BİSİKLETE KANAT TAKAN “SÜSLÜ KADINLAR“

Çocukluk yıllarımızdan biliriz ki bisiklete binmek içimizde hep bir coşku, en çok da özgürlük duygusu uyandırır. Ama bisiklet zaman içerisinde bizim için ya bir rutine ya da tamamen unuttuğumuz bir alışkanlığa dönüşür.

Bununla birlikte 2013’te İzmir’de Sema Gür’ün girişimiyle başlatılan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”, bisikletin bizde yarattığı coşku ve özgürlük hissini yeniden canlandırmayı başardı. Üstelik alımlı kıyafetleriyle kadının toplumdaki görünürlüğünün ve yerinin altını çizerek…

Bisiklet ve kadınla başlayan farkındalık bir kar topu etkisiyle önce Türkiye’nin büyük şehirlerine ardından dünyanın dört bir köşesine yayıldı.

“Her şey fark etmekle başlar”

Süslü kadınlar bu eylemleriyle pek çok şeyi fark ettiklerini ve ettirdiklerini belirterek, farkındalıklarını şu maddelerle sıralıyorlar:

* Şehirlerde arabaların yaydığı egzoz gazları nefes almamızı güçleştiriyordu. “Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu” dedik…

* Şehirlerde betonlar ve arabaların arasında, insanların nefes alacağı yeşil alan bulmak çok zordu. Yeşil alanları işaret ettik.

* “İklim krizi” kavramı hayatımıza sellerle, orman yangınlarıyla, kocaman dolularla, aşırı sıcaklarla girmişti. Çevre duyarlılığına dikkat çektik.

* Şehir yaşamı ve modern yaşam bireylerin bedensel aktivitelerini azaltıyordu. Sağlık için bisiklet dedik.

* Bisikletli dünyada, yollarda kadınları çok az görüyorduk. Çok sayıda kadının bisiklete binmeyi bilmediğini, cesaret edemediğini, profesyonel sporcu, erkek egemen bisikletçi görüntüsünün kadınların cesaretini engellediğini gördük. Kadınları bisiklete binmeye ve bisiklete binmeyi öğrenmeye teşvik ettik.

* Kadınlar birleştiğinde toplumda inanılmaz bir motive edici güç olduğunu gördük. “Kadın sokağa çıkarsa dünya değişir” dedik.

* Bisikletin şehir yaşamında ulaşım aracı olarak kullanılması oldukça sınırlıydı. Güvenli bisiklet yollarına olan ihtiyacın altını çizdik.

Sekiz yıl önce çevreye ve kadına duyarlı bir anlayışla başlayan etkinlik, her yıl “Otomobilsiz Kentler Günü”nde dünyanın dört bir yanında alımlı kadınların süslü bisikletleriyle daha da anlam kazanıyor.

2019’dan beri Berlin de “Süslü Kadınlar” diyor

Almanya’nın başkenti Berlin de 2019 yılından bu yana, Safia Yazanoğlu’nun girişimiyle “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nun duraklarından biri.

Etkinliğin Berlin ayağının organizatörü Yazanoğlu, “Süslü Kadınlar” hareketinin 25 ülkede ve 150 şehirde hayata geçirilmiş büyük bir uluslararası taban hareketi olduğunu aktarıyor.
Safia Yazanoğlu, “Bana göre çalışmamızın oluşturduğu en önemli farkındalık, kadınların her yaşta bisiklete binmeyi öğrenebilecekleri ve bunu başardıklarında duydukları özgüven duygusu. Bisiklet onlara bu duyguyu verirken, onlar da bisikleti adeta özgürleştirerek ona kanat takıyor” diyor.

Berlin “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”na destek veriyor

Yazanoğlu ayrıca “Süslü Kadınlar” etkinliğinin sadece kadınlardan değil erkeklerden de destek gördüğünü şu sözlerle ifade ediyor: “Sönmez Baklava’nın sahibi ve işletmecisi Adil Sönmez, her yıl hazırlattığı şık kutulardaki baklavalarıyla katılımcılarımızın ağzını tatlandırıyor. Bu yıl da Adil bey, bize çekilişle hediye edilmek üzere iki bisiklet bağışladı. Ayrıca belediye o gün katılımcılarımıza ücretsiz olarak bisiklet tahsis edecek.”

“Berlin’li tüm kadınları Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na bekliyoruz”

Yazanoğlu, tüm katılım noktalarında olduğu gibi Berlin’de de sloganlarının “Kadın ol! Görünür ol!” olduğunu belirterek, başta Türk kadınları olmak üzere Berlin’li tüm kadınları “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”na beklediklerini söylüyor.

Berlin’de buluşma noktası Wittenberg Meydanı

Bu yıl Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun (Bunte Frauen Fahrrad-Tour Berlin 2021) Berlin’de 19 Eylül’deki buluşma noktası, Wittenbergplatz’daki KaDeWe’nin yanında bulunan “Der Südbrunnen”un önü. Saat 15:30 – 15:45’te selamlama konuşmasının ardından tıpkı İzmir, İstanbul, Milano, Köln, Washington, Tahran, Londra, Bern, Roma, Lefkoşe gibi 150’den fazla kentte olduğu gibi Berlin’de de saat tam 16.00’da tura start verilecek.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 28.08.2021 – 23:00
Fotoğraflar: Hüseyin İşlek / HAYPA.de, Mehmet Dedeoğlu / DedePress ve AYPA.TV

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*