ÇİZGİNİN BİR BÜYÜK USTASINI DAHA KAYBETTİK

Türk resim, grafik ve illüstrasyon sanatının büyük ustası Yüksel Ertan geçtiğimiz günlerde hayata veda etti. Uzun yıllardır Berlin’de yaşayan, şirin köylü kızları kartpostallarının, Nasreddin Hoca çizimlerinin, Kaplan Döner, Hasır Restoran, Ülker gibi bir çok büyük firmanın logosunun yaratıcısı ve KinderMagazin.net gibi pek çok dergide görev almış büyük çizgi ustası yakalandığı İngiltere mutasyonlu Koronavirüs nedeniyle Berlin’de hayata gözlerini yumdu.

Yüksel Ertan, KADINCA.eu’nun kardeş kuruluşları olan AYPA.TV ve DieGazete.de’nin logosunun da çizimlerini yaptı.

İstanbul’da 1 Temmuz 1936 tarihinde doğan, 1952 yılında Akbaba Dergisi’nin düzenlediği yarışmada derece alarak çizmeye başlayan Yüksel Ertan, 1954’te ANT Film’e ait Nasreddin Hoca çizgi filminde animatörlük yaptı. 1960 senesinde Bab-ı Ali yokuşunda kendi atölyesini açtı. 1992’de Media Grafik’in davetlisi olarak Köln’e yerleşti. Burada CD kapak çizimleriyle haklı bir ün kazandı. Bir yıl sonra da Berlin’e taşındı ve AYPA.TV‘de grafiker olarak çalışmaya başladı, çocuklara televizyon yayınlarında Nasreddin Hoca hikayelerini çizerek anlattı. Daha sonra bu hikayelerini kitap haline getirip yayınladı.

Aynı okulda öğrenim gördükleri ünlü karikatürist Oğuz Aral’ın portre çalışmalarıyla Don Quichotte dergisine de katkıda bulunan Yüksel Ertan, ayrıca Berlin’de 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği’ne büyük emek veren isimler arasındaydı. 23 Nisan etkinlikleri için çıkarılan 2 özel pulun çizimini de yapan büyük usta bir anlamda tarihe de imza attı.

Yüksel Ertan’ın cenazesi İstanbul’da yaşayan torununun izniyle Berlin’de toprağa verilecek.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 06.04.2021 – 23:00
Fotoğraflar: Münir Bağrıaçık, Hüseyin İşlek
Çizgi: Erdoğan Karayel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*