SANDIĞA GİDEREK TÜRK KÖKENLİ ADAYLARIN SEÇİLME ŞANSINI ARTIRIN

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Berlin Reinickendorf 5. seçim bölgesinden Berlin eyalet milletvekili adayı olan Sevda Boyracı da başkentteki seçim yarışına hız kazandıran isimlerden biri.

Boyracı, başta Berlin olmak üzere 2021 Almanya seçimlerinde Türk kökenli adayların sayısının yüksek olmasını sosyal demokrasinin bir gereği olarak değerlendiriyor.

SPD’li siyasetçi, bu gelişmenin sevindirici ama seçimlerde başarıyı yakalamak için yeterli olmadığını da ekliyor: “Biz göçmenler, ‘SPD Türk adaylar gösterdi, iş bitti’ dememeliyiz. Bu adayların seçilmeleri için desteğe gerek var. Seçim kampanyasına katılmak, gidip oy vermek önemli. Üstelik şimdi çok kolay bir şekilde mektupla oy kullanmak mümkün. Kısacası, adaylara sahip çıkmak gerekiyor. Bu mücadeleyi hep birlikte sürdüreceğiz.”

Sevda Boyracı, göçmenler gibi kadınların da sosyal demokrasinin öncelikli konularından biri olduğunun altını çiziyor.

“FIRSAT EŞİTLİĞİ, KADINLARIN İSTİHDAMDA VE SİYASETTEKİ SAYISINI ARTIRIR”

İki çocuğunu yalnız büyüttüğünü belirten Boyracı, yalnız çocuk büyütenlerin karşılaştıkları en önemli sorunların başında yuva ve okul sonrası kurumların esnek olmayan çalışma saatlerinin geldiğini ifade ediyor.

SPD’li vekil adayı, sosyal kurumlarda ve iş hayatında fırsat eşitliğini gözeten değişiklikler yapıldığı takdirde kadınların başarı şansının artacağını savunuyor.

Bu çerçevede “Öncelikli hedeflerimden birisi kadınlarımızın kendi eğitimlerine, kendilerini mesleki olarak daha fazla geliştirmelerine olanak yaratacak çalışmalar yapmak. Bu, kadınların siyasete katılımını da güçlendirecek.” diyen Boyracı, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ve kadına karşı şiddet konusunda ödünsüz mücadele vereceğim. Bu konuda cezaların artırılması, koruyucu ve caydırıcı önlemler alınması, daha fazla kadın sığınma evleri açılması için çalışmalar yapmayı planlıyorum.”

“EĞİTİM ALANINDA YAPILMASI GEREKEN DAHA ÇOK İŞ VAR”

Sevda Boyracı ayrıca, seçildiği takdirde çalışmalarında eğitim konusuna ağırlık vereceğini aktarıyor.

“Çocuklarımız bizlerin, bu toplumun geleceği. O yüzden her çocuğun eşit şartlarda en kaliteli eğitimi almasını sağlamalıyız. Ailenin maddi durumu veya eğitiminin yeterli olmaması buna engel olmamalı” şeklinde konuşan siyasetçi, SPD’nin okullarda ücretsiz öğle yemeği, ücretsiz ders kitapları ve ücretsiz toplu taşıma biletlerini hayata geçirdiğini ama bunun yeterli olmadığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Eğitim alanında yapmamız gereken hala çok iş var. Örneğin meslek eğitimi yapan göçmen gençlerin sayısını artırmalıyız. Yetişkinlerin meslek eğitimine ağırlık vermeliyiz. Bunun yanında bakım politikaların (Pflege) geliştirilmesi ve kültürel özelliklere uygun olarak sunulması konusu da çok önem verdiğim ve meslek yaşamımdan iyi tanıdığım bir alan.”

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 05.09.2021 – 22:00

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*