BERLİN’DE “3” BAŞKONSOLOS

DieGazete.de

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları nedeniyle Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök makamını çocuklara devretti. Bir grup başarılı öğrenciyi makamında kabul edip koltuğunu sembolik olarak çocuklara bırakan Rıfkı Olgun Yücekök öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle geçtiğimiz yıllara göre daha küçük çapta düzenlenen devir teslim töreninde, Berlin’de görev yapan Türkçe öğretmenleri, çocuklar ve veliler hazır bulundu.

Başkonsolos makamına oturan “In der Köllnischen Heide İlkokulu” 3. sınıf öğrencisi Mikail Ege Azman ve “Theodor-Storm İlkokulu” 4. sınıf öğrencisi Merza Şener gelecekteki hedeflerini paylaşarak, “Dünyada barış, huzur, salgının bir an önce bitmesini ve çocuk bayramının yeniden şenliklerle kutlanabilmesini” dilediklerini belirtti.

Makam devir töreninde “Çocuk Başkonsoloslar” ile bir süre sohbet eden Başkonsolos Yücekök, “Şüphesiz, gurbette tüm bayramlarımızın farklı bir hissiyatı vardır. Bugünlerde memleket hasreti ve sevgisi bir nebze daha fazla hissedilir. Yurtdışında yaşayan kıymetli vatandaşlarımız için bayramlarımızın bir diğer önemi, burada doğan, büyüyen çocuklarımıza milli ve manevi değerlerimizin aktarılmasındaki rolüdür. Gönülden temennim, koşullarımız normale döndüğünde, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine Berlin’deki Türk toplumunun coşkusu ve ev sahibi Alman dostlarımızın iştirakiyle 23 Nisan’ı kutlayabilmektir” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*