SURYA YANTRASANA İLE GÜNEŞİ RUHA VE BEDENE ÇEKİN

Surya Yantrasana yani “Pusula Pozu” oturur durumda vücudun bükülmesi esasına dayanır, kalça ve omuzların açılmasını, esneyip güçlenmesini sağlar. Ayrıca vücudun enerjisini hızlı bir şekilde yükseltip, dolaşımı hızlandırır, kalça ve basenlerdeki yağ yakımını artırır. Kısacası SURYA YANTRASANA güneşin güçlü enerjisini içimize çeken bir yoga pozudur.

Her ne kadar hareket, yoganın ileri seviyesine ait bir poz olarak bilinse de öncesinde yapılacak hareketlerle pusula pozuna geçiş rahatlıkla sağlanabilir. Bunun için öncelikle:

1- Baddha Konasana, bir diğer adı ile “KELEBEK” duruşu yapıyoruz. Bu hareket kalçalarınızı açıp, bacaklardaki esnekliği arttırır. Hareket için yere oturun, dik durun ve dizlerinizi bükün. Ayaklarınızı kendi önünüze doğru, olabildiğince getirmeye çalışın. Ellerinizle ayaklarınızı tutabilirsiniz. Bu şekilde kalın ve sırtınızı dik tutmaya gayret edin. Dilerseniz bacaklarınızı tıpkı bir kelebeğin kanat çırpması gibi iki yana hareket ettirebilirsiniz. Bu son derece eğlencelidir, hem de pelvisin daha fazla esnemesini sağlar.

2- “BASTON” duruşu bir diğer hazırlık pozudur. Sol dizinizi bükün ve sol kaval kemiğinizi elinizle tutun. Ardından büktüğünüz bacağınızı göğüs hizanıza getirerek, bir süre burada tutmaya çalışın. Bu hareket dizlerinizi ve kalçanızı “pusula pozuna” hazırlayacaktır.

3- Bacakları ve kalçayı esnettikten sonra artık yavaş yavaş “Pusula Pozu”na geçebiliriz.
– Baston duruşundayken, sol elinizle sol ayak bileğinizi tutun. Sağ elinizle sol ayağınızın dışını tutun.
– Omurganızı hafifçe döndürün ve sol omzunuzu sol dizinizin altına kaydırın.
– Parmak uçlarınız sizden ters yöne bakacak şekilde sol elinizi yere koyun. Sol dirseğinizi istediğiniz kadar serbest bırakın, sonra da başınızı sağ omuzunuzun altına sokmaya başlayın.
– Sol bacağınızı rahat ettiğiniz kadar uzatın ve en az üç derin nefes alın. Hareketi diğer bacağınızla da tekrar edin.

Hareketin faydaları:
– Vücudun omuzlar ve kollardan başlayarak bütünsel olarak esnemesini sağlar.
– Vücudun enerjisini yükseltir, dolaşımı hızlandırır
– Özellikle kalça ve basenlerdeki yağ yakımına yardımcı olur. Harekette uzun süre kalındığında ve tekrarlandığında ilgili bölgelerde uzun kasların oluşumuna katkı sağlar.
– Alt karındaki iç organlara masaj yapan bir hareket olduğundan özellikle rahim bölgesinde sorunların ortadan kalkmasını ve rahmin daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olur (doğurganlık, menstrüel ağrıların azaltılması, kistlerin önlenmesi, menopoz sorunlarının azaltılması, daha sağlıklı cinsellik).
– İkinci çakra bölgesine ağırlık veren bir asana olduğundan hem bedensel hem de ruhsal olarak yaşam sevinci ve özgüven duygusunu yükseltir.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 26.01.2021 – 23:00

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*