“ACIBADEM’DE KENDİNİZİ HASTA DEĞİL, MİSAFİR HİSSEDERSİNİZ”

İlk hastanesini 1991 yılında kuran Acıbadem Sağlık Grubu, bugün 22 hastane, 18 tıp merkezi ve 47 ofisiyle başta Türkiye olmak üzere Avrupa, Asya ve Afrika’da sağlık hizmetleri sunuyor. Avrupa ölçeğinde Acıbadem Sağlık Grubu’nun Makedonya, Sırbistan, Bulgaristan ve Hollanda’da hastaneleri bulunuyor. Acıbadem, Almanya’daki ilk ofisini Düsseldorf’ta ardından da Berlin’de açmış.

Türkiye’nin Berlin Başkonsolosluğunun düzenlediği “Çocuk ve Gençlik Şenliği”nde bir standı bulunan Acıbadem ekibiyle KADINCA.eu olarak konuşma fırsatı bulduk. Grubun Uluslarası Proje Geliştirme ve Operasyonlar Direktörü Dr. Murat Pekmezoğlu, altı yıldır yurtdışından Türkiye’ye en fazla hasta getiren sağlık kuruluşu olarak değerlendirildiklerini ve ödül aldıklarını ifade etti.

Aynı şekilde Almanya’dan da çok sayıda hastanın Acıbadem hastanelerini tercih ettiklerini belirten Dr. Murat Pekmezoğlu, Almanya profili ile ilgili şunları söyledi: “Tecrübelerimize dayanarak 100 hastanın yaklaşık 60’ının Türk kökenli olacağını, bunun 20-25 oranında yine burada yaşayan Balkan veya Afrika kökenliler, İranlılar olabileceğini, geri kalan yüzde 15 oranın da Almanlar olacağını tahmin etmiştik. Nitekim de öyle oldu. Almanya’nın iyi sağlık hizmetlerine ciddi bir alternatif yarattığımızı düşünüyorum.”

“NASIL BAŞARILI OLDUK?”

Acıbadem Uluslarası Proje Geliştirme ve Operasyonlar Direktörü, kendisi de dahil pek çok hekimin dünyanın farklı yerlerinde eğitimler aldıklarını ve tecrübelerini Acıbadem çatısı altında topladıklarını kaydetti. Bu çerçevede kaliteli, hızlı ve hasta odaklı bir sistem geliştirdiklerini aktaran Dr. Pekmezoğlu sözlerine şunları da ekledi: “Eskiden insanlar arabalarını, evlerini satarak Almanya’ya tedavi için gelmeye çalışıyorlardı. Bu durum şimdi tersine döndü. Almanya’da bazı tedaviler için günlerce beklemeniz gerekebilir, özel sigortanız olsa dahi. Türkiye’de ise sağlık hizmetleri o kadar gelişti ki acil bir durumunuz varsa Acıbadem hastanelerinde organ nakli, onkoloji, kazalar, beyin cerrahisi için ek ücret ödemeden ve beklemeden tedavi olabiliyorsunuz.”

“HİÇ BEKLETMEDEN GÜNÜ GÜNÜNE TEDAVİ YAPIYORUZ”

Dr. Murat Pekmezoğlu ayrıca Acıbadem’in hızlı ve etkin tedavilerine ilişkin şöyle bir örnek verdi: “Yakın bir zamanda Almanya’dan bir arkadaşım, bana kalple ilgili bir sıkıntısı olduğunu aktardı. Doktoru kalp krizi geçiriyor olabileceğini söylemiş ve “Sana önümüzdeki hafta çarşamba gününe randevu veriyoruz” demişler. Çok acil gözükmese de bize geldiği gün EKG çekildi. Gerçekten de kalpte sıkıntı varmış. Anjiyo ve stant uygulandı. Bir gün sonra da arkadaşım Almanya’ya döndü. Günü gününe tedavi mümkün bizde!”

“TÜRKİYE EKOLÜ ALMAN VE AMERİKAN EKOLÜNÜ GEÇTİ”

Acıbadem Uluslarası Proje Geliştirme ve Operasyonlar Direktörü, gelişmiş teknolojiler, yeni bilgi ve donanımların yanına Türk misafirperverliğini de eklediklerini ifade ederek, “Türk ekolü Alman ve Amerikan ekolünü geçti. Acıbadem Hastanesine girdiğinizde sizi keman ya da arp sesleri karşılıyor. İçerde restoranlar, oda servisi var, yani hasta olarak görülmüyorsunuz. Almanya’da muayene olursunuz, tedavi olursunuz ve kendinizi hasta olarak kabul edersiniz. En büyük farkımız belki de bu. Bizde her zaman misafirimizsiniz!” dedi.

“ALMANYA’DA YAŞAYAN TÜRKLER BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Dr. Murat Pekmezoğlu, başta birinci kuşak olmak üzere Almanya’daki Türklerin Türkiye tatillerinde bir Türk doktora görünmek istediklerini kaydederek, bu talebi kurdukları ofisler üzerinden kolaylaştırmak istediklerini şöyle anlattı: “Almanya’daki Türkler bizim için çok önemli. Ofislerimizde herhangi bir sorunları olduğu zaman, ikinci görüş hizmeti dediğimiz doktorlarımıza danışmayı ücretsiz olarak sunuyoruz. Sıkıntılarını ya da hastalıklarını doktorlarımıza iletiyoruz. Onlar da ya ‘oradaki tedavi devam etsin’ ya da ‘ek olarak şunlar yapılabilir’ veyahut ‘gelin, biz sizin için bunu üç gün içinde çözelim!’ diyorlar.”

Berlin’deki ziyaretçileri Acıbadem Berlin Ofisine beklediklerini dile getiren Dr. Pekmezoğlu, irtibat bilgilerini paylaştı:
“Acıbadem Berlin Ofisi, Friedrichstraße 58, 10117 Berlin, Ofis müdürü Ayşe Pala, Telefon: 01578 3343307”

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 30.05.2022 – 21:00
© Fotoğraflar: AYPA.TV

 

ACIBADEM ile ilgili KADINCA’da çıkan diğer haberlere ulaşmak için logoya tıklayınız:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*