SAĞLIKLI ALIŞKANLIKLARLA GÜNÜNÜZÜ GÜZELLEŞTİRİN

Uzayan pandemi süreciyle birlikte evde geçirdiğimiz zaman da arttı. Bu zamanı sağlıklı alışkanlıklar edinerek zenginleştirebilir, bu sayede hem kendimizi hem de günlerimizi güzelleştirebiliriz.

Nasıl mı? 21 gün boyunca hiç aksatmadan yapacağınız 3 sabah rutini ile.

Öncelikle neden 21 gün diye sorabilirsiniz. Malum yoga da dahil tüm kadim dinler 21 sayısını kutsar. Ayrıca bilim insanları öğrenmeyi gerçekleştiren nöronların bilgiyi içselleştirmemiz, bize ait kılabilmemiz için gerekli olan ağı 21 günde kurduğunu söylüyor. Yani alışkanlıklarımız, aklın disipline edilmesi 21 günde sağlanıyor.

3 Sabah Rutini

Şimdi sıra ne yapacağımıza geldi:

1- Ağızda yağ çekme (oil pulling):

Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile güne başlıyoruz. Ben, kokusu ve diş çürümelerini önlemesi nedeniyle hindistan cevizi yağını tercih ediyorum. Sabah uyanır uyanmaz hiç bir şey yemeden, içmeden bir çay kaşığı hindistan cevizi yağını ağzımıza atıyor, 5 ila 15 dakika arası ağzımızda bu yağı çeviriyoruz. Sonra yağı tükürerek, ağzımızı suyla temizliyoruz.

Peki, bu rutin ne işe yarıyor? Temel amaç, gece uyurken dil üzerinde biriken toksinleri, vücuda nüfuz etmeden atmak. Ayrıca bu yöntem, diş eti iltihabı ve diş çürümelerinde de etkili. Hatta ağız kokusunu yüzde 85 azalttığı söyleniyor. Beraberinde tükürük yoluyla kanı temizliyor, detoks etkisi var. Bunun için çoğu kişi ağızda yağ çalkalama olayını yarım saate kadar çıkarıyor. Tat reseptörlerini temizlediği için yemeğin tadı daha iyi alınıyor, doyma sinyalleri de daha iyi duyulduğundan ayurveda uzmanlarına göre porsiyon kontrolünde oldukça etkili… Dudaklara yaptığı bakım da bir diğer bonusu.

2- Limon ve sirke karışımı:

Sırada sirke, limon ikilisi var. Bunları da yine sabah aç karnına alıyoruz. Bir yemek kaşığı doğal elma sirkesi ile yarım limonu sıkıp bir bardakta karıştırıyor ve içiyoruz. Bu muazzam ikili bağırsak, mide ve boğazdaki kötü bakterileri, kötü kokuları yok ediyor. Beraberinde bağırsaktaki iyi bakterileri koruyup güçlendiriyor. Sindirim sağlığına iyi geldiğinden metabolizmayı hızlandırıyor, bağışıklığı güçlendiriyor, cildi tazeliyor, C vitamini bonusu cildin genç kalmasına yardım ediyor. Karışım ayrıca menopozun etkilerini azaltıyor, iyi bir adet düzenleyici.

Bu arada mide rahatsızlığı veya düşük tansiyon sorunu olanlar, karışımı suyla seyrelterek alabilir, ya da ardından bol bol su içebilirler.

3- Kuru fırçalama:

Son rutinimiz “kuru fırçalama” yöntemi. Yine sabah yapılabilir, ya da akşam yatmadan önce de olur. Elimizde tutması, kontrolü kolay bir fırçayla tüm vücudu baştan aşağı fırçalıyoruz. Cilt için doğal ürünleri kullanmakta fayda var. At kılı, kaktüs, bambu fırçalar gibi. Ben bambu fırça kullanmayı tercih ediyorum. Fırçalama ayaktan kalp yönüne doğru 5 ila 10 dakika arası yapılıyor. Göğüs, karın ve koltuk altları dairesel hareketlerle fırçalanıyor.

Kuru fırçalamanın faydalarına gelecek olursak: Kan dolaşımını hızlandırarak cildi yeniliyor. Bu da başta selülit olmak üzere, varis, bağ dokusu sorunlarına karşı elimizi güçlendiriyor. Hatta inatçı olursak, bu sorunları tamamen ortadan kaldırmak da mümkün. Ayrıca ciltteki ölü deriden, toksinlerden kurtularak özellikle kıl köklerindeki batık, kuruma, döküntü gibi sorunlarla baş edebiliriz. 21 gün sonra da parlak, ışıl ışıl bir cilde merhaba diyebiliriz.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 24.01.2021 – 19:00

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*