CANAN KAFTANCIOĞLU YALNIZ DEĞİLDİR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul seçimlerinde CHP’nin ikinci kez kazanmasında öncü rol oynamış ve başta kadın hakları olmak üzere hak ve özgürlükler konusunda gözünü budaktan sakınmayan bir siyasetçi olarak biliniyor. Berlin ziyaretlerinde bize röportajlar veren Kaftancıoğlu, KADINCA.eu‘nun “Güçlü Kadınlar” bölümünün de en önemli simalarından biri.

6 Eylül 2019’da Canan Kaftancıoğlu’nun mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz süreci tamamlanmıştı. 12 Mayıs 2022 tarihinde ise Yargıtay, Kaftancıoğlu’na verilen 5 mahkumiyet kararından 2’sini bozarak 3 suçlamaya ilişkin kararı onadı.

Buna göre, Kaftancıoğlu’na yönelik “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası kararı Yargıtay tarafından hükme bağlandı. İlgili kararı değerlendiren hukukçular, Kaftancıoğlu’nun cezaevine girmeyeceğini ama denetimli serbestlik süresince siyasi haklarını kullanamayacağını ve il başkanlığı yapamayacağını açıkladılar.

Kaftancıoğlu’nun ceza almasına sebebiyet veren eylemleri, yaklaşık 9 yıl önce yaptığı sosyal medya paylaşımları. Yargıtay’ın kararı muhalefetin önde gelen isimleri tarafından kınandı ve Kaftancıoğlu ile dayanışma mesajları verildi.

Kaftancıoğlu’na Berlin’den destek

Bu çerçevede CHP Berlin de, Türklerin yoğun yaşadığı Kreuzberg’te bir protesto eylemi düzenledi. Berlinli CHP’liler, taşıdıkları Canan Kaftancıoğlu maskeleri ve pankartlarla Yargıtay’ın Kaftancıoğlu kararını kınadılar. CHP Berlin Başkanı Kenan Kolat, “Yargıtay’ın aldığı karar siyasidir. Kabul etmiyoruz!” sözleriyle Kaftancıoğlu’na destek mesajı verdi. Kolat, Kaftancıoğlu’nun İstanbul İl Başkanlığı görevini ve CHP’deki aktif siyasetini sürdüreceğini vurguladı.

“Cumhurbaşkanı gerçeklerin söylenmesine alınmıştır!”

Kaftancıoğlu, 28.09.2019 tarihinde KADINCA.eu‘ya verdiği röportajında kendisiyle ilgili suçlamaları değerlendirmiş ve ceza aldığı Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla ilgili şunları söylemişti: “O yazdıklarımın tamamında kendisinin yaptığı ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, halkı kin ve nefrete sürükleyici politikaların teşhir edilmesi vardır. Bence Cumhurbaşkanı gerçeklerin söylenmesine alınmıştır!”

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 18.05.2022 – 11:00
© Fotoğraflar: AYPA.TV

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*