GÜÇLÜ DEMOKRASİ HÜR KADIN, HÜR KADIN GÜÇLÜ TOPLUM DEMEK

Berlin Eyalet Parlamentosu’na Charlottenburg-Wilmersdorf bölgesinden 5. kez aday olan Almanya Sosyal Demokrat Partisi SPD eyalet milletvekili Ülker Radziwill, Afganistan’da insan haklarıyla ilgili yaşanan facianın temelinde yıllardır zarara uğrayan kadın haklarının yattığını belirterek, “SPD Eyalet Meclis Grubu’nda ağırlıklı olarak sosyal konularda çalışıyorum. Sosyal konuların kapsamına kiradan tutun da çokkültürlülüğe kadar ortak yaşama ait her şey giriyor. Tüm bunların yapı taşını ise kadınlar oluşturuyor” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu yapı taşını çekerseniz her şey dağılır. Ve kadının var olabilmesi için hürriyete, hürriyetin de güçlü demokrasilere ihtiyacı vardır. Bu nedenle Sosyal Demokrat formülümüz: Güçlü demokrasi – hür kadın + hür kadın – güçlü toplumdur!”

Radziwill söz konusu tespite dayanarak, 26 Eylül’deki seçimlerde oy hakkı olan herkesin sandığa gitmesinin önemine dikkat çekiyor.

“Aşırı sağcı partiler, göçmenler ve kadın hakları için tehlikeli!”

SPD’li siyasetçi, Berlin’in kadın haklarının kalesi olduğunu hatırlatarak, “Almanya’da kadın haklarını gittikçe genişlettik. Bu demokrasimizin gücüne güç kattı. Ama AfD gibi sağcı bir partinin parlamentolara girmesi beni hem bir göçmen kökenli, hem de bir kadın olarak ürküttü.” şeklinde konuşuyor ve ekliyor: “Çünkü ilgili partinin programı, kadın haklarını geriye götürecek ve göçmenlerin eşitlik ilkesine dayalı yaşamlarını tehlikeye atabilecek şekilde düzenlenmiş.”

Berlin Eyalet Milletvekili, oy kullanmanın bu tür partilerin yüzde 5 barajını aşmasının önüne geçebileceğini ifade ediyor. Radziwill, “Sağcı partileri demokrasimizden elimine edebilmek için seçime katılım oranlarını yüksek tutmalıyız. Seçmenlerden ricam, sandığa gitmeleri ve demokratik partileri tercih etmeleri yönünde. Böylece ortak yaşamımızı eşit, rahat, huzurlu bir şekilde devam ettirebiliriz” diyor.

“Bu seçimlerde adayların renklilik yarışını SPD kazandı”

Ülker Radziwill ayrıca Sosyal Demokrat Parti’nin toplumun bir yansıması olarak siyasette görünmeyi hedeflediğini kaydederek, bu seçimlerde adayların renklilik yarışını SPD’nin kazandığını savunuyor.

Radziwill, “Burada yaşayan göçmenler oran olarak toplumun yüzde 30-35’ni oluşturuyor. Biz de siyasetin içindeki göçmen kökenlilerin sayısını bu oranla paralel tutmaya çalıştık. Bazı partiler teorik olarak bunu savunuyor ama SPD, 26 Eylül seçimlerinde bunu pratiğe geçirmeyi başardı. Örneğin, Berlin eyalet parlamentosu için 13 göçmen kökenli aday var ve bunun 10’u Türk kökenli ve bu 10 adayın 7’si kadın. Bunun için ayrıca gururlu ve mutluyum!” sözleriyle duygularını dile getiriyor.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 03.09.2021 – 23:00
Fotoğraflar: Hüseyin İşlek / HAYPA.de, Mehmet Dedeoğlu / DedePress ve AYPA.TV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*