SPD, SEÇİMLERDE EN FAZLA TÜRK KÖKENLİ ADAY ÇIKARAN PARTİ

Almanya’da seçim yarışının son dönemecinde adaylar, halkla temaslarını daha da yoğunlaştırmak için toplantı ve buluşmalarına hız kazandırdı. Almanya’da yaşayan Türk toplumu açısından bu temasların en dikkat çeken tarafıysa Türk kökenli adayların artan sayısı. Özellikle Berlin’de, neredeyse şehrin her bölgesinde Türk kökenli bir adayın seçim afişiyle karşılaşmak mümkün. Bu konuda başı çeken parti ise Almanya Sosyal Demokrat Partisi SPD.

AG Migration und Vielfalt Berlin – Berlin Eyaleti Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu eş başkanı ve Charlottenburg-Wilmersdorf Belediye Meclisi adayı Bilgin Lutzke, bunun nedeninin başta kendi çalışma grubu olmak üzere parti içindeki göçmen kökenli siyasetçilerin yoğun çabası olduğunu söylüyor.

“Türkiye kökenliler sadece seçmen değil, karar mekanizması içinde de olmak istiyor”

Berlin Eyaleti Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu eş başkanı, 70’lerde ve 80’lerde SPD’nin Türk toplumunu yakalamayı başarmış ve onun iktidar için en çok tercih ettiği parti olduğunu, ancak son yıllarda partinin Türk kökenli seçmenini ciddi oranda kaybettiğini belirtiyor.
Lutzke, “SPD’nin Türkiye toplumunun teveccühünü yeniden kazanması gerekiyordu. Bu konudaki ilk ve en önemli tespitimiz, Türkiye kökenlilerin artık sadece seçmen değil, karar mekanizması içinde de olma talebiydi. Bu talebin karşılık bulabileceği en uygun zemin de hiç kuşkusuz Sosyal Demokratlar idi. Kısacası, çabalarımızla talebi doğru yere taşıdık.” diyor.

Bilgin Lutzke, SPD’nin federal seçimler için üç, Berlin eyalet seçimleri için sekiz Türkiye kökenli aday çıkardığının altını bir kez daha çiziyor.

“Berlin’de 1. kuşak için bir göç müzesi açmak öncelikli hedefimiz”

SPD’li siyasetçi, parti içerisinde faal bir şekilde çalışan göçmen kökenli siyasetçiler olarak, 1. kuşak göçmenler için bir göç müzesi açılması yönünde kolları sıvadıklarını şu sözlerle aktarıyor: “Almanya’nın 1. kuşak göçmenlere henüz hakkıyla teşekkür etmediğini düşünüyorum. Biz SPD olarak, bunu Berlin yönetimi için söylüyorum, seçim programımız içerisinde başkentte bir göç müzesinin açılmasını ve Kreuzberg’te 1. kuşak için bir anıt dikilmesini kararlaştırdık.”

“Demokratik haklar için mutlaka oy kullanın!”

Lutzke ayrıca, Almanya’da yaşayan Türk toplumuna mutlaka seçimlere katılma çağrısında bulunuyor. Çalışma grubu eş başkanı, “Demokratik hakları korumak adına, AfD gibi aşırı sağcı partilerin oy oranlarını yükseltmesinin önüne geçmeliyiz. Onun için de mutlaka oy kullanmaya gidin. SPD bu şehre, çocuk yuvası aidatlarının kaldırılması, öğrencilere ücretsiz aylık bilet ve okullarda ücretsiz yemek gibi çok güzel katkılarda bulundu. Tüm bunları korumak adına seçime gidin!” şeklinde konuşuyor.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 31.08.2021 – 20:00
Fotoğraflar: Mehmet Dedeoğlu / DedePress ve AYPA.TV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*