GAZETECİLER İÇİN “BİR LOKMA HAYIR”

Gerçeği araştırmak ve kaleme almak konusunda en cesurumuz olan Uğur Mumcu, Türkçe yazanlar başta olmak üzere biz gazeteciler için hep bir kutup yıldızı olagelmiştir. Her ne kadar yoğun gündemler, yaşamın omuzları çökerten ağırlıkları yakamızı bırakmasa da, kelimeler yazıya dökülürken terazinin darasında illaki o vardır. Bir de ölüm yıldönümlerinde ölümünün faillerine gerçeğin ışığını tutamamanın utancı ve acısı…

Yine de 24 Ocaklarda onu anan törenler yaparız. Anılarımızdan, onun cesaretinden bahseder, onu överiz. Yani pek de onun kalemi kadar samimi değilizdir.

İşte tam da burada bir girizgah yaparak, bir gazeteci arkadaşımızın son derece samimi bulduğum bir etkinliğinden bahsetmek istiyorum. Mumcu’nun 29’uncu ölüm yıldönümüne bir kaç gün kala, doğrudan onun için olmasa da Berlin’de vefat eden gazeteciler için bir “Hayır Lokması” etkinliği yapıldı.

“Tüm gazetecilerin anısına”

Meselenin samimiyetine gelince, eminim siz de benim gibi etkinliği düzenleyen IPN İnternational Press Berlin’den Şükrü Irmak’ın konuyla ilgili söylediklerini okuyunca aynı şeyi düşüneceksiniz.

Berlin Şehirlik Camii’nde “Bir Lokma Hayır” adı altında yapılan etkinlikle ilgili Şükrü Irmak şunları söylüyor: “Hayır Lokmasının sadece belli bir kesim gazeteciler için yapılmadığını tekrar vurgulamak isteriz. Bilindiği üzere Berlin’de şimdiye kadar birçok medya mensubu görev aldı. Vefat edenlerin hepsinin isimlerini tek tek tespit etmek çok zor. Bir tek kişinin bile unutulmasının, onların anısını inciteceğini düşünerek özellikle isim verilmedi. Maksat, bir araya gelindiğinde akla gelen isimlerin yad edilmesiydi.”

Gerçekten de Berlinli gazetecilerin katıldığı hayır lokmasında, aramızdan ayrılan ve hepsi ayrı ayrı birbirinden değerli meslektaşlar yad edildi, soğuk bir günde sıcak bir dostluk atmosferinde hatırlandılar.

“Umarız bu gibi anma etkinlikleri geleneksel bir hal alır ve unutulmaya yüz tutmuş her meslektaşımızı hep birlikte anarız. Emeği geçen, duasını esirgemeyen ve destek veren herkese teşekkür ederiz!” diyen Şükrü Irmak’a biz de Berlinli tüm gazeteciler adına teşekkür ediyoruz. Ve Uğur Mumcu başta olmak üzere, aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı özlemle yad ediyoruz. Ölüme karşı tek gücümüz olan hatıraları canlı tutarak ve kalemimizi gerçeğin hizmetine sunarak tüm medya yoldaşlarını bir kez daha selamlıyoruz…


Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 24.01.2022 – 23:00
Fotoğraflar: Hüseyin İşlek / AYPA.TV ve Şükrü Irmak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*