19 MAYIS, ATATÜRK, GENÇLİK VE SPOR DEMEK

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Berlin’de 19 Mayıs’tan itibaren hafta sonunu da içine alan etkinliklerle kutlandı. Kutlamaların ilk adresi Berlin Türkiye Büyükelçiliği’ydi. Berlin’de faaliyet gösteren Türk spor kulüplerinin yöneticileri ve 21 yaş altı lisanslı sporcuların davetli olduğu etkinlikte genç sporculara seslenen Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, 19 Mayıs’ın Türkiye Cumhuriyeti için önemini anlattı. Başar Şen, genç ve kararlı Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımını 19 Mayıs’ta yaktığını ve Cumhuriyet kurulduğunda bu dinamik günü gençlere ve spora armağan ettiğini söyledi. Berlin Büyükelçisi, Atatürk’ün dünyada gençlere bayram armağan eden tek lider olduğunun altını çizerek, “19 Mayıs öncelikle Atatürk demek. Beraberinde gençlik ve spor demek!” dedi.

“19 Mayıs’a davetli kadın sporculardan olduğumuz için gurur duyduk”

Farklı spor dallarından sporcuların bulunduğu etkinlikte KADINCA.eu‘nun odağında özellikle genç kadın sporcular vardı. Her ne kadar sayıları erkek sporculardan az olsa da, erkek ağırlıklı olarak bilinen futbol ve savunma sporları gibi dallarda başarı elde etmiş kadın sporcular bizim için dikkat çekiciydi.

KADINCA.eu olarak bu genç kadın sporcularla 19 Mayıs’ı ve sporda kadın olmayı konuştuk.

Amine Aslan, 14 yaşında ve BFC Südring’de oynayan bir kadın futbolcu. Amine Aslan, abileri ve babası futbol oynarken annesiyle sık sık futbol sahasına gittiğini belirterek, “Ben de futbol oynamak istedim. Zaten babam ailemizden bir futbolcu çıkmasını hep isterdi. 8 yaşında önce erkeklerle başladım, 10 yaşında kadın futbol takımına girdim. Hala orada oynuyorum ve kesinlikle futbol benim alanım” şeklinde konuştu.

Aynı takımda oynayan 14 yaşındaki Eda Öztürk de ailesinde hemen herkesin futbol oynağını ifade ederek, küçük yaşta futbola başladığını ve bu sporun kendisini en iyi şekilde yansıttığını anlattı. Eda Öztürk ayrıca kadın futbolcuların erkek oyunculara göre daha avantajlı olduklarını savundu. Öztürk, “Kadın futbolcular gördükleri ilgi ve değerle yükselişteler. Sayıları da gün geçtikçe artıyor.” dedi.

22 yaşındaki Neslihan Aktaş ise 11 yıldır Banzai Berlin Kulübü’nde çalışan aktif bir karateci. Burada antrenman yapıyor ve turnuvalara katılıyor. Neslihan Aktaş, karete ile küçük yaşlarda tanıştığını, bu spor dalının kendisine savunma, özgüven ve disiplin kazandırdığını aktardı. Aktaş beraberinde karatede kadın erkek ayrımına inanmadığını, uzun yıllardır karatede başarı ivmesini yükselterek bire bir bunu kanıtladığını ifade etti.

Mikrofonumuzu uzattığımız tüm bu kadın sporcuların ortak açıklamasına gelince, “19 Mayıs’a davetli kadın sporculardan olduğumuz için gurur duyuyoruz!” şeklindeydi.

Sporda erkek egemenliğine kafa tutan bir kadın: Ayla Atasever

19 Mayıs etkinliğinin bir başka güzel hediyesi de Ayla Atasever’le tanışmaktı. Ayla Atasever, 12 yıldır futbol, fitnes ve atletizmde aktif şekilde antrenörlük yapan bir kadın sporcu. Atasever, 2015’te United Sports Club Berlin’i kuruyor. Tüm Almanya’da bir spor kulübüne sahip tek Türk kökenli kadın olan Atasever, farklı yaş gruplarında futbolcular yetiştiriyor.

“Başarılı kadınlar erkek dünyasında tehdit olarak algılanabiliyor”

Ayla Atasever, spor kulübünün kurulma hikayesini şöyle anlattı: “7 sene boyunca Hertha 03 Zehlendorf’ta futbol ve atletizm hocası olarak çalıştım. Gençlerden başlayıp erkek futbol takımına kadar farklı gruplarda antrenörlük yaptım. Ama başarılı kadınlar erkek dünyasında tehdit olarak algılanabiliyor. Bazen dirseklerinizle kendinize yer açmanız gerekebiliyor. Bunu sabırla yaptım. En nihayetinde de kendi kulübümü açmaya karar verdim.”

“Hala sadece kadınları mı çalıştırıyorsun diye soruyorlar”

Bir spor kulübü açarak, spordaki düşüncelerini ve tekniklerini hocalara, antrenörlere aktaran Atasever, kendi sistemiyle genç futbolcular yetiştiriyor ve okullara destek sunuyor. Kadın erkek eşitliğini gözettiğini, ancak futboldaki erkek egemen algının henüz değişmediğine işaret eden Ayla Atasever, “Bizim klübümüz de dahil erkek futbolcular daha fazla, ama buna rağmen hala bana sadece kadınları mı çalıştırıyorsun diye soruyorlar. Yüzde 90 erkek futbolcuları çalıştırıyorum: Çocuklar, gençler, yetişkinler. Ve 12 yıldır alana başarılı erkek oyuncular kazandırdım!” şeklinde konuştu.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 23.05.2022 – 23:00
© Fotoğraflar: Ahmet Tunga/Ses ve Mehmet Dedeoğlu/DedePress

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*