8 MART’TA ÇIKTIK YOLA YENİDEN…

Berlin bir ilke imza attı; Almanya’nın „Dünya Kadınlar Günü“nü resmi tatil ilan eden ilk eyaleti oldu. Dünyada ise Özbekistan’dan sonra ikinci sırayı aldı. Almanya zaten kadın hareketinin kök saldığı ülkelerden biri. Zamanında 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını Clara Zetkin önermiş. Şimdi de Berlin, bu hareketin başkentliğini yapıyor. O zaman kadınların başkentinden tüm kadınlara selam olsun. Dünya Kadınlar Günümüz kutlu, birlik ve farkındalığımız daim olsun.

Bu kısa kutlama notu aslında şu anda kaleme aldığım yazının girişi için planlanmamıştı. Söz konusu kutlama, sosyal medyada dünya kadınlarına, özellikle de Türk kadınlarına yönelik bir mesajdı.

Mesleğimizin duayenlerinden, gazeteci abimiz Ali Yıldırım, bu mesajı görmüş ve beni aradı. “Kadının emeği kuşkusuz çok kıymetli, ama kadının kadına verdiği emek ondan da kıymetli” diyerek, yıllar önce Almanya’daki Türk kadınları için çıkardığım ve tabiri caizse ilmek ilmek dokuduğum “Egoiste Kadınca” dergisinin internet ortamında yeniden hayata geçirilmesini önerdi.

Tam da gününde, tam da şehrinde, ne diyebilirdim ki, kendimi ve sizleri kutlamaktan başka…

Peki, “Egoiste Kadınca” nasıl bir dergiydi? 2009’da hayata gözlerini açan “Egoiste Kadınca” Almanya’nın ilk ve o zaman için tek Türkçe kadın dergisiydi. Derginin içeriğine, gündeme kadının gözünden bakan her konu dahildi:
Siyaset, ekonomi, sağlık, çevre, kültür ve kadının tutkuları; yani sanat, moda, gezi, mutfak, aile… Ve şimdi, 8 Mart’ta baharla birlikte onu yeniden canlandırma zamanı, bu kez “Berlin Kadınca” adıyla ve sadece benden size değil, sizden bana gelen yazılarla… „Dünya Kadınlar Günümüz“ yeniden kutlu olsun…

Özlem CoşkunBerlin.KADINCA.eu – 08.03.2019 – 15:15

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*