BİLİM İNSANI AYŞE BUĞRA PEN DUYGU ASENA ÖDÜLÜNÜN YENİ SAHİBİ

2021 PEN Duygu Asena Ödülü’ne, varlığıyla, çalışmalarıyla, kitaplarıyla, duruşuyla, eğitimci ve bilim insanı kimliğiyle örnek oluşturduğu belirtilerek Prof. Ayşe Buğra layık görüldü.

PEN Duygu Asena Ödülü’nün bu yılki sahibi Prof. Ayşe Buğra. PEN Yazarlar Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada “2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü varlığıyla, çalışmalarıyla, kitaplarıyla, duruşuyla, eğitimci ve bilim insanı kimliğiyle örnek oluşturan Prof. Ayşe Buğra’ya sevgi ve saygıyla sunuyoruz.” denildi.

Açıklamada şunlar dile getirildi: “Bu dönemde, dünya bilim camiasında en saygın yeri olan, eserleri dünyanın birçok üniversitesinde kaynak olarak kullanılan Ayşe Buğra yaşadığı tüm güçlüklere, engellere karşın kendini öğrencilerine adamayı, eğitim vermeyi sürdürmüştür. Adliye koridorlarında uzun sürmüş eziyet sürecinin tanıklığını ve adalet arayışını sürdürürken, haksızlıklara baş eğmemenin de örneğini vermiştir. Yine bu dönemde siyasi otoritenin hakaret, iftira ve tehditlerine uğramış, hedef gösterilmiş, aşağılanmaya çalışılmıştır. Kişilik haklarına saldırılmış, hem bir Cumhuriyet aydını hem de kadın olarak kendisine bedel ödetilmek istenmiştir. Ayşe Buğra bu saldırılar, bu hoyratlık karşısında her zamanki sağduyulu, alçak gönüllü duruşunu bozmamış, tepkisini “Memleketim için üzüldüm!” diye göstererek insanlık, vicdan ve terbiye dersi vermiştir.”

PEN Yazarlar Derneği olarak Ayşe Buğra’nın üzüntüsünü paylaştıkları dile getirilen açıklamada, “Kadın olmanın, bilim insanı olmanın onurunu, tüm kadınlar için, kadın özgürlüğü için taşıyan ve bunun ülkeyi de, düşünceyi de özgürleştireceğini bilen onun gibi bir Cumhuriyet kadınımız olduğu için sonsuz bir sevinç duyuyoruz. 2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü kabul ettiği için kendisine teşekkür ediyoruz.” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi direnişi ile ilgili 5 Şubat’ta yaptığı açıklamada Prof. Ayşe Buğra’ya yönelik “Osman Kavala denilen, Soros’un temsilcisi olan kişinin karısı da aynı şekilde bu provokatörlerin içerisinde yer alıyor” ifadelerini kullanmış, bu ifadeler çok tepki çekmişti. Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Buğra’ya yönelik hedef göstermeleri sürdürüyor.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 22.02.2021 – 14:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*