CUMHURİYETİN ÖNCÜ KADINLARI, BUGÜN DE TÜRK KADINININ ESİN KAYNAĞI

Haftasonu Türkiye’de ve Türklerin yaşadığı pek çok coğrafyada Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98. yıldönümü çeşitli tören ve etkinliklerle kutlandı. Almanya’nın başkenti de bu kutlamalara ev sahipliği yapan şehirlerden biriydi. Berlin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ilk adresi Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği oldu.

Yabancı ülke temsilcileri, Almanya’da hizmet veren sivil toplum örgütlerinin başkanları ve şirket temsilcilerinin yanı sıra bulundukları alanlarda yaptıkları çalışmalarla önemli başarılara imza atan Türk kadınları da Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği’nin misafirleri arasındaydı.

T.C Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, KADINCA.eu’ya 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na dair verdiği demeçte, Cumhuriyetin Türk toplumuna sağladığı kazançlardan birinin, kadınların toplumda eşit bir konuma gelmesi ve böylece potansiyellerini topluma sunabilmesi olduğunu belirtti.

Bu bağlamda Atatürk’ün kadınlar için ifade ettiği: “İnsan iki cinsten oluşur. Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?” sözlerini hatırlatan Büyükelçi Şen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cumhuriyetin ilanıyla birlikte kadın hakları konusunda önemli adımlar atıldı. 1926’da Medeni Kanunu’nun kabul edilmesiyle hukuki anlamda kadın-erkek eşitliği sağlandı. Tek eşlilik, miras hakkında eşitlik gibi ilkeler hayata geçirildi. Cumhuriyet kadını pek çok çağdaşından önce seçme-seçilme hakkı kazandı ve farklı meslekleri yapmaları hususunda teşvik edildiler.”

“Kadın haklarının özümsenmesinde Atatürk’ün rolü büyük”

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi, kazanılan hakların yaşama geçirilmesi ve toplumda özümsenmesinde Atatürk’ün rolünün büyük olduğunu vurgulayarak, “Atatürk döneminde özellikle kadınların belirli meslekleri yapabilmelerine dair örnekleri Atatürk ve arkadaşları ortaya çıkarıp topluma sunuyorlardı. Böylece haklarını yeni elde etmiş, eşitliği yeni tanıyan Türk kadınları cesaretlensinler, örnek alsınlar ve daha ileriye sıçrayabilsinler diye” şeklinde konuştu.

Bu sayede o yıllarda kadınların az görüldüğü meslek gruplarında Türk kadınlarının parladığına dikkat çeken Büyükelçi, “Düşünün o yıllarda ilk pilot kadınlarımız, mühendislerimiz var. Bilimsel araştırmalar yapan, kürsüler kuran bilim kadınlarımız var” dedi.

“Bilim kadınlarımızın sayısı AB ortalamasının üzerinde”

Ahmet Başar Şen ayrıca, Cumhuriyetin öncü kadınlarının bugün de Türk kadınına esin kaynağı olduğunu belirterek, “O izlerin güzel örneklerini hala görüyoruz. Bugün ülkemizde 8 milyon üniversite öğrencisinin yüzde 49’u kadın. Yine Türkiye’de 10 bin profesörün yüzde 32’sini kadın profesörler oluşturuyor. Bilim insanları arasında kadınların sayısı AB ortalamasının üzerinde” sözleriyle Türk kadınlarının Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş medeniyetler yolunda yürüdüğünü ifade etti.

Cumhuriyet Bayramı, Berlin Türkiye Büyükelçiliği’nin yanı sıra Berlin Türk Alman Kadınlar Birliği BETAK’ın Atatürk’ün sevdiği şarkılar eşliğinde verdiği bir sabah kahvaltısıyla kutlandı. Ayrıca CHP Berlin Birliği, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 98. Yıldönümü” başlığı altında, CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in katıldığı bir toplantıyla Cumhuriyet Bayramı etkinliği yaptı.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 01.11.2021 – 21:00
Fotoğraflar: Ayşen Karaman, Ahmet Tunga ve Hüseyin İşlek

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*