HEDEFİM TÜRK MÜZİĞİNİN FARKLI RENKLERİNİ GÖSTERMEK

Ekim ayının, Türkiye-Almanya ölçeğinde iki önemli gelişmesi oldu. Biri, Türkiye’den Almanya’ya işgücü göçünün 60. yıl dönümü ve buna dair yapılan etkinlikler, çıkan yayınlardı. Diğeri de söz konusu göçün iki toplumu bağlayan, zenginleştiren bir nesil yarattığının incelikli ifadesiydi. Bu ifade, Berlinli Zeynep Avcı’nın seslendirdiği Türkçe bir şarkıyla önce Türkiye ve Almanya’da, sonrasında ise tüm dünyada karşılık buldu.

Zeynep Avcı, Almanya’nın en fazla izlenen TV programlarından biri olan “The Voice of Germany” adlı müzik yarışmasında, müzik dünyasının tanınmış şarkıcılarından oluşan jüriyi adeta büyüledi. Zeynep Avcı’ya dönen dört jüri üyesi, “Türkçe bir şarkı galiba”, “Tüylerim diken diken oldu”, “Bu, evrensel, sınırsız bir şeydi” ifadelerini kullandılar. İçinde Doğu ve Batı ezgilerini taşıyan şarkının, hüzünlü sözlerinin tüm duygusunu dinleyiciye ulaştıran Avcı’nın performansı YouTube’da 5,6 milyon kez izlendi.

“TÜRK MÜZİĞİ EVRENSELİ YAKALAMAYA LAYIK BİR MÜZİK”

KADINCA.eu ile bir araya gelen ve sorularımızı yanıtlayan Zeynep Avcı, ilgili videonun Japonya’da ve Amerika’da bazı “influencer”lar tarafından sözlerini bilmemekle birlikte, tınılarından yola çıkarak şarkının duygusunu yorumlamaya çalıştıklarını anlattı. Berlinli sanatçı bunun müziğin evrenselliğini gösterdiğini ve Türkçe müziğin de evrensel müziği yakalamaya layık bir karakteristiğe sahip olduğunu ifade etti.

20 yılı aşkın bir süredir Berlin’de müzik yapan Avcı, Almanya’da yaşayan Türklerin kültürleriyle ve müzikleriyle Almanya’ya zenginlik kattığını ve böylesi bir yarışmada müzik otoritelerinden performansına gelen takdirin de bunun bir kanıtı olduğunu söyledi.

“Hedefim, Türk müziğinin farklı renklerini bu yarışmadan yola çıkarak tüm dünyaya gösterebilmek” diyen Zeynep Avcı, yarışmaya katılma sürecini şu sözlerle paylaştı: “Bir arkadaşım yaklaşık 10 yıl önce Voice of Germany’e benim adıma başvurmuş. Ben o sıralarda bunun üstüne açıkçası pek düşmedim. Aradan geçen bunca yıldan sonra yarışma ekibi bana yeniden ulaştı ve beni davet etti. Beklentisiz bir şekilde yarışmaya katıldım. Çünkü müzik her şekilde hayatımda var ve olmaya da devam edecek. Yarışıma sadece şu anki hedefimi belirledi.”

“MÜZİĞE YAPTIĞIM SERENAT, JÜRİYİ DÖNDÜRDÜ”

Avcı, dört jüri üyesinin de performansına hayran kalarak dönmesiyle ilgili sorumuzu da şöyle yanıtladı: “Yarışma sahnesine çıkarken Tan Taşçı’nın Yalan şarkısını seçtim. Çünkü hem duygusuna girebildiğim hem de sesimi gösterebileceğim bir şarkıydı. Şarkılarımı hep içimdeki müzik aşkı için seçer, ona söylerim. Şarkılar, adeta bu aşka yaptığım bir serenat gibidir. Şarkı söylerken onun içinde kaybolurum. Bazen kalabalıklara bazen de tek bir dinleyiciye şarkı söylediğim oldu. Ama hepsinde duygum aynıydı. Yarışma sahnesinde de aynen böyle oldu. Sanırım müziğe aşık olanlar bu aşkı anladılar ve döndüler.”

“MÜZİK HAYATIMIN DEĞİŞMEZ BİR PARÇASI”

KADINCA.eu olarak mercek altına aldığımız bir diğer konu da kültürel kodlar çerçevesinde kadın, müzik ve aile kurumunun birlikteliğinden doğabilecek çatışmalara karşı Zeynep Avcı’nın aldığı tutumdu.

Genç sanatçı, müziğin kendisi için bir yaşam biçimi olduğunu belirterek, “Eşimle ilk tanıştığımda müzik hayatımın bir parçasıydı ve birlikteliğimiz bu şartlarda başladı. Müzik olmazsa mutsuz olacağımı gördü ve müzik konusunda beni destekledi. Benim müzik tutkum ve onun desteği sayesinde müzik ve aile, bizde hep paralel yürüdü” şeklinde konuştu ve şöyle devam etti: “Oluşan bu denge, bu ahenk beni mutlu bir kadın, mutlu bir müzisyen ve mutlu bir anne yaptı!”

“AİLEMDE DE, MÜZİKTE DE İLK GÖZAĞRIM SEZEN”

Tüm dünyada ama özellikle de Türkiye’de yıldızı parlayan Zeynep Avcı’ya Türkiye’de müzik yapma konusunda herhangi bir teklif alıp almadığını sorduk.

Zeynep Avcı, “Türkiye’den pek çok değerli sanatçı performansımla ilgili destek verici yorumlar yaptı. Bunun yanı sıra orada müzik yapmam konusunda da güzel teklifler aldım, almaya da devam ediyorum. Ama bu konudaki kriterim ailem, daha önce de belirttiğim gibi müzik ve aile ekseninde sağladığım bir ahenk var. Ve bu benim için her şeyden daha kıymetli!” diyerek sorumuzu yanıtladı.

Avcı, Türkiye’de hangi sanatçıyla şarkı söylemek istersin sorumuza ise, “Müzikte ilk göz ağrım Sezen Aksu’dur. O, bana göre Türkçe pop müziğinde bir zirve. Onunla şarkı söylemek ya da ondan gelecek bir şarkıyı seslendirmek muazzam olurdu. Bu arada biri erkek diğeri kız iki çoçuğum var. Kızımın ismi Sezen. İlk göz ağrım Sezenim ile Sezen Aksu’nun şarkılarını söylemek bizim için büyük bir keyif” şeklinde cevaplandırdı.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 23.10.2021 – 23:00
Fotoğraflar: Zeynep Avcı ve AYPA.TV
Video: The Voice of Germany

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*