MUAMMER KESKİN: “KADIN DOSTUYUZ ÇÜNKÜ KADINLAR HAYATIN HER YERİNDE”

“KADIN DOSTUYUZ ÇÜNKÜ KADINLAR HAYATIN HER YERİNDE”

İstanbul Şişli ve Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf Belediyeleri imzaladıkları “Kardeş Belediye İş Birliği Protokolü” ile dostluk ve dayanışmalarını perçinledi. Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, beraberindeki heyet ile bir hafta boyunca Charlottenburg Belediyesi sınırları içindeki sivil toplum örgütlerini ziyaret etti, belediye çalışmalarını yakından inceledi. Muammer Keskin, tüm temaslarında kardeş belediye projesinin kağıt üzerinde kalmayacak, işlevsel bir çalışma olacağını belirterek, iki belediye arasında kurulan iş birliğinde sosyal belediyecilik anlayışının önemine vurgu yaptı.

Şişli Belediye Başkanı, bu çerçevede KADINCA.eu’ya verdiği özel röportajda sosyal belediyeciliğin altını bir kez daha çizerek, ilgili anlayışın en önemli ayağını kadınların ve onların dinamizminin teşkil ettiğini şu sözlerle ifade etti: “Kadın dostu bir belediyeyiz. Çünkü kadınlar hayatın her yerinde. Değişim, dönüşüm ve kalkınma noktasında kadınların dinamizmi önemli rol oynuyor. İşte, bunun doğal bir sonucu olarak da, Şişli Belediyesi kadını önceleyen bir belediyedir.”

Muammer Keskin söz konusu tespit üzerinden kadınların potansiyellerini keşfetmelerine ve eğitimlerine yönelik projelere ağırlık verdiklerini vurgulayarak, “projelerimizle gördük ki, kadınlar eğitilirse, çocuklarını, eşlerini ve tüm çevrelerini eğitiyorlar” dedi.

“Türkiye’de kadın var, ama adı yok”

Belediye Başkanı bununla birlikte Türkiye’de kadın kimliğinin giderek silikleştiğine de dikkat çekti. “Ataerkil anlayış çeşitli siyasi bakış açılarıyla daha da derinleşerek kadının aleyhine işliyor. Türkiye’de kadın var ama adı yok. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararıyla birlikte kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin de arttığını görüyoruz” diyen Keskin sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece dışarıda değil, aile içinde de çok baskı altında olan bir cinsiyetten bahsediyoruz. Kadınları hayata bağlamak lazım. Onları hayatla buluşturmamız gerekiyor. Bu, kadına ağırlık vermemizdeki teşvik noktalarından biri.”

Kadınların öncelikle fiziksel güvencesini sağlamak üzere çeşitli dernek, vakıf ve İstanbul Barosu ile iş birliği yaptıklarını aktaran Şişli Belediye Başkanı, “Mor Çatı ile anlaşmalarımız var. Gerçi sığınma evimiz yok ama onlarınkine destek veriyoruz. İstanbul Barosu’nun kadına yönelik şiddete karşı bizim kadın merkezlerimizde haftada bir gün avukat bulundurmasını sağlıyoruz. Ayrıca baro ile gizli bir hattımız var. Böylece şiddet mağdurlarına güvence ve rehabilitasyon sunabiliyoruz” şeklinde konuştu.

“Kadınların başarı hikayeleriyle toplumların gelişmişliği de artıyor”

Şişli Belediyesi’nin Kardeş Belediye İş Birliği Projesi kapsamında Charlottenburg’taki Divan Derneği’ni de ziyaret eden, Dernek Başkanı Bilgin Lutske ve SPD Berlin Eyalet Milletvekili Ülker Radziwill ile görüşen Şişli Belediyesi heyeti, derneğin kadınlara  ve göçmenlere yönelik çalışmaları hakkında bilgi aldı. Şişli Belediye Başkanı Keskin, kadınların istihdama katılmasının ve farklı alanlarda başarı hikayesi yazmasının toplumların gelişmişliğini de arttırdığını kaydetti. Muammer Keskin, bu nedenle kadının özgür bir şekilde ayakları üzerinde durmasını sağlayacak projelere büyük önem atfettiklerini aktardı: “Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile ortak çalışmalarımız var. Böylece kadın girişimcilerin sayısını artırmaya çalışıyoruz. Örneğin, KAGİDER’in bir portalı var. Kadınlarımız ister tek, ister şirket, isterlerse kooperatif olarak oraya üye oluyorlar. Biz de belediye olarak ihtiyaçlarımızı orada sunulan ürünlerle karşılamaya çalışıyoruz.”

Keskin ayrıca, “Kadınların çocuklarına sağlıklı alanlar açabilmesi için mahalle evlerimiz var. Burada da önceliğimiz kadınlar. Onlara yeteneklerini, becerilerini gerçekleştirme şansı sunuyoruz. İlk defa Türkiye’de bir mahalle mutfağı oluşturduk. Burada kadınlarımız farklı yörelerden yemekler yapıyorlar. Böylece hem kültürel damak tatlarımızı koruyor, hem de kadınların aile bütçesine katkı sağlamalarına vesile oluyoruz” sözleriyle kadınların potansiyellerini desteklediklerini dile getirdi.

Şişli ile Charlottenburg-Wilmersdorf’un iş birliği alanları

Şişli Belediye Başkanı, öncelikle tespit ettikleri alanlarda Charlottenburg-Wilmersdorf Belediyesi ile uzman paylaşımı yapacaklarını, bu sayede hem deneyimlerini aktarma hem de onların deneyim ve yeniliklerinden istifade etmeyi amaçladıklarını söyledi. Muammer Keskin, “İnovasyonla ilgili bir ilişki kurmak istiyoruz, hem gençlik, hem çocuk, hem kadın bağlamında. Ortak yanlarımızdan biri gastronomi. Ayrıca moda, tekstil, kentsel dönüşüm konusunda işbirliği yapabileceğimizi tespit ettik. Hangi alanlarda daha verimli olunacaksa o alanlara ortaklığımızı kaydırmayı istiyoruz” dedi.

“Berlin, tarihini ve yeşil alanlarını korumasıyla imrenilecek bir şehir”

Berlin dışında dünyanın farklı belediyeleriyle de işbirliği yaptıklarını anlatan Muammer Keskin, özellikle Korona ile mücadelede başarı elde etmiş Güney Kore’nin Seul belediyesiyle deneyim paylaşımları olduğunu ve oradan aktarılan yöntemlerle sağlık konusunda ciddi kazanımlar elde ettiklerini belirtti.

“Berlin’de size göre belediyecilik anlamında artı değer nedir?” sorumuzu Şişli Belediye Başkanı şöyle yanıtladı: “Burada gıpta ettiğim bir şey, örneğin bir kaldırım yüzyıllık. Bizde kaldırımlar iki yılda bir değişiyor. Ne yazık ki, eski, kültürel, tarihi alanlarımızı hakkıyla koruyamamışız. Ayrıca çok yeşil bir kentte yaşıyorsunuz. Şişli’de durum böyle değil. Olanlar da yok ediliyor. Kentsel dönüşümde ve restorasyonda ortak çalışmalar geliştirmeliyiz diye düşünüyorum.”

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 21.08.2021 – 18:00
Fotoğraflar: Mehmet Dedeoğlu / DedePress ve AYPA.TV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*