İZMİR YALNIZ DEĞİLDİR

Berlin’den İzmir’e yardım eli

Münir Bağrıaçık / DieGazete.de

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği 6,9 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılıyor. Berlin’de yardım için bir araya gelen sivil toplum örgütleri “İzmir Yalnız Değildir” adı altında yardım kampanyası başlattı. İzmir’deki depremzedelerin acısını paylaşmak ve yaralarını sarmak amacıyla Berlin Türk-Alman Kadınlar Birliği (BETAK), Berlin Türk-Alman İşverenler Birliği (TDU) ve Berlin Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) birlikte kurdukları Berlin Dayanışma İnisiyatifi ile İzmir’de deprem mağdurlarına yardım elini uzattı.

ATGB – Avrupa Türk Gazeteciler Birliği üyesi Berlinli gazeteciler ile TDU’da bir araya gelen Berlin Dayanışma İnisiyatifi adına ilk söz alan TDU Başkanı Remzi Kaplan, Van depreminde de benzer bir çaba içinde olduklarını söyledi. Yola çıkarken, herhangi bir yanlış anlama oluşmaması amacıyla çalışmalarını parti politikası çerçevesinde yapan hiçbir siyasi veya mezhepsel dernekle işbirliğine gitmediklerini dile getirdi ve “Kampanya sonunda toplanan paralar, üç derneğin temsilcisi tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Önce Bornova ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile temasa geçtik. İhtiyaçların belirlenmesini istedik. Kendileri de gereken her ihtiyacın dayanışma içinde tedarik edildiğini, ancak uzun vadeli ve kalıcı çözümler konusunda yardım talep etti. Kendileriyle temas içinde hiçbir torpil, ya da kayırma olmadan belirlenecek gerçek deprem mağdurlarına el uzatmak istiyoruz. Örneğin belirlenecek mağdur ailelerin 2 yıllık kira ve eşya giderlerini karşılamak istiyoruz. Sadece Berlin’le sınırlı kalmak istemiyoruz. Almanya ve Avrupa’dan da kampanyamıza destek olunabilir. Bu konuda Alman dostlarımız da çok duyarlı. Örneğin ilk bağışı Berlin temizlik şirketi BSR yaptı.” dedi.

BETAK Yönetim Kurulu üyesi Canan Türkmen de 99 Gölcük depremini yaşamış biri olarak kalıcı ve çözüm odaklı bir proje üretmeyi seçtiklerini söyledi. Türkmen yıl sonuna kadar yapılacak çalışma ile tespit edilecek gerçek mağdurlara kira veya eşya yardımı yapılmasını istediklerini sözlerine ekledi. Bazı sivil toplum örgütleriyle birlikte deprem sahasında çalışmalarda bulunanlarla sürekli iletişimde olduklarını kaydeden Canan Türkmen, “ivedi bir şekilde yardımlar yerine ulaştırılacaktır.” dedi.

ADD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Erdoğmuş da yaşanan depremin hemen ardından demokratik kitle örgütleri ile iletişime geçtiklerini, ardından da TDU’nun çağrısı ile böylesi bir inisiyatifi kurduklarını dile getirdi. Depremin kader olmadığının altını çizen Erdoğmuş, kamu yararına dernek oldukları için ADD tarafından Sparkasse’de açılan bir hesap numarasında yardımların toplanacağını söyledi.

Organizasyonda büyük emeği olan kişilerden birisi olan TDU basın sözcüsü Doğan Azman da kısa sürede örgütlü bir çalışma ile birlik ve beraberliğin sergilenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Azman kampanyaya duyarlı herkesi destek olmaya çağırdı.

BETAK, TDU ve ADD tarafından yapılan ortak açıklamada da “Başkent Berlin ve Almanya’nın dört bir tarafından, insanlarımız depremzedeler ile dayanışmak için kolları sıvadılar. İzmir’in dağlarında çiçekler açmaya devam edecektir, “Elif arama görevlisinin parmağını tuttu, hiç bırakmadı”. Bizler insanlığın güç anlarında hep birbirimizin parmağını tuttuk. Tarihte her türlü zorluğu hep “birbirimizin elini sımsıkı tutarak” aştık ve tutmaya devam edeceğiz. İnsan doğuştan iyidir, yardımseverdir ve paylaşımcıdır. Bunu bir kez daha öğrendik. Sevgi dolu insan dünyasına, bizler de Berlin’den katkı sunmak için bir araya geldik, dileğimiz bir daha böyle acıları yaşamamak. Güzel İzmirimiz ile EL ELE vermeye karar verdik. Berlin başta olmak üzere Almanya’da yaşayan tüm insanlarımızı kampanyamıza katılmaya davet ediyoruz. Yardımlarınız birebir depremzedelere ulaştırılacaktır.

Berlin Dayanışma İnisiyatifi – Berlin Solidaritätsinitiative
TDU e. V. BETAK e. V. ADD – Berlin e.V.

ADD-B e.V.
Berliner Sparkasse
IBAN: 42 1005 0000 0190 9846 35

 

Fotoğraflar: © Münir Bağrıaçık, Mehmet Dedeoğlu ve AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*