HEDEFİM, İNSANA DOĞRUDAN ULAŞAN SİYASET

Almanya’da seçimlerin nihai sonuca erişmesine bir haftadan az bir zaman kaldı. Milletvekili adayları bu son haftada mümkün olduğunca halkla daha fazla bir araya gelmeye çalışıyor. Bölgesinde vatandaşla temasları en yoğun vekil adaylarından biri de Hakan Demir. SPD’li siyasetçi, Berlin’in Neuköln ilçesinden Federal Parlamento’ya aday.

Hakan Demir, federal düzeydeki makro konuların soyut algılandığını ancak her birinin günlük hayatta yaşayan, mikro karşılıklarının olduğunu belirterek, “Hedefim, insana doğrudan ulaşan, yaşamın içinden siyaset yapmak. Elbette ajandamda dış siyaset, çevre gibi büyük ölçekli konular da var. Ama siyasetin yaşaması ve yaşatması için vatandaşa ulaşması gerekiyor” dedi.

Genç siyasetçi bu çerçevede vatandaşın akut sorunlarını pratik yollarla çözebilmenin çarelerini aramak gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: “Tıpkı sosyo-ekonomik durumu iyi olmayan ailelere verilecek yardımların kesintiye uğramadan, az bürokrasiyle onlara ulaştırılabilmesi veya kadın erkek eşitliği diye savunduğumuz kavramın içini doldurabilmek için istihdamda “eşit işe eşit ücret” prensibini hayata geçirilebilmemiz gibi”

KADIN VE ERKEK İÇİN “EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET”

Demir, erkek meslektaşlarıyla aynı donanıma sahip ve aynı eforla çalışan kadınların pek çok yerde erkeklerden daha az maaş aldığına dikkat çekti. Vekil adayı, bunun için başta İskandinav ülkeleri olmak üzere bazı ülkelerde “Equal pay” yani “Eşit işe eşit ücret” yasasının işletildiğini hatırlatarak, kadın erkek eşitliği için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
“Öncelikle çalışma hayatında eşitlik için “equal pay”i yasalaştırmalıyız. Ayrıca anne-baba hastalandığında işinden vazgeçerek onların bakımını genelde kadınlar üstleniyor. Bu onlara yapılan bir haksızlıktır ve bakım ciddi bir iştir. Bu nedenle tıpkı “ebeveyn parası” gibi bakım yapanlara da maaşlarının yüzde 60’ına yakın bir bakım parası bağlanmalıdır.”

Hakan Demir, bu konuda Sosyal Demokratların yoğun bir çaba içinde olduğunu ve iktidara geldiklerinde ilk hayata geçirmek istedikleri icraatlarından birinin bu konuda olacağını kaydetti. Beraberinde Meclis’te yüzde 50 kadın, yüzde 50 erkek eşitliğini savunan ve Anayasa Mahkemesi’nden dönenen “eşitlik yasası”nın da takipçisi olacaklarını ekledi.

ÇALIŞMA SAATLERİNİ İNSANLARI GÖZETEREK DÜŞÜRMELİZ

SPD’li siyasetçi ayrıca, bölgesinde yoğun olarak bulunup 24 saat açık olan ve “Späti” diye adlandırılan işletmelerin sorunlarına da değindi. Demir, bu işletmelerin hayatta kalabilmeleri ve kazançlarını yükseltebilmeleri için pazar günleri de çalışmak istediklerini, ancak yasa gereğince bunun mümkün olmadığını söyledi. Neuköln’ün federal milletvekili adayı, bu soruna sosyal demokratların şöyle bir çözüm önerdiğini aktardı: “Spätilerin pazar günleri açık olmasına karşı değiliz ama bir şartla; o da, pazar günü işçinin değil işverenin yani işletmenin sahibinin çalışmasını istiyoruz. Bu durumda işçinin hakları da korunmuş olacak. Ayrıca genelde 39 saat olan haftalık yasal çalışma saatinin 35 ya da 32 saate düşürülmesini hedefliyoruz, böylece çalışanlar kendilerine ve ailelerine daha fazla zaman ayırabilecekler.”

Hakan Demir seçildiği takdirde meclis bürosundaki çalışanlar için de maaşları sabit kalmak kaydıyla 4 gün çalışma 3 gün dinlenme sistemini uygulamayı planladığını belirtti.

“SEÇİMLERDEN UMUTLU VE MUTLUYUM”

Hakan Demir “Seçimlerden umutlu musunuz?” sorumuza da şöyle yanıt verdi: “Seçimlerden umutlu ve mutluyum. Mutluyum, çünkü bölgemdeki insanların yoğun sevgisiyle, ilgisiyle karşılaştım. İnanın bu candan yaklaşım bana kampanya yorgunluğunu bile unutturuyor. Umutluyum, çünkü kamuoyu yoklamaları şansımız olduğunu gösteriyor, sokaklardaki ilgi de aynı şeyi söylüyor, yani ikisi de birbirini tamamlıyor.”

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 23.09.2021 – 19:00

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*