarları önler.
– Özellikle taze meyvesinin düzenli olarak tüketilmesinin üst ve alt solunum yolu patojenlerine (hastalıklara yol açabilecek mikroplar) karşı koruma sağladığına dair çalışmalar mevcuttur.

Kaynak: Fitoterapist/ Dr. Bekir Uğur Yavuzcan

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 27.07.2019 – 21:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*