SEVGİ VE İYİ NİYET ENGELLERİ AŞAR

HOSPİZ İPEK’TE NOEL BABA SÜRPRİZİ

Covid-19’un yarattığı pandemi, bizi evlerimize izole ederken, bundan en çok da sosyal hayatımız etkilendi. Özellikle risk grubu olarak nitelendirilen 65 yaş üstü büyüklerimiz ve kronik hastalar tamamen evlerine kapanmak zorunda kaldı. Onları korumak için mümkün mertebe ev ziyaretlerinden, ailevi toplantılardan, dini ve geleneksel kutlamalardan vazgeçtik.

Bilenler bilir Almanya’da ve pek tabii tüm Avrupa’da, Aralık ayıyla birlikte ortalığı tatlı bir heyecan sarar. Pencereler, camlar ve büyük caddeler ışıklarla süslenir. Şıkır şıkır Noel pazarlarında mutlu kalabalıklar ve tezgahlardan yükselen kavrulmuş badem, vanilya kokuları yılın en müstesna, huzurlu zamanının geldiğini söyler.

6 Aralık’ta Noel Baba (Saint Nikolaus) çocukları ziyaret ederek, onların akşam kapılarının önüne bıraktıkları ayakkabılarının içine hediyeler, şekerlemeler bırakır. Noel kutlamaları 24 Aralık Noel arifesiyle başlar, 26 Aralık’a kadar sürer ve bu süre içinde aileler buluşur, büyük, leziz sofralar eşliğinde karşılıklı hediyeler verilir. Ancak bu yıl pandemi önlemleri çerçevesinde tüm bu kutlamalar ne yazık ki iptal edildi.

At kılığında gelen Noel Baba

Ama her şeye rağmen iyi niyet ve sevgi, olabilecek tüm imkanları kullanarak, dikkat ve özen içinde bu değerli zamanları bayram günlerine dönüştürmeyi başarıyor.

Konuklarını en güzel şekilde ağırlayan ve son yolculuklarına onları mutlu bir şekilde uğurlayan Hospiz İpek de, 6 Aralık’ta güzel bir sürprize sahne oldu. Çocuklara hediyeler dağıtan Noel Baba, bu kez bir at kılığında merkezi ziyaret etti ve sakinlerine neşe dolu, mutlu anlar yaşattı.

Hospizin halkla ilişkiler sorumlusu Aslı Kavaklar bu güzel sürprizi şu sözlerle aktardı: “6 Aralık Nikolaus gününde Korona önlemleri yüzünden etkinlikler düzenleme imkanımız kısıtlanınca Hristiyan konuklarımızı mutlu edebilmek için ne yapabiliriz diye düşünüyorduk. E-posta kutumuza düşen bir e-posta birden hepimizi sevindirdi.
Geçen sene bir arkadaşının eşini Hospiz İpek’te yolcu eden Bettina, kendine ait bir atı olduğunu, atının çok eğitimli olduğunu ve Hospiz’deki konuklarımızı mutlu etmek istediğini yazmıştı. Hemen bağlantıya geçtik, havanın da güneşli ve güzel olmasından faydalanarak Nikolaus günü Hospiz’de buluşmak üzere randevulaştık. İyi ki de yapmışız. Burada yaşayan misafirlerimiz keyifli zamanlar yaşadı.”

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 11.12.2020 – 16:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*