“21. YÜZYIL KADINLARIN YÜZYILI OLACAK”

Geçtiğimiz günlerde CHP Berlin Birliği’nin organize ettiği bir buluşma için Berlin’e gelen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, SPD’nin Türk kökenli Berlin eyalet ve federal milletvekilli adayları ve Berlin eyalet başbakan adayı Fransizka Giffey ile bir araya geldi.

SPD’ye seçim desteği olarak gerçekleştirilen buluşmada kadın siyasetçilerin sayısı dikkat çekiciydi. Bu durumdan duyduğu mutluluğu ifade eden Kaftancıoğlu, kadınların tüm dünyada yükselişte olduğunu KADINCA.eu’ya şu sözlerle değerlendirdi: “Son yıllarda tüm dünyada ve her alanda, akademi dünyasında, iş dünyasında ve doğal olarak siyasette de kadınların sadece sayısal oranı değil, söz sahibi olup irade koyabilecekleri yerde bulunmaları da arttı. Bu gelişme aslında örgütlü kadın mücadelesinin bir neticesidir.”

CHP İstanbul İl Başkanı, örgütlü kadın mücadelesinin çetin ve uzun erimli bir süreç olduğunu ama beraberinde sonuç veren bir çaba olduğunu ekledi. Kaftancıoğlu kadınların ulaşma yolunda oldukları nihai hedef için ise “Şu kadar iddialı bir şey söyleyeceğim, bakın 21. yüzyıl kadınların yüzyılı olacak. Örgütlü kadınların, mücadele eden kadınların, siyasette, karar mekanizmalarında yer alan, ülkelerin siyasetini değiştiren kadınların yüzyılı olacak” şeklinde konuştu.

“Kadın mücadelesinin itici gücü erkek egemen, totaliter anlayış”

Canan Kaftancıoğlu, totaliter, tek adam yönetimli erkek egemen iktidarların en büyük korkusunun kadınlar olduğunu savundu. CHP’li siyasetçi bu savını şöyle gerekçelendirdi: “Böyle iktidarlar uzun süre varlıklarını sürdürebilmek için baskılarını artırırlar. O sıkışmışlıkta erkek egemen anlayışın hapsettiği toplumlar, gençler, çocuklar arasında ilk itiraz hep kadınlardan yükselmiştir ve en uzun soluklu direnişi kadınlar göstermiştir.”

Kaftancıoğlu, buna dayanarak tüm dünyada kadınların ve mücadelelerinin daha görünür olmasının altında yatan nedenin, bir çok ülkenin yönetiminde yer alan baskıcı, erkek egemen iktidarlar olduğunu söyledi.

“Dünyada filizlenen ve netice alan demokrasi mücadelelerinde kadınlar ortaklaşmalı”

Kaftancıoğlu, dünyanın farklı yerlerinde Avrupa’da, Ortadoğu’da kadınların yer aldığı demokrasi mücadelesinin filizlendiğini ve netice alındığını belirterek, Almanya’da ve SPD’de artan kadın sayısını da bu çerçevede değerlendirdiğini ifade etti.

CHP İstanbul İl Başkanı, dünya kadınlarının dayanışma için yan yana gelmelerinin önemini şu sözlerle vurguladı: “Bulunduğumuz her yerde ve her alanda kendimiz ya da sadece kadın kimliğimizden bağımsız, kadın mücadelesini geleceğe sonuç alacak bir şekilde taşıyacak mücadeleyi de ortaklaştırabilecek platformlar kurabilmemiz lazım.”

“Kaldırılan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye kadınlarını birleştirdi”

Canan Kaftancıoğlu’na Türkiye’de artan kadın cinayetlerini, hak ihlallerini ve kadın hakları konusunda uluslararası öneme sahip İstanbul Sözleşmesi’nin iptalini de sorduk. Kaftancıoğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı kararıyla kaldırılmasının ardından buna liberal ve sol görüşlü kadınların yanı sıra, AKP’ye ve MHP’ye oy vermiş kadınların yüzde 70’nin de karşı çıktığına dikkat çekti.

“Türkiye’de tek adam iktidarı bir gece yarısı o sözleşmeyi kaldırdığında kendisine oy vermiş, yetki vermiş kadınları karşına almayı da göze almış durumda.Bu üzücü ama bir taraftan da umut verici.” diyen CHP İstanbul İl Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü önemli olan iktidarın ne yaptığı değil, iktidarın yaptıklarına karşı kadınların sergiledikleri tutum. Ben Türkiye’de kadınların hangi partiye oy vermiş olursa olsun hak bilinci, hak mücadelesi kısmında akılcı ve tarafsız bir tutum sergilediklerini ve bunun çok kısa zamanda somut göstergeleri olacağını düşünüyorum.”

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 10.09.2021 – 21:00
Fotoğraflar: Şükrü Tokay / SES ve AYPA.TV

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*